NORVEŠKI sud danas je objavio presudu masovnom ubojici Andersu Behringu Breiviku. Sutkinja je odmah na početku kazala da je norveški ubojica proglašen uračunljivim i osudila ga je na 21 godinu zatvora, od čega će mu se odbiti 445 dana provedenih u pritvoru.
Neće se žaliti na presudu jer bi time dao legitimitet sudu
Nakon opsežnog tumačenja presude, Anders Breivik imao je priliku obratiti se sudu i dati izjavu, ali je to odbio odnosno odlučio maksimalno skratiti. Pritom je kazao kako se neće žaliti na presudu, jer bi time dao legitimitet sudu kojeg ne priznaje.
Naknadno je tužiteljstvo održalo konferenciju za novinare na kojoj su priopćili kako se ni oni neće žaliti na presudu suda.
"Križar" s burnom prošlošću
Suci su u presudi pisali o Breivikovoj prošlosti, a očekuje se da će se ubojica sudu obratiti u kasnim popodnevnim satima. Sutkinja Wenche Elizabeth Arntzen je govorila o Breivikovom djetinjstvu, a posebno o razdoblju kada su Breivika i njegovu obitelj pratio psihološki tim.
Govorila je o njegovom mladenačkom neprilagođenom ponašanju, crtanju grafita. Potom se prebacila na Breivikov put u Liberiju gdje je išao kupovati dijamante i navodno upoznao srpske nacionaliste.
Suci su krenuli u objašnjavanje kako su došli do zaključka da je Breivik bio ubrojiv. Sutkinja Arntzen je govoreći o pitanju ubrojivosti, je kazala da osoba koja je psihotična u trenutku počinjenja zločina neće biti kažnjena. No, moraju postojati jasni znakovi psihoze da bi počinitelj bio proglašen neuračunljivim.
Norveški ubojica zadovoljan presudom
Norveški ubojica je zadovoljan presudom, jer je želio da ga proglase ubrojivim za zločin koji je počinio. Najavio je da će u zatvoru pisati knjigu o borbi protiv multikulturalizma. Breivik je dobio maksimalnu kaznu zatvora po norveškim zakonima, no ona mu se može i produžiti ukoliko se procijeni da je i dalje opasan za društvo.
Tužitelji će u roku 14 dana odlučiti hoće li se žaliti na presudu. Odvjetnica obitelji žrtava i preživjelih Mete Yvonne Larsen je kazala norveškim medijima da je donesena "hrabra odluka". Trine Aamond, majka 19-godišnjaka, koji je ubijen na Utoyi je kazala da je sretna zbog činjenice da je Breivik proglašen ubrojivim te dodala da je zadovoljna zato što je odluka sudaca bila jednoglasna.
Želio zaustaviti "islamizaciju" Norveške
Da su ga proglasili neuračunljivim, Breivik bi bio smješten u posebnu "psihijatrijsku ćeliju". 33-godišnji ubojica je cijelo vrijeme tvrdio da je napad izveo psihički uravnotežen, odbijao je priznati krivnju, a akcije je pravdao borbom za zaustavljanje "islamizacije" Norveške. Tužitelji su tražili da ga se proglasi ludim, što se na kraju nije dogodilo.
Jučer su oko suda u Oslu postavljene sigurnosne ograde, a staklena pregrada u sudnici dijelila je Breivika i obitelji žrtava. Izravan prijenos izricanja presude se gledao u drugim sudnicama diljem Norveške u kojima su sjedili ostali članovi obitelji žrtava. Breivikovo 10-tjedno suđenje su obilježila stravična svjedočenja očevidaca pokolja. Neki od njih, koji su bili u ljetnom kampu na Utoyi, su pričali da je iz blizine pucao svojim žrtvama u glavu.
Borba protiv uništavanja norveškog identiteta
Breivik je napad u srpnju prošle godine izveo noseći lažnu policijsku uniformu, sustavno ubijajući nedužne žrtve. Motiv za napade je bilo njegovo mišljenje da Laburistička stranka promovira multikulturalizam i uništava norveški identitet. U sudnici niti jednom nije pokazao nikakve znakove kajanja, a nekoliko saslušanja je počeo pozdravljajući uzdignutom desnicom.
Dva tima psihijatara, koji su za sud obavljali procjenu, su došli do različitih zaključaka. Prvi je zaključio da je Breivik paranoidni shizofreničar, a drugi da je psihički uravnotežen. Ranije ovog mjeseca, šef norveške policije Oeystein Maelanda je dao ostavku nakon što se u nezavisnoj istrazi zaključilo da je Breivikov suludi pohod mogao biti zaustavljen. Prošlogodišnji napadi su u Norveškoj pokrenuli rasprave o toleranciji i demokraciji u državi.