Bivši direktor CIA-e: Al-Qaedu treba iskoristiti za borbu protiv ISIS-a

Foto: FAH (Ilustracija)

UMIROVLJENI general američke vojske i bivši direktor CIA-e David Patraeus koji je dobar dio karijere proveo u Iraku i Afganistanu zalaže se da SAD koristi takozvane umjerene članove al Qaediniog Nusra fronta u borbi protiv ISIS-a u Siriji, prenosi The Daily Beast.

Ova ideja navodno potječe iz Petraeusovog iskustva iz 2007. godine kada je u Iraku, da bi ugušio islamističku pobunu, uvjerio sunitske snage da se prestanu boriti uz al Quaedu i da surađuju s američkom vojskom.

Ta taktika je djelomično radila, ali se al Qaeda kasnije u Iraku ponovo pojavila u obliku ISIS-a i postala neprijatelj svojoj matičnoj organizaciji. Sada bi se Petraeus vratio staroj taktici i na svoju stranu pridobio neke članove al Nusra fronta.

Kontroverzni plan bivšeg ravnatelja CIA-e


Ako dođe do ovakvog razvoja situacije bit će to veoma kontroverzan potez. Rat protiv terorizma upravo je započeo nakon terorističkog napada 11. rujna. Ideja da se 14 godina poslije radi s ljudima iz sirijskog ogranka organizacije koju je za svoje ciljeve koristio Osama bin Laden vjerojatno ne bi bila dobro primljena u javnosti. Brojni američki službenici za The Daily Beast ovu ideju su nazvali politički otrovnom, gotovo nemogućom i strateški rizičnim potezom.

Nadalje, ovakav bi razvoj situacije izazvao brojne sigurnosne prepreke. Ova organizacija označena je kao teroristička 2012. godine od strane Obamine administracije, a prošle godine izvršeno je i bombardiranje na neke njihove pozicije.

Ima i onih koji podržavaju Petraeusovo razmišljenje

Ipak, ima i onih koji zagovaraju Petraeusovo razmišljanje. Oni smatraju kako on pokušava izdvojiti dio manje ekstremnih boraca Nusra fronta koji se bore protiv ISIS-a u Siriji, a koji su se al Nusri priključili samo zbog zajedničkog cilja, a to je svrgavanje sirijskog predjsjednika Bašara al Asada.

Petraeus je bio CIA-in direktor 2011. godine kada je započeo građanski rat u Siriji, a u to doba je, zajedno s Hillary Clinton i ministrom obrane Leonom Pannetom, tražio od Obamine administracije da radi sa umjerenim opozicijskim snagama. SAD tada to nisu napravile, a mnoge od tih grupa približile su se islamističkim grupama kao što je Nusra Front koje su bile bolje opremljene i koje su na bojnom polju bilježile uspjehe.

Ipak, sve i da ovaj prijedlog prođe, ostaje pitanje kako će točno SAD odvojiti umjerene kadrove od onih radikalnih.

Neki ovakvo razmišljanje vide kao dokaz da američka politika i intervencija u Siriji ne funkcioniraju. "Strateški gledano, ovo je očajnički potez", komentirao je jedan visoko rangirani vojni stručnjak, prenosi The Daily Beast.

Neki visoko rangirani službenici američke vojske neslužbeno su rekli novinarima spomenutog portala kako nikakav dogovor ili veze s al Nusrom ne postoje, ali kako suradnja s nekim drugim frakcijama nije isključena.

Ovakav prijedlog dolazi u potencijalno zgodnom trenutku za SAD jer se upravo traži međunarodni plan za rješenje sirijske krize, a u petak bi se trebali sastati predstavnici SAD-a, Rusije, Saudijske Arabije i Ujedinjenih naroda.

SAD i Rusija razilaze se oko Asada

Glasnogovornik Pentagona John Kirby prošlog je tjedna naznačio novinarima da bi potraga za rješenjem mogla uključivati neke opozicijske grupe u Siriji, ali o kojim je grupama riječ nije želio diskutirati. SAD je postavio uvjet  da nikakvi pregovori ne smiju uključivati Asada, pa čak i nakon što je Rusija naznačila kako i Asad mora biti dio dogovora. Prošlog je tjedna Asad osobno u jednom televizijskom intervjuu rekao kako neće surađivati sa saveznicima SAD-a, Turskom i Saudijskom Arabijom.

Na terenu, dva najmoćnija protivnika Assadovog režima su ISIS i al Nusra, a SAD neće surađivati ni sa jednim od njih, usprkos Petraeusovom prijedlogu. Glavni problem njegove strategije, uz, naravno, ogromnu buru u javnosti kakvu bi ovakav dogovor podigao, jest činjenica da je praktički nemoguće izdvojiti umjerenu opoziciju Asadu od islamističkih radikala.

On nije jedini koji predlaže suradnju

Petraeus nije jedini koji predlaže nekakvu vrstu suradnje s nekim džihadističkim skupinama. Robert Ford, bivši SAD-ov ambasador u Siriji, pozvao je na dijalog s Ahram al Sham, džihadističkom skupinom koju je nazvao "vjerojatno najvažnijom grupacijom koja se bori protiv sirijskog režima". On je rekao kako je ova grupacija imala najviše zasluga u zarobljavanju grada Idliba u ožujku, a svoju ideju je potkrijepio riječima kako se ova organizacija razlikuje od al Nusre i u političkom i u ideološkom smislu.

Al Nusra je već jednom odigrala važnu ulogu za SAD kada su 2014. godine preko veza u Katru ostvareni neki kontakti unutar al Nusre da bi pomogli u oslobođenju američkog novinara Petra Thea Curtisa, piše The Daily Beast pozivajući se na svoje izvore.

SAD traži saveznika na terenu


SAD i dalje traži neku silu na terenu koja će se moći suproostaviti ISIS-u, a do sada su jedine konkretne uspjehe imali s kurdskim jedinicama koje su potjerale snage ISIS-a iz grada Kobani uz podršku američke avijacije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.