Foto: FAH
USTAVNI sud ukinuo je rješenje Županijskog suda o istražnom zatvoru, a Milan Bandić u 19 sati napustio je Remetinec i skoro bez riječi ušao u vozilo, kojim je napustio zatvor bez davanja dužih komentara novinarima.
"Hvala svima", rekao je Bandić kratko prije nego se odvezao iz Remetinca, javlja RTL.
Bandića je na izlasku iz zatvora dočekao prijatelj, šetač njegovog psa, koji mu je pomogao nositi stvari.
Sudac istrage Zdenko Posavec potvrdio je Hini da je zatvoru u Remetincu, nakon što je proučio odluku Ustavnog suda, poslao dopis temeljem kojega je Bandić pušten na slobodu, jer u odluci Ustavnog suda piše da se "ima odmah pustiti na slobodu".
Na tu odluku nema žalbe i ona je pravomoćna, a kako je Ustavni sud ukinuo tri odluke Županijskog suda iz ožujka na snazi ostaje odluka iz studenoga prošle godine kada je Bandiću omogućena obrana sa slobode, ali uz jamčevinu koja se sada iz proračuna vraća na sudski depozit te zabranu obavljanja dužnosti.
EKSKLUZIVNO! Bandić se vratio kući!
Posted by Z1 televizija on Thursday, 9 April 2015
Ukinuta tri rješenja Županijskoga suda
Ustavni sud usvojio je tužbu Milana Bandića i ukinuo tri rješenja: rješenje Županijskog suda u Zagrebu od 18. ožujka 2015., rješenje suca istrage Županijskog suda u Zagrebu od 10. ožujka 2015. te rješenje Županijskog suda u Zagrebu od 9. ožujka 2015.
Podsjetimo, Izvanraspravno vijeće Županijskog suda 18. ožujka donijelo je pravomoćnu odluku o pritvoru Milana Bandića i o uplati 15 milijuna kuna jamstva u proračun zbog ometanja kaznenog postupka i utjecaja na svjedoke, odnosno kršenja uvjeta jamstva, a s obzirom na to da je ova odluka poništena, Bandiću će uplaćeno jamstvo biti vraćeno.
Hanžeković: Bandić bi danas trebao biti pušten van
"Odluka Ustavnog suda znači da bi Bandić danas trebao biti pušten van, i da se u depozit suda vraća oduzeto jamstvo od 15 milijuna kuna", izjavio je Hanžeković Hini.
No, dodao je da se iz njemu neshvatljivih razloga "ne može doći do suca Posavca", iako je Ustavni sud "jasno rekao da mora biti pušten odmah.
Zbog toga nije sigurno da će Bandić iz Remetinca biti pušten danas, već možda sutra, što smatram da je neodgovorno", kazao je Hanžeković. U međuvremenu je Bandić napustio zatvor.
U nastavku možete pročitati odluku Ustavnoga suda u njezinome potpunome obliku.
Bandic-Milan-261362210-U-III-1451-2015
Županijski sud ročište odgodio za petak
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odgodio je za petak u 13 sati ročište na kojem će odlučivati o istražnom zatvoru zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću, nakon informacije da je Ustavni sud odlučio o Bandićevoj ustavnoj tužbi.
Iako odluka Ustavnog suda na zagrebačkom Županijskom sudu još nije poznata sudac istrage Zdenko Posavec odgodio je ročište. Odluka Ustavnog suda, koja je po zakonu obvezna za ostale sudove, trebala bi biti objavljena tijekom dana, no sudac istrage je do kraja radnog vremena neće stići pročitati te je odgodio ročište koje je najprije bilo zakazano za 13 sati, a potom iznenadno pomaknuto na 15 sati.
Uskok je tražio da Bandić i dalje ostane iza rešetaka, a prihvati li sud posljednji zahtjev tužiteljstva istražni bi mu se zatvor mogao produljiti sve do lipnja. Bandićeva obrana ne otkriva hoće li tražiti da se zatvor zamijeni nekom drugom mjerom opreza ili jamstvom, nakon što je prvo jamstvo od 15 milijuna kuna završilo u državnom proračunu zbog utjecaja na Uskokovu svjedokinju Vidu Demarin.
Podsjećamo, Demarin, kao predsjednica upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, istražiteljima je ispričala da ju je Bandić u dva navrata nagovarao da promijeni iskaz i potpiše dokument neistinita sadržaja.
Pogodovao i Željki Markić
U aferi Agram Bandić je isprva osumnjičen da je oštetio grad kojim je upravljao 12 godina, ali i da je neplaćanjem poreza na donacije primljene u predsjedničkoj kampanji 2010. zakinuo državni proračun. Ukupnu 'štetu' tužiteljstvo procjenjuje na oko 20 milijuna kuna.
Protiv Bandića je sredinom veljače podignuta i prva optužnica kojom ga Uskok tereti da je s dvoje suoptuženika udruzi "U ime obitelji" prilikom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma "Birajmo zastupnike imenom i prezimenom" priskrbio nezakonitu korist od najmanje 308 tisuća kuna. No, zagrebački je sud tu optužnicu vratio tužiteljstvu na doradu.