Foto: Hina
BRITANSKI premijer David Cameron pokušao je smiriti pobunu unutar svoje Konzervativne stranke zbog obećanja da će se Škotskoj dati veće ovlasti, što naglašava koliko će problema Škoti imati da bi dobili ono što žele nakon prošlotjednog referenduma u kojem su odbili neovisnost o Ujedinjenom Kraljevstvu.
Jedan od uzvanika, James Wharton, prije sastanka je rekao da Cameron mora ublažiti zabrinutost zbog toga što bi nove ovlasti Škotskoj mogle naštetiti ostatku Velike Britanije, uključujući i Englesku.
"Mora se nešto učiniti i za Englesku, mora se naći rješenje za Englesku", rekao je. Iako je Engleska najveća britanska država, jedino njoj nisu dane nikakve samostalne ovlasti.
Taj hitni sastanak ukazuje na izazove s kojima se suočava britanska politička elita kad Škotskoj želi dati veće ovlasti. Dva dana uoči referenduma na kojem su Škoti odbili neovisnost, vođe triju najvećih stranaka suglasili su se oko toga da Škotima daju nove ovlasti u pitanjima poreza, socijalne skrbi i potrošnje te da se nastavi provoditi osporavana odredba po kojoj Škotska dobija mnogo više sredstava iz britanskog proračuna po glavi stanovnika nego itko drugi u državi.
Je li škotski proračun zaštićen ili britanski političari planiraju "otimačinu love"?
Sve to mnogim Englezima smeta, a nezadovoljnici, između ostalog, zahtijevaju "engleske glasove za engleska prava", odnosno prekid dosadašnje prakse u kojoj neengleski parlamentarni zastupnici mogu glasati o pitanjima vezanim za Englesku, ali ne i obrnuto.
Takve priče izazvale su bijes među škotskim nacionalistima, pa je Škotska nacionalna stranka u ponedjeljak postavila pitanje je li škotski proračun zaštićen ili britanski političari planiraju "otimačinu love".
Zato Cameronu, koji ne želi ostati upamćen kao političar koji je Škotima dao obećanje koje potom nije ispunio, i drugim stranačkim vođama preostaje još jako malo vremena jer do studenoga moraju osigurati unutarstranačku podršku za dogovore oko Škotske i potom ih sastaviti u pisanom obliku do kraja siječnja, ako žele ispuniti obećano.
Budući da će se parlamentarni izbori održati u svibnju, to znači da sadašnjem sazivu parlamenta nije preostalo dovoljno vremena da nove dogovore pretoči u zakone, no plan je da se postigne sporazum koji će provesti izborni pobjednik, ma tko to bio.