BORBA S POPLAVAMA Sisak očekuje veliki vodni val, Koprivnica odsječena, Una prijeti Kostajnici

Foto: Hina, Čitatelj: Ana Marija Kržnarić

KIŠA koja je tijekom noći padala u Koprivnici i na širem koprivničkom području gotovo je odsjekla Koprivnicu od ostatka Koprivničko-križevačke županije, jer su čak dva od tri glavna ulaza u grad sve do jutra bila zatvorena za promet jer se voda izlila preko prometnica.


Koprivničko-križevačka policija je izvijestila da se voda na državnoj cesti prema Križevcima povukla s prometnice u mjestu Reka danas tek oko 10.30 sati. Promet se prije toga preusmjeravao preko okolnih sela na Ludbreg u susjednoj Varaždinskoj županiji, jer su i neki ostali lokalni pravci bili zatvoreni zbog poplava.

Zbog obilne kiše koja je padala tijekom noći došlo je do prelijevanja vode preko brojnih koprivničkih prometnica: obilazne ceste prema Štaglincu (DC-2), Križevačke ceste na ulazu u Reku (DC-41), ulice Pavelinska, Gornji Banovac, Gorička, Magdalenska, Bjelovarska cesta i Starogradska te diljem Podravine: u Kunovec Bregu (DC-2), Koprivničkim Bregima ulice M.P. Miškine te Ljudjevita Gaja, Herešinu, Suhoj Kataleni (ŽC 2232), Kozarevcu i Molvama u Marijanskoj ulici.

Također, u 2 sata u noći zatvoren je bio promet i na glavnom ulazu u Koprivnicu, na podvožnjaku u Ulici Ante Starčevića u Koprivnici, jer se gotovo do polovice ispunio vodom. U jednom su trenutku bili angažirani čak i ronioci koji su izvlačili automobil koji je ostao potopljen u podvožnjaku.

U isto vrijeme zatvoren je bio promet i na državnoj cesti Koprivnica – Štaglinec prema Đurđevcu zbog izlijevanja vode u dužini od 100 metara. Promet je preusmjeravan okolnim pravcima. Prometnica je otvorena oko 6.20 sati.

Za sada ne prijeti opasnost od izlijevanja potoka Koprivnica koji prolazi duž grada, no nadležne službe su u pripravnosti.

Poplave su pogodile i mjesto Molve u blizini Koprivnice. Kuće su pod vodom, a građani su angažirani na izgradnji zečjih nasipa kako bi zaštitili svoju imovinu.

Sisak očekuje spajanje dva vala!

Na području Sisačko-moslavačke županije poduzete su sve aktivnosti za očekivani dolazak velikog vodnog vala Kupom i Savom, te obranu od poplava, a stanovnici su pozvani da povuku stoku s pašnjaka u Lonjskom i Odranskom polju.

Sve je spremno i za moguće spašavanje stanovnika i imovine, rečeno je na izvanrednoj sjednici županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje.

U nedjelju popodne u Sisku će se spojiti dva vodna vala - jedan stiže Savom iz Zagreba, odnosno Slovenije a drugi Kupom iz Karlovca. Očekuje se da će rekordni vodostaj Kupe u Sisku, iz veljače ove godine bit će premašen za oko pola metra.

"Hidrološka situacija je vrlo teška. Vodni val Kupom iz pravca Karlovca i Savom iz Slovenije očekujemo za 24 do 36 sati. Riječ je o povijesnim rekordima vodostaja nekih rijeka. Tako je Korana kod Karlovca premašila 60-godišnji rekord za 65 centimetara. Osim opasnosti od spajanja dva vodna vala, dodatnu opasnost predstavljaju visoki vodostaji Une, Gline, Ilove i Pakre, pa se kod Crnca očekuje vodostaj Save do 800 centimatara. U retencijama još ima mjesta kako bi se pritisak vode smanjio", rekao je voditelj Glavnog centra Hrvatskih voda za obranu od poplava Zoran Đuroković.


Kritične točka u Sisačko-moslavačkoj županiji su Letovanić, Žažina, Petrinja i Staro Pračno, gdje se već poduzimaju mjere zaštite.

Kako je rekao dožupan Zdenko Vahovec, stanje je ozbiljno, ali pod kontrolom.

Na području Županije već je angažirano i 250 pripadnika Hrvatske vojske, koji se nalaze na području Letovanića, Žažine i Sunjskog Selišta, a očekuje se dolazak još 220 vojnika, koji će biti raspoređeni u Letovaniću, Petrinji i Starom Pračnu. U obrani su angažirani i pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih društava, te mještani.

Kako je rečeno, za sada pijeska i vreća za podizanje zečjih nasipa ima dovoljno.

Stanje pod kontrolom, ali jako ozbiljno

Danas je u Gradskoj vijećnici Grada Siska održana sjednica Stožera za zaštitu i spašavanje.

Iznimno visoki vodostaji Kupe i Save, velika količina noćašnjih oborina, formiranje novih vodnih valova koji će tek doći iz Slovenije, te stvaranje zaobalnih voda velika su prijetnja obrani od poplava na sisačkom području. Trenutno stanje je pod kontrolom,  no vrlo je ozbiljno jer se za 24 do 36 sati na sisačkom području očekuje vrh vodnog vala Kupe i Save. To je rečeno na današnjoj sjednici Stožera za zaštitu i spašavanja grada Siska, koja je započela u 14 sati, a kojoj su uz članove Stožera nazočili gradonačelnica  Kristina Ikić Baniček, predstavnici Hrvatskih voda, Državne uprave za zaštitu i spašavanje,  Hrvatske gorske službe spašavanja,  MUP-a, Javne vatrogasne postrojbe,  DVD-a,  Gradskog društva Crveni križ, mjesnih odbora,  predstavnici trgovačkih društava i ustanova u vlasništvu Grada Siska i gradske uprave.


Kako je rečeno na sjednici, sam grad Sisak nije ugrožen,  no stanje je vrlo ozbiljno u prigradskim naseljima, naročito na području  Starog Praćna, Žabna, Sela, Palanjka, Prelošćice, te selima u Lonjskom polju, pa Stožer poziva stanovnike da evakuiraju stoku s ugroženih terena i zaštite svoju drugu imovinu.  Na najosjetljivijim terenima sve nadležne službe od jučer poduzimaju potrebne mjere, a sve ostale službe su u pripravnosti. Na sisačko područje večeras stižu i pripadnici Hrvatske vojske i kako je rečeno na sjednici Stožera, sva raspoložive snage i oprema  tijekom današnjeg dana bit će upućena na sisačko područje.

Gradsko društvo Crveni križ Sisak spremno je odmah pružiti pomoć ugroženima. Gradska komunalna trgovačka društva su u pripravnosti i odmah po pozivu nadležnih će aktivirati mehanizaciju, pružiti prijevozničke usluge, osigurati potrebno gorivo. Osigurano je dovoljno vreća s pijeskom. Sve ustanove i trgovačka društva u vlasništvu Grada, kao i gradska uprava spremne su odmah pružiti potrebnu pomoć.

U slučaju potrebe stanovnici ugroženih naselja trebaju zvati službu 112, a potrebne upute i materijal za obranu mogu dobiti u mjesnim odborima, odakle će se distribuirati vreće s pijeskom i ostali potrebni materijali.

Gradonačelnica Kristina Ikić Baniček je naglasila kako nema mjesta panici, te pozvala na odgovorno ponašanje sve stanovnike i nadležne službe.

Dramatično i u Međimurju

Obilna kiša u Peklenici na području Grada Mursko Središće zadala je glavobolje mnogim građanima i vatrogascima koji od tri sata ujutro i cijelu današnji dan ispumpavaju podrume obiteljskih kuća i vodu koja stoji u udolinama i plavi vrtove i dvorišta, javlja mnovine.

Vatrogasci DVD-a Peklenica ni nakon podneva nisu uspjeli intervenirati u sve podrume i mjesta gdje voda prijeti građanima. Zemlja je već prezasićena vodom i odvodni kanali više ne uspjevaju upijati nove i nove količine vode. U pojedinim podrumima voda je bila visoka do 60 centimetara i nadirala kao da izvire iz zemlje.

U Murskom su Središću više nevolja zadale oborinske vode, nego vodostaj Mure, gdje vatrogasci daju sve od sebe da pomognu stanovnicima, a zbog obilnih oborinskih voda i u okolnim naseljima rastrgani su oko pomoći svojim sugrađanima ili susjednom naselju.

Kod Letovanića dodatne snage u iščekivanju vodnog vala

Borba s rastućim vodostajima i poplavama nastavlja se na području Letovanića gdje su u pomoć stigle dodatne snage.


Najkritičnije točke u Sisačko-moslavačkoj županiji su oko Siska, Letovanićs, Žažine i Starog Pračna, te dijelovi oko rijeke Petrinjčice u Petrinji. U pomoć u obrani ugroženih mjesta u očekivanju vodnog vala stiglo je već 250 vojnika, a doći će ih još 220. Iz Hrvatskih voda Zoran Đuroković

"Izvode se dodatni radovi na području Letovanića i Žažine gdje će vode rijeke Kupe prve priprijetiti. U tome nam pomaže veći broj pripadnika Hrvatske vojske , a u skaldu s daljnjim razvojem situacije ojačat ćemo se sa civilma ali i pripadnicima hrvatske vojske.Đuroković je upozorio da će na području županije zbog probleme stvarati vodni valovi na Savi i Kupi koji se ovdje i susreću...

"Iz toga razloga na tom području doći će do pojave uspora, ponovno ulska poplavnih voda u Odransko polje iako ćemo se truditi da što veće količine vode pustimo u Lonjsko polje putem ustave prevlaka, na taj način zobiđemo grad Sisak kako bi na tom području ostvarili što veću sigurnost."

Vodostaj Une i dalje prijeti Kostajnici

Zbog porasta rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici na snazi su izvanredne mjere obrane od poplava, a zbog kiša u BiH voda ne prestaje prijetiti.


Rijeka Una nastavlja rasti , a i najavljene su kiše u dijelu BiH donijet će još problema stanovnicima Hrvatske Kostajnice. Gradonačelnik Tomislav Paunović kaže da se sve radi akoko bi se obranili objekti.

"Upravo vodostaj Une prijeti. Nažalost Una raste dva centimetra i dalje što možda i ne bi bilo ozbiljno, ali imamo najavu kiša gore u Posanju, a i ovdje je počela padati kiša. Očekuje se vodostaj procjenjeni 470 cm plus-minus pa će biti dio kuća poplavljen. Sada poduzimamo mjere, diguti su ljudi i još se to osigurava koliko budemo mogli."

HAK: Zatvoreni granični prijelazi Macelj, Miljana, Mihanović Dol i Sveti Martin na Muri

Zbog poplava u Sloveniji zatvoren je granični prijelaz Macelj te se vozila s autoceste A2 Zagreb-Macelj na čvoru Krapina preusmjeravaju prema prijelazu Lupinjak, a iz istog razloga zatvoreni su i prijelazi Miljana, Mihanović Dol te Sveti Martin na Muri, izvijestio je Hrvatski autoklub (HAK).

Zbog izlijevanja vode na prometnicama u Karlovačkoj županiji na državnoj cesti D1 iz smjera BiH u smjeru sjevera vozi se jedino relacijom Ličko Petrovo Selo (D217)-Prijeboj (D1)-Borje (D52) -Vrhovine-Otočac (D50)-čvor Otočac (A1), a iz smjera juga Borje (D52)-Vrhovine-Otočac (D50)-čvor Otočac (A1). Vozačima HAK preporuča da kao obilazni pravac koriste autocestu A1.

Zbog mjestimice veće količine vode koja se zadržava na kolniku otežano se vozi na većini cesta u Karlovačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Varaždinskoj, Krapinsko-zagorskoj, Sisačko-moslavačkoj, Bjelovarsko-bilogorskoj i dijelu Zagrebačke županije. Mokrih i skliskih kolnika ima u većem dijelu zemlje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.