Dominantno raspoloženje - razočarenje
"Tako je razočarenje neučinkovitošću aktualne Vlade značajnije utjecalo na raspoloženje birača od izbora novog predsjednika HDZ-a i svih aktualnih napada iz redova glavne opozicijske stranke. Čini se da je dominantno političko raspoloženje u zemlji upravo razočarenje: SDP-om (i njihovom koalicijom) a što onda utječe na pad njihovog rejtinga, ali i HDZ-om što pokazuje njihov rejting koji je zabetoniran ispod 20 posto već devet mjeseci. Ta dva razočarenja povećala su udio neodlučnih, ali i apstinenata u malo više od pola godine od zadnjih izbora", zaključuje se u istraživanju za kolovoz 2012. godine.
Tako je početkom rujna SDP bio izbor za 26,6 posto hrvatskih građana/ki, dok je prije pola godine ova stranka bilježila izbor od 33,6 posto. HDZ je izbor 19,2 posto ispitanih građana, laburisti su treća stranka u zemlji s identičnom potporom kakvu su zabilježili početkom kolovoza odnosno 8,2 posto. HNS se polagano oporavlja od najlošijeg rezultata stranke u ovom mandatu te s 4 posto drži četvrto mjesto.
Rohatinski pao s 9,5 na 6,7 posto, preskočio ga Lesar
Predsjedniku Josipoviću popularnost i dalje pada pa je tako prema izboru 36,6 ispitanika on i dalje najpozitivniji političar što je ipak za jedan postotak manje nego mjesec dana prije. Drugo mjesto na ovoj ljestvici po prvi put drži lider laburista Dragutin Lesar sa 7,1 posto izbora, a treće mjesto drži bivši guverner Željko Rohatinski s izborom od 6,7 posto, dok je prije mjesec dana imao 9,5 posto. Podsjetimo kako je Rohatinski u kolovozu prešao u redove Agrokora.
Potpredsjednik Vlade Čačić još je prije tri mjeseca potisnuo Sanadera s vrha ljestvice negativnog doživljaja hrvatskih političara te se i ovaj mjesec zadržao na vrhu (ali s nešto manjom razlikom među ovim dvojcem). Tako je u posljednjem istraživanju Čačić najnegativniji hrvatski političar s izborom od 28,4 posto (prema 28,3 posto iz prošlog mjeseca), dok je Sanader na drugom mjestu s 27,8 posto izbora (prošli mjesec 27,3 posto).
Suša i BDP glavne teme
U posljednjem istraživanju dvije su teme zabilježile češći izbor za događaj/temu mjeseca: velika suša u cijeloj zemlji i štete poljoprivrednim usjevima (28,1 posto) i objava podatka o padu BDP-a i gospodarska kriza (25,9 posto). Slijede tri teme s izborom iznad 5 posto: Olimpijske igre i uspjesi hrvatskih sportaša (10,4 posto), uspješna turistička sezona (8,0 posto) i poskupljenje goriva (7,7 posto). Još samo otkaz kolektivnih ugovora za javne službenike i pokušaj mirenja Vlade i sindikata bilježe nešto češći izbor (4,8 posto). Sve su ostale teme zabilježile rijeđi izbor.
Vlada RH početkom rujna uživa potporu 38,2 posto hrvatskih građana, dok vladinu politiku ne podržava 47,4 posto građana uz 14,4 posto neodlučnih. U odnosu na prošlomjesečne rezultate zabilježen je pad među podržavateljima (od 2 postotna poena), ali u usporedbi s rezultatima iz prvog mjerenja u veljači ta se podrška strmoglavo spustila (s tadašnjih 69,3 posto). Istovremeno, u proteklih se mjesec dana povećao i udio onih koji se protive vladinim politikama (za 6 postotnih poena), a taj je porast posebno vidljiv u usporedbi s rezultatima iz veljače (kad je zabilježeno svega 17,4% protivnika politici Vlade RH).