Brodarski institut propada, radnici za beznađe krive rasipnu i nesposobnu Upravu

Foto: Google Street View

VELIKI dugovi u koje je zapao Brodarski institut samo se gomilaju. Poslovanje ne ide prema planu, a podizanjem novih kredita, unatoč ranijem obećanju glavnog direktora Vladimira Koromana kako neće biti novih hipoteka na nekretnine kako bi se financiralo poslovanje, Institut se sve više zadužuje. Više se nema ni za plaće. Radnici za beznađe u kojem se Institut našao krive Upravu.

Pokušali sakriti novu hipoteku i kredit od 5 milijuna kuna

Radnicima Brodarskog instituta plaća je proteklog mjeseca kasnila jer je Institut opet ostao bez novca. Da bi mogli isplatiti plaće, Institut je u Croatia banci podignuo novi kredit u iznosu od čak 5 milijuna kuna. Taj podatak potvrđuje sudska zabilježba o hipoteci.



Kad smo ih pitali za novi kredit, vjerojatno uvjereni kako nemamo i službeni dokaz da su ga podigli, iz Brodarskog instituta su posve ignorirali ono što smo ih pitali te su nas u šturom odgovoru pokušali uvjeriti kako sredstva osiguravaju prodajom proizvoda i usluga.

"Radnicima Brodarskog instituta je plaća isplaćena unatoč teškoj gospodarskoj situaciji u državi i velikim potraživanjima Brodarskog instituta prema kupcima. I u narednim mjesecima ćemo nastaviti s prodajom proizvoda i usluga kako bismo osigurali ispunjavanje obveza prema radnicima i dobavljačima", kratki je odgovor iz Brodarskog instituta pristigao na Indexov upit o novom zaduživanju.

To je već drugi kredit podignut u 2014., iako je glavni direktor Brodarskog instituta početkom godine uvjeravao kako novih zaduženja neće biti. U travnju ove godine podignut je kredit od 8 milijuna kuna.

Radnici se pitaju: Nesposobnost ili kriminal?

Skupina radnika Brodarskog instituta još 27. rujna ove godine uputila je Vladi, nadležnim ministarstvima i institucijama otvoreno pismo "Brodarski institut - nesposobnost ili kriminal?" u kojem iznose niz teških optužbi na račun glavnog direktora Brodarskog instituta. Kako doznajemo, ovo nije prvi i jedini apel radnika prema ministrima u kojem upozoravaju na nepravilnosti, ali se nadležni na sva njihova pisma - oglušuju.

"Poštovani g. premijeru i gospodo ministri,


Potaknuti neodrživim stanjem u Brodarskom institutu, koji pod sadašnjim glavnim direktorom gomila gubitke i bliži se stečaju, ovim putem Vam moramo postaviti nekoliko pitanja u svezi glavnog direktora Brodarskog instituta. Naime, jeste li upoznati sa sljedećim:

1. Glavni direktor Brodarskog instituta Vladimir Koroman lažno je prikazao Vašoj Vladi i DUUDI-ju stanje duga Instituta od svega 6,305 milijuna kuna na dan 20.02.2014., iako je stvarni dug u tom trenutku bio višestruko veći i iznosio preko 33 milijuna kuna. Lažirana brojka je ušla u plan upravljanja državnom imovinom i objavljena je u NN 53/2014, te na web stranici DUUDI-ja.



2. Pored toga, u izvještaju direktora Koromana stoji da Institut neće dizati nove hipoteke na nekretnine kako bi financirao poslovanje, a već 14. travnja je u Općinskom sudu u Zagrebu upisana nova zabilježba na zemljište Instituta u iznosu od 8 milijuna kuna, od strane Croatia banke. Znači da je priprema za dizanje hipoteke već bila započeta u vrijeme pisanja izvještaja.

3. U izvještaju za DUUDI je predočena i minimalna dobit od 115 tisuća kuna za 2013., iako financijsko izvješće za prva tri kvartala 2013. pokazuje gubitak od 3,2 milijuna a izvješće prvog kvartala 2014 otkriva gubitak iz 2013. od 1,935 milijuna kuna te dodatni gubitak od 2,0 milijuna u tom kvartalu.


4. U novom izvještaju za DUUDI za prvih 6 mjeseci 2014., koji je nešto realniji od prošlog, ali svejedno lažan, ipak se pojavljuje gubitak od 3,2 milijuna, a prikazani su i dugovi u iznosu od 22,7 milijuna, iako je Ministarstvu financija poslan izvještaj u kojemu su prikazani dugovi 29,4 milijuna.

5. U pripremi gornjih izvještaja Koromanu je asistirao voditelj službe financijsko-komercijalnih poslova, Igor Tripković, koji je na to mjesto došao 01.01.2014. Tripković je zaposlen na namještenom javnom natječaju. Povjerenstvo za odabir kandidata ga uopće nije propustilo u drugi krug odabira, budući da su mu jedine prijašnje reference bile mjesto komercijalista u trgovini auto-dijelovima te vlasništvo nad firmom u kojoj je bio jedini zaposleni a koja je otišla u stečaj u studenom 2013. Međutim, bez obzira na neiskustvo, Koroman ga je zaposlio na mjestu voditelja financija znanstvenog instituta od preko 150 ljudi.

6. Za lažiranje podataka je morao znati i predsjednik NO Roko Dejhalla, jer je zbog svoje funkcije vidio godišnje financijsko izvješće za 2013 te kvartalno i polugodišnje za 2014, u kojima su prikazani dugovi od redom 33, 27 i 29 milijuna kuna.

7. Zbog različitih sumnjivih radnji s poslovnih knjigama, u svibnju 2014. otkaz je dala dugogodišnja šefica računovodstva Instituta, nakon što je mjesecima po firmi pričala da ne može više spavati, jer zna što je stvarna istina, a što je u knjigama.

8. Vladimira Koromana već godinama istražuju USKOK i DORH, a protiv njega je podnesen i niz tužbi.

9. Jedna od DORH-ovih istraga je zbog sumnjivih ugovora s kooperantima na izgradnji katamarana za Olimpijske igre u Londonu. Jedan od kooperanata bio je i Koromanov brat. Na tom projektu Institut je izgubio između 4,5 i 6 milijuna kuna, ovisno o tome koga se pita. Kooperanti su vjerojatno zaradili.

10. Koroman je upleten i u niz USKOK-ovih istraga zbog sumnjivih poslova u zaštiti okoliša, a u svezi s istragama protiv bivšeg državnog tajnika u Sanaderovoj Vladi, Nikole Ružinskog. Taj isti Ružinski bio je i predsjednik Nadzornog odbora Instituta. On je još prije 6 godina Koromanu na poklon za 65. rođendan dao imenovanje za glavnog direktora do opoziva. U međuvremenu su se promijenile tri Vlade, od kojih zadnje dvije nisu na nijednoj sjednici razriješile ili potvrdile Koromana na mjestu direktora, ali on je i dalje direktor, usprkos katastrofalnim poslovnim rezultatima i usprkos činjenici da ima već 71 godinu, a da je predsjedničku mirovinu dobio još 90-tih, kad mu je dodijelio predsjednik Tuđman.

11. U studenom 2013. su uz rijetko zabilježenu složnost predstavnici sindikata, radničkog vijeća te većina voditelja odjela Instituta, odnosno članova kolegija, tražili od Nadzornog odbora hitnu smjenu Koromana zbog nesposobnosti i loših rezultata. Predloženo je da se za v.d. direktora izabere voditeljica Hidrodinamike, koja je imala solidan pozitivan poslovni rezultat, većinu usluga plasiranih u izvoz i što je vrlo važno, nikakvih koruptivnih afera za sobom.

12. Predsjednik NO, Roko Dejhalla, sve je zataškao i nije proveo smjenu. Dopisi radničkog vijeća, sindikata i kolegija, koliko je poznato, nisu nikad proslijeđeni Skupštini Instituta koju čine tri ministra Vaše Vlade. Dopisi nisu ušli niti u prilog zapisnika sjednice NO-a na kojoj su pročitani, niti je u zapisnik ušlo da su pročitani i da se njima traži smjena direktora.

13. Trenutno je u tijeku prodaja jednog dijela zemljišta Instituta, od koje bi se trebalo uprihoditi 10-ak milijuna kuna i time donekle sanirati gubici. Međutim, u tu prodaju su pored Koromana i Dejhalle uključeni i neki umirovljeni zaposlenici Instituta, a Koroman na sve načine želi ostati direktor dok se ta prodaja ne finalizira, što ostavlja sumnju u stvarni cilj prodaje.

14. Budući da gotovo svi zaposlenici Instituta vide da firma užurbano ide u stečaj, a Koroman ne želi restrukturiranje i otpuštanja u ogromnoj institutskoj administraciji, posljedično je u zadnjih pola godine otkaz dalo 19 inženjera, još dvojica su otišla na neplaćeni odmor, a nekoliko ih se tek sprema dati otkaz. To su uglavnom perspektivni kadrovi, većinom 30-40 godišnjaci, dok neperspektivni i administrativci ostaju.

Poštovani g. premijeru i gospodo ministri, molimo Vas da nešto poduzmete i zaustavite propadanje Brodarskog instituta. Institut je projektirao cijelu nekadašnju ratnu mornaricu, ispitao je sve trgovačke brodove izgrađene u Hrvatskoj u zadnjih 60-ak godina, a to i danas radi za naručitelje iz EU, te može to raditi i u budućnosti i pozitivno poslovati ako se konačno riješi politikantstva, nesposobnosti i korupcije. Bilo bi uistinu šteta da sve propadne, da se uništi oprema i znanje samo zato da bi jednog dana netko uzeo proviziju na zemljište koje će se jeftino prodati.

S poštovanjem,
Radnici Brodarskog instituta"

Koroman: Brodarski institut je u poslovnoj krizi uzrokovanoj dugogodišnjom recesijom

Glavni direktor Brodarskog instituta Vladimir Koroman tvrdi kako gore navedeno anonimno pismo vrvi neistinama i kako je sve u skladu sa zakonom, a kriza u koju je zapao Brodarski institut posljedica stanja u hrvatskom gospodarstvu.

"Brodarski institut izrađuje financijske izvještaje sukladno propisanim računovodstvenim politikama Brodarskog instituta, međunarodnim računovodstvenim standardima i zakonima Republike Hrvatske", naveo je Koroman.

"Brodarski institut je u poslovnoj krizi uzrokovanoj dugogodišnjom recesijom koja je rezultirala padom prihoda. Uz podršku Nadzornog odbora Brodarskog instituta, radnici instituta i ja osobno ulažemo ogromne napore u ugovaranje novih poslova, dodao je.

O optužbama za namještanje natječaja za zapošljavanje Koroman kaže: "Gospodin Igor Tripković je zaposlen na radnom mjestu `pomoćnik glavnog direktora za korporativne poslove`. Po sistematizaciji radnih mjesta, to radno mjesto obuhvaća upravljanje financijama i računovodstvom. Stoga je financijsko izvještavanje njegova izravna poslovna obveza".

Koroman se osvrnuo i na navode radnika kako je godinama pod istragama Uskoka i DORH-a: "Nemam saznanja da se bilo kakva istraga provodi protiv mene".

Budući da su istrage tajne, iz DORH-a i Uskoka nisu mogli potvrditi jesu li navodi radnika istiniti i je li glavni direktor Brodarskog instituta doista i zbog čega predmet istraga.

Indexovo raspitivanje o stanju na Brodarskom institutu "uznemirilo duhove"

Na pismo koje su radnici 27. rujna ove godine poslali nadležnima gotovo tri tjedna nitko nije reagirao, a onda je pismo došlo i do redakcije Indexa. Odlučili smo se odmah raspitati o navodima iz pisma, i tako smo, kako doznajemo od radnika Brodarskog instituta, "uznemirili duhove".

Istog dana, 15. listopada, održala se i Skupština Brodarskog instituta. Radnici su nam prepričali kao je ministar znanosti obrazovanja i sporta Vedran Mornar, koji je predsjednik Skupštine, vidno uzrujan "mahao nekim papirima". Papiri su, očigledno, bili spomenuto otvoreno pismo s kojim je tog dana suočio Upravu.

Svega dan nakon što je Index od Uprave Brodarskog instituta zatražio očitovanje, predsjednik sindikata Ernest Majer započeo je sa prikupljanjem potpisa potpore Upravi, a narednog dana su svi radnici dobili mail u kojem se demantira navode iz otvorenog pisma te ih se poziva da iskažu podršku Upravi.



"Užasno su uznemireni. Svi radnici Instituta su danas dobili ovaj mail, a sindikalac Majer od jučer šeće Institutom i traži potpise potpore Upravi", kazali su nam radnici o događanjima koja su uslijedila nakon Indexovog upita.

Radnici su nas također upozorili kako je iz "demantija" koji je radnicima odaslan na mailove jasno kako je spomenuto skupljanje potpisa nelegalno jer nemaju odluku središnjice Sindikata metalaca da se Sindikat slaže sa skupljanjem potpisa, kao i da "u nepismeno sročenom demantiju pod točkom 2 direktno priznaju dizanje kredita (hipoteke) s čim izgleda nije upoznata Skupština".

Ovo je opravdanje ministru, kojem su nadodali potpise podrške Upravi koje su tražili od radnika

"Poštovani gospodine Ministre,

Dana 15.10.2014. dobili smo na uvid pismo u kojem su iznesene optužbe protiv Uprave Brodarskog instituta, predsjednika NO, kao i Pomoćnika glavnog direktora za korporativne poslove, a koje je potpisano od strane `radnika Brodarskog instituta`. Iznesenim optužbama osjećamo se pogođeni i mi radnici Brodarskog instituta koji savjesno i pošteno obavljamo svoje radne zadatke. Obzirom da iznesene optužbe ozbiljno ugrožavaju kratkoročno ali i dugoročno poslovanje Instituta osjećamo se dužnim da ovim putem demantiramo navode tog pisma.


1. Prvi navod o lažnom prikazivanju stanja duga, koji je dostavljen Vladi RH i DUUDI-ju može se vrlo lako dokazati da je neistina uvidom u Izvještaj komercijalne revizije, koji svaki puta prikazuje da smo istinito i korektno pokazivali podatke u bilanci.

2. Istina je da u Izvještaju glavnog direktora prof. dr. sc. Vladimira Koromana stoji da Institut neće dizati nove hipoteke na nekretnine, ali je zbog odraza na tržištu došlo do promjena u poslovanju i bilo je nužno upisati novu hipoteku, a što je i odobreno od strane NO Brodarskog instituta.

3. Navodi iz točaka 3. i 4. anonimnog pisma nisu točni i ukazuju na činjenicu da ih je pisala osoba koja nije sposobna tumačiti financijske izvještaje. Sve navedeno u točkama 3. i 4. može se provjeriti uvidom u javno objavljene podatke o financijskom poslovanju Brodarskog instituta, a za pretpostaviti je i da stručne osobe zaposlene u DUUDI-ju, Ministarstvu financija i Ministarstvu znanosti provjeravaju zaprimljene izvještaje (s obzirom da se radi o jednom te istom izvještaju poslanom na tri adrese, a što sastavljač/i anonimnog pisma očito nije ili nisu znao/li jer navode da se radi o dva različita izvještaja, što upućuje na činjenicu da nije/nisu kvalificiran/i za tumačenje financijskih izvještaja).

4. Odgovor na ovo pitanje saželi smo u točki 3.

5. Izvještaj za Ministarstvo financija, Ministarstvo znanosti i DUUDI priprema Služba za korporativne poslove - odjel računovodstva i financija, podatke dostavlja Pomoćnik glavnog direktora za korporativne poslove, a izvještaj potpisuje i odobrava glavni direktor. Sve podatke navedene u izvještaju provjeravaju institucije koje su ga zaprimile, pa bi činjenicu da su lažni vjerojatno već otkrili i sankcionirali. Javni natječaj za radno mjesto Pomoćnika glavnog direktora za financijsko komercijalne poslove raspisan je i proveden u skladu sa Zakonom i našim Pravilnikom o radu. Nakon izvršene selekcije koju je provelo Povjerenstvo za odabir kandidata (3 člana) u radni odnos između 10 kandidata, koji su ušli u drugi krug, Uprava je sukladno ovlastima donijela odluku o zapošljavanju adekvatnog kandidata imajući u vidu interese Brodarskog instituta i njegovih radnika.

6. Predsjednik NO dobio je na uvid sva financijska izvješća, te je naravno i samim time s tim podacima upoznat. Kako financijski izvještaji nisu lažni, a na što smo se već referirali u točkama 3., 4. i 5. ne vidimo u toj činjenici nikakvu povredu zakona.

7. Dugogodišnja voditeljica računovodstva Brodarskog instituta u svibnju 2014. prekinula je radni odnos kako bi otišla na bolje plaćeno radno mjesto. Navode o njenim izjavama nećemo komentirati, jer se svode na rekla kazala i krajnje su neprimjereni i neprovjereni.

8. Prema našem saznanju protiv glavnog direktora Brodarskog instituta, prof. dr. sc. Vladimira Koromana, kao privatne osobe, nije podnesena niti jedna tužba, niti je ikada kažnjavan, niti imamo spoznaje da ga istražuju USKOK ili DORH. Da su navodi točni Institut ne bi bio u mogućnosti prijavljivati se na natječaje, obzirom da je za iste potrebna i potvrda o nekažnjavanju odgovorne osobe, a što je u ovom slučaju prof. Koroman.

9. Temeljem anonimne prijave, vezano za izgradnju katamarana, prema našim saznanjima proveden je obavijesni razgovor, no nakon toga nije bilo više nikakvih postupanja od strane nadležnih institucija.

10. O nizu navodnih USKOK-ovih istraga zbog sumnjivih poslova u zaštititi okoliša a u svezi istraga protiv bivšeg državnog tajnika Nikole Ružinskog, mi kao radnici nemamo nikakvog saznanja. U svezi navoda da je g. Ružinski kao predsjednik NO Brodarskog instituta dao na poklon prof. Koromanu imenovanje za glavnog direktora do opoziva, možemo samo reći da se glavni direktor Instituta imenuje i razrješuje od strane Skupštine koju čine ministri iz tri ministarstva.

11. U studenom 2013. bio je pokušaj smjene glavnog direktora, prof. Koromana od strane voditeljice djelatnosti Hidrodinamike plovnih objekata i nekoliko članova kolegija, uz potpis tadašnjeg predsjednika sindikata, ali bez obavještenja radnika Instituta tj. članova tog istog sindikata. Kao što je i navedeno smjena nije uspjela obzirom da je izostala potpora radnika, NO i Skupštine, koja to jedina može i provesti.

12. Obzirom da su radnici Instituta naknadno upoznati s pokušajem smjene glavnog direktora, očito je da nije bilo pokušaja zataškavanja od strane predsjednika NO.

13. Radnici Instituta upoznati su sa prodajom dijela zemljišta i u svezi te činjenice ne vidimo ništa sporno, obzirom da nam je novac od te prodaje prijeko potreban za obnovu dotrajale infrastrukture. Navodi o nastojanju prof. Koromana da ostane ne mjestu glavnog direktora su bespredmetni, obzirom na činjenicu da ga Skupština može u svakom trenutku razriješiti s te dužnosti.

14. Koliko smo mi radnici upoznati u posljednjih pola godine iz Instituta je otišlo 16 inženjera, od toga 12 u svoju novo osnovanu firmu, a dvojica inženjera su na posudbi u razdoblju od jedne godine u inozemstvu. O osobama koje se spremaju dati otkaz mišljenja smo da je neprimjereno komentirati bez navoda imena i prezimena tih osoba. U koliko je to istina to je njihova osobna odluka i pravo. Komentar da ostaju samo ne perspektivni i administrativni kadrovi je zlonamjeran, neprimjeren i vrijeđa ostale radnike koji savjesno rade.

Poštovani gospodine Ministre,

Brodarski institut je institucija od značaja za Republiku Hrvatsku sa 66 godišnjom poviješću i znatnim rezultatima u svojoj djelatnosti. Mi kao radnici ponosni smo na svoj doprinos toj povijest. Svi zajedno, uz očit izuzetak nekolicine, trudimo se da Institut opstane još najmanje 66 godina i ne želimo dopustiti da se nekolicina potpisuje u ime svih nas i na taj način dovodi u pitanje ugled Instituta, a samim time i naše egzistencije. Uz sve gore navedeno ukazujemo i na činjenicu da uz prkos `nesposobnoj Upravi` redovito primamo plaće, te nam se redovito uplaćuju doprinosi i podmiruju obveze.

U prilogu demantu anonimnog pisma potpisujemo se imenom i prezimenom mi radnici Brodarskog instituta.

S poštovanjem".

"Svi potpisuju kao da su pijani, boje se da ne izgube posao"

Tijekom listopada u redakciju Indexa je pristiglo još jedno anonimno pismo čiji je autor jedan od radnika Brodarskog instituta, koji upozorava kako se "zbog lošeg upravljanja Institut rapidno urušava".

"U zadnjih nekoliko godina dr. Koroman je zadužio Institut za neviđene milijune, sve stavio pod hipoteku da bi isplaćivao mizerne plaće da ne ojača radnički bunt i ne dođe u javnost to što čini. Za to vrijeme `potrošio` je nekoliko Passata i putničkih kombija, više manje za privatne potrebe, obišao svijet nekoliko puta...", navodi se između ostalog u anonimnom pismu i dodaje kako sve trošenje na putovanja i potencijalne partnere Institutu "godinama nije donijelo ni jedan posao".

Spomenimo ovdje kako je direktor Koroman i početkom prosinca otputovao u daleke krajeve. Kako smo doznali od radnika, ovih dana boravi u Bangladešu.


U otvorenom pismu, kojeg možete u cijelosti pročitati u nastavku, anonimni radnik Brodarskog instituta osvrnuo i na ranije otvoreno pismo te demantij Uprave: "Dr. Koroman je reagirao na način da je zahtijevao od sindikalista da prikupe potpise. Trebalo se potpisati da ti nisi radnik Instituta na kojeg se anonimni autori pisma pozivaju. Tko se javno usudi ne potpisati takvo pismo? Svi potpisuju kao da su pijani. Boje se da ne izgube posao".

Vlada: Ispitati će se sve okolnosti, raspraviti sve ozbiljne optužbe i predložiti rješenje situacije u ovom važnom i uglednom institutu

Vezano uz stanje u Brodarskom institutu te optužbe radnika o lažiranim financijskim izvješćima iznesene u otvorenom pismu, zatražili smo komentar Vlade:

"Državni ured za upravljanje državnom imovinom će u suradnji s nadležnim Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta, ispitati sve okolnosti, raspraviti sve ozbiljne optužbe i predložiti rješenje situacije u ovom važnom i uglednom institutu", kratko su poručili iz Vlade.

DUUDI: Potičemo transparentnost i cilj nam je sprečavanje korupcije

Komentar optužbi radnika kako se dostavljaju lažirana izvješća potražili smo i u Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom:


"Brodarski institut je društvo iz nadležnosti resornog ministarstva (Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta) koje daje mišljenje, suglasnost na programe i planove restrukturiranja trgovačkih društava, DUUDI će s resornim ministarstvom raspraviti nastalu situaciju.

Treba istaknuti kako DUUDI potiče transparentnost i djeluje po smjernicama Europske unije u upravljanju državnom imovinom, kojima se ukazuje na sustavno sprečavanje korupcije u trgovačkim društvima, što je i istaknuto u Planu upravljanja za 2015. godinu", naveli su iz DUUDI-ja.

Nadležno ministarstvo - šuti

Iako je Index od nadležnog Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta pokušao doznati što se u protekla dva mjeseca poduzelo vezano uz teške optužbe radnika, unatoč brojnim podsjećanjima na upit, do danas nismo dobili nikakav odgovor.

Evo što je utvrdila posljednja inspekcija Državne revizije

Državna revizija je Brodarski institut, prema dostupnoj dokumentaciji, posljednji put posjetila početkom 2012. godine, a provjeravalo se poslovanje iz 2010. godine. Među glavnim zamjerkama su bile manjkavosti financijskih izvještaja i neprovođenje javnih nabava.

U objavljenom nalazu Državne revizije se između ostalog navodi: "Unutarnjim aktima nije regulirano područje financijskog upravljanja i kontrola. Sustav financijskih kontrola nije uspostavljen. Društvo nije osnovalo revizorski odbor. Nadzorni odbor nije osnovao komisiju za reviziju radi detaljnog analiziranja financijskih izvještaja, nadzora nad računovodstvenom politikom i pružanje potpore računovodstvu, te uspostave dobre i kvalitetne unutarnje kontrole".

Državna revizija je tad utvrdila i sljedeće: "Društvo nije provelo propisane postupke javne nabave za nabavu robe, radova i usluga u vrijednosti 7.425.162,00 kn. Revizijom utvrđene nepravilnosti i propusti koje se odnose na sustav unutarnjih kontrola, planiranje i računovodstveno poslovanje, godišnji popis, propuste kod evidentiranja poslovnih događaja, naplatu potraživanja i neobračunavanje zateznih kamata, te neprovođenje propisanih postupaka javne nabave, utjecale su na izražavanje uvjetnog mišljenja". 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.