Foto: Hina
PREDSJEDNIK Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD) Bruno Bulić upozorio je u petak na teško stanje u riječkoj Tvornici industrijske i brodske opreme (TIBO) 3. maj, u kojoj radnici nisu primili plaće od studenoga prošle godine, a tvornica zbog neizvjesne budućnosti, propada.
Ako je problem u tome što se Tvornica industrijske i brodske opreme 3. maj nalazi na atraktivnom terenu, površine 43.000 četvornih metara i s pogledom na Kvarner, tvornica s oko 80 radnika može se preseliti negdje drugdje, dodao je.
Predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije ocijenio je da je bivši, donedavni direktor tvornice Kristijan Cvjetović bahato i nepotrebno trošio novac i da nije poznavao proizvodnju i poslovanje tvornice.
Kazao je da su mu u početku radnici i sindikat pokušavali pomoći, ali da se pokazalo „kao i kod svih direktora postavljenih od politike, da bahatost dolazi na prvo mjesto.“
Ocijenio je da vlasnik TIBO-a, tj. država, nije reagirala na upozorenja iz Nadzornog odbora, a bivši direktor koji je istodobno rukovodio i Tvornicom motora i dizalica (MID) 3. maj, je ostavio tvornicu u kolapsu.
Znatna potraživanja
Također je podsjetio da TIBO ima znatna potraživanja od Brodosplita, Uljanik Grupe i drugih te da za 2015. ima ugovorena posla vrijednog 15 milijuna kuna, ali da se, zbog nastale situacije, u tvornici ne radi potrebnim tempom.
Voditelj ureda SIK-a Rajko Kutlača naveo je kako je najveći problem prijevara, koja se dogodila pri prenošenju prava na državu te da je pri prenošenju dionica preuzeta obveza da će se financijski pratiti preustroj, dok se ne provede privatizacija.
Naglasio je kako je bilo rečeno i da će se tvornica dokapitalizirati unosom zemljišta na kojem se nalazi u temeljni kapital, ali da to nije učinjeno, iako bi time poziciju tvornice u odnosu s poslovnim bankama bila drugačija.
Smatra da je za sadašnje stanje odgovorna država kao vlasnik te da se tvornička hala može preseliti, ali da se ne smije omogućiti „privatizacijskim lešinarima“ da lako dođu do atraktivnog terena.
Za rješavanje problema TIBO-a potrebno je samo poštivati preuzete obveze i obveze plaćanja preuzete robe, rekao je Kutlača naglasivši da će se u suprotnom morati poduzimati sindikalne akcije, u kojima bi, smatra, trebala zajedno djelovati oba sindikata u tvornici. Osim SIKD-a, u TIBO-u djeluje i Sindikat metalaca Hrvatske – Industrijski sindikat (SMH-IS).
Na konferenciji je najavljeno i da će Gospodarsko-socijalno vijeće Primorsko-goranske županije na sljedećoj sjednici razmatrati probleme TIBO-a i MID-a te problem nezaposlenosti u toj županiji.