Foto: Arhiva
BIVŠI pomoćnik ministra branitelja Dinko Mikulić ostaje u istražnom zatvoru dok se ne preispitaju svi svjedoci u istrazi, potvrdio je njegov odvjetnik Mate Matić.
"Vjerujem da će u tom roku Državno odvjetništvo provesti dokaze koje je zacrtalo i da će mu nakon toga ukinuti istražni zatvor. S tim da, čim se radi o prijedlogu za istražni zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoka, vidljivo je da se odustalo od istražnog zatvora za opasnost od ponavljanja kaznenog djela. Očito je to već i riješeno na vijeću", naglasio je Mikulićev odvjetnik.
Podsjetimo, Mikulića se sumnjiči da je od čelnika varaždinske građevinske tvrtke Stanoing primio ukupno 250 tisuća eura mita, kojoj je zauzvrat namještao poslove prodaje stanova braniteljima u Varaždinu.
"Osnovano se sumnja da je osumnjičenik, kao ravnatelj Uprave za pravne i stambene poslove i pomoćnik ministra branitelja, ranije ravnatelj Uprave za stambeno zbrinjavanje, te pomoćnik ministra obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, u čijoj je nadležnosti rješavanje stambenog zbrinjavanja HRVI i članova obitelji poginulih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, u Zagrebu, od lipnja 2005. do prosinca 2012. godine, kao protuuslugu da bi pri odabiru prodavatelja stanova mimo stvarnih potreba i suprotno propisanim uvjetima javnog poziva, bilo odabrano to društvo kao prodavatelj stanova na području Varaždina, od članova Uprave i suvlasnika tog trgovačkog društva u više navrata tražio da mu isplate ukupno 250.000,00 eura.
Osumnjičeniku je prilikom kupovine stanova za 2005. i 2006. godinu od člana Uprave i suvlasnika društva i isplaćen iznos od 50.000,00 eura. Potom je tijekom 2008. godine osumnjičenik zatražio isplatu 100.000,00 eura, te je nakon primitka ponude osigurao da Ministarstvo branitelja uputi prijedlog Vladi RH o potrebi kupnje stanova od navedenog društva. Nakon što je sklopljen kupoprodajni ugovor, do prosinca 2012. godine osumnjičenik je od drugog suvlasnika i člana Uprave društva u više navrata tražio da mu isplati daljnjih 100.000,00 eura. Nakon što njegovom zahtjevu nije udovoljeno zbog nedostatka sredstava, osumnjičenik je tražio da mu se u vrijednosti traženog iznosa preda odgovarajuća nekretnina ili da mu se navedeni iznos isplati plaćanjem fiktivnih računa koje bi društvu ispostavila društva prema njegovoj uputi", stoji u objašnjenju USKOK-a.