Foto: Hina
ODLUKA savezne porote da Džohar Carnajev zaslužuje pogubljenje za postavljanje bombe na bostonskom maratonu početak je dugog procesa izvršenja smrtne kazne koji bi mogao potrajati godinama, možda i desetljećima.
Odluku državnog tužitelja da za Carnajeva traži smrtnu kaznu kritizirali su čak i članovi obitelji nekih njegovih žrtava. Smatraju da će prizivni proces koji je dug i u slučajevima osude na smrt obavezan, samo služiti Carnajevljevoj propagandi i zadržati ga u fokusu medija, a njih tjerati da iznova proživljavaju užase s bostonskog maratona.
Osuda na doživotni zatvor bez prava na pomilovanje, jedina alternativa za mnoge optužbe protiv Carnajeva, poslala bi ga izravno u zatvor i daleko od medija do kraja života. I uskratila bi mu mogućnost da ga u svijetu radikalnog islama smatraju mučenikom, kažu članovi obitelji žrtava.
Pronalazak članova porote koji su voljni podržati smrtnu kaznu bio je pravi izazov u Massachusettsu, saveznoj državi u kojoj takve kazne nema, ali tužiteljstvu je to uspjelo.
Američka porota je u petak, nakon petnaestosatnog vijećanja jednoglasno osudila na smrt Džohara Carnajeva koji je pomogao u aktiviranju bombe na bostonskom maratonu 2013., pri čemu su ubijene tri osobe, a 264 su ozlijeđene.
Savezna porota donijela je odluku da se Carnajev pogubi smrtonosnom injekcijom.
Isti ga je sastav porote prošli mjesec proglasio krivim zbog izrade i postavljanja dviju bombi kućne izrade na bostonskom maratonu 15. travnja 2013.
U deset tjedana porota je saslušala 150 svjedoka, među kojima su i brojni sudionici maratona.
Tužitelji su Carnajeva opisali kao pristašu al Kaidinih militantnih islamističkih stajališta koji je izveo napad u znak osvete za američke vojne pohode u pretežito islamskim zemljama. Zločin je počinio zajedno s bratom Tamerlanom, koji je ubijen tijekom policijske potjere nakon napada.
Carnajev je presudu saslušao lagano pognute glave i nije pokazao nikakvu reakciju, opisao je The Boston Globe.