GLAVNI tajnik UN-a Ban Ki-moon stigao je poslijepodne u Zagreb.
U Hrvatsku je došao u sklopu turneje po zemljama jugoistočne Europe, povodom 20. obljetnice neovisnosti i primanja u članstvo UN-a bivših jugoslavenskih republika.
U Zagreb je doputovao iz Ljubljane, zajedno sa zamjenikom za politička pitanja Jeffreyem Feltmanom te najviše pozicioniranim Hrvatom u UN-u, pomoćnikom za ljudska prava Ivanom Šimonovićem.
Ki-moon je u zagrebačkoj Staroj gradskoj vijećnici održao predavanje u povodu 20. obljetnice hrvatskog članstva u UN-u. Na početku govora Ban Ki-moon je na hrvatskom jeziku čestitao nedavnu 20. godišnjicu članstva u UN-u poručivši kako smo prije dva desetljeća bili u vrtlogu nemira te ovisili o pomoći izvana, a danas pomažemo drugima kojima je to potrebno.
UN više nikada ne smije dopustiti masakr kao u Srebrenici
Naglasio je da razumije kako mnogi u Hrvatskoj nisu na početku polagali mnogo nade u Ujedinjene narode, no da je sve dublji angažman Hrvatske snažan dokaz njezine vjere u vrijednosti UN-a. Osim velikog angažmana u mirovnim misijama, istaknuo je glavni tajnik UN-a, Hrvatska daje veliki doprinos u području ljudskih prava gdje je posebno pohvalio bivšeg hrvatskog ministra pravosuđa, a danas svog pomoćnika za ljudska prva Ivana Šimonovića. Hrvatska osim toga može doprinijeti na drugim područjima, a Ban Ki-moon je posebno naglasio da imamo veliki potencijal za razvoj postojećih obnovljivih izvora energije.
Pri kraju govora okrenuo se društvenim mrežama i općenito internetu kojeg je ocijenio sjajnim sredstvom za postizanje demokracije. "Svatko tko ima internet može pratiti poštuju li se ljudska prava, svatko može svoje političke vođe pozvati na odgovornost", zaključio je Ban Ki-moon.
Nakon predavanja odgovarao je na pitanja novinara. "Na svojoj pogrešci smo naučili da Ujedinjeni narodi više nikada ne smiju dopustiti takav masakr i takva zlodjela bilo gdje na svijetu. Nije Srebrenica jedina naša pogreška. Imali smo ih dosta sredinom 90-tih, tu je i Ruanda. Na tim greškama smo naučili da se takve stvari ne smiju ponoviti", rekao je.
Sutra s državnim vrhom na Brijunima
Ban Ki-moon posjetio je i Školu narodnog zdravlja "Andrija Štampar" u čast Andrije Štampara, jednog od osnivača Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i prvog predsjednika Opće skupštine WHO-a u Ženevi 1948. godine. Nakon toga se u prostorijama UN-a u Zagrebu sastao s osobljem UN-ovih agencija u Hrvatskoj.
Glavni tajnik je zatim, na poziv predsjednika Republike Ive Josipovića, otputovao na Brijune gdje će se sutra sastati s državnim vrhom.
Podsjećamo, Hrvatska je 22. svibnja 1992. primljena u UN, nakon što su je već priznale mnoge države, između ostalih, sve tadašnje članice EU-a, Rusija i SAD.