Foto: Blic
DRŽAVNO POVJERENSTVO za istraživanje ubojstva novinara u Srbiji očekuje da će optužnica za ubojstvo istaknutog novinara i izdavača Slavka Ćuruvije, biti podignuta prije nego prođe zakonski roka od šest mjeseci od pokretanja istrage, priopćeno je u četvrtak iz ovog povjerenstva.
"Zakonski rok za podizanje optužnice je šest mjeseci i vjerujemo da taj rok neće biti iskorišten već da će optužnice, nadamo se, biti podignute prije roka", navedeno je u priopćenju povjerenstva koje predvodi Veran Matić, čelni čovjek RTV B92.
Srbijanski tužitelj za organizirani kriminal Miljko Radisavljević rekao je u četvrtak da se u istrazi radi vrlo intenzivno i da nije bilo "praznog hoda", a očekuje da će uskoro biti završena.
Povjerenstvo je priopćilo da su ove godine istražne radnje intenzivirane do razine koja se može definirati kao "privođenje kraju prikupljanja dokaza i iskaza neophodnih za podizanje optužnice".
"Mi sada po prvi put imamo službeno osumnjičene za ovaj zločin, koji su u pritvoru. Na ovaj način je svim zločincima poslata poruka da nema zaštite od kaznenog progona, a za najteže zločine ni zaborava koji donosi protok vremena", ističe se u priopćenju povjerenstva.
"Novinari su predstavnici slobode govora, slobode medija i ako tu slobodu ubijete neće imati relevantne informacije"
Povjerenstvo se bavi istragom ubojstva Slavka Ćuruvije, dopisnika "Večernjih novosti" iz Jagodine Milana Pantića, te Dade Vujasinović, čija smrt je dugo službeno vođena kao samoubojstvo, ali je povjerenstvo došlo do novih saznanja i dokaza koji bacaju posve drukčije svjetlo na smrt ove mlade i angažirane novinarke, koju mnogi od početka smatraju žrtvom političkog ubojstva zbog njenih tekstova, među ostalim, o vezama politike i mafije.
Ubojstva Ćuruvije, Pantića i Vujasinović imaju tretman političkih ubojstava jer se njihov javni angažman i tekstovi izravno dovode u vezu s političkim akterima tadašnje SR Jugoslavije i Srbije, među kojima - u slučaju Ćuruvija - i osobno sa Slobodanom Miloševićem i njegovom suprugom Mirom Marković.
Matić je izjavio u emisiji "Kažiprst" B92 kako su, iniciranjem da se osnuje povjerenstvo, srbijanski novinari željeli preuzeti dio odgovornosti, te "uložiti vlastitu energiju i utjecaj da se razriješe ubojstva novinara u Srbiji".
"Ona su veoma važna i veoma je važno razriješiti sva ubojstva koja su se dogodila u proteklom periodu. Neka možda imaju veću simboliku, u smislu da su se dogodila ubojstva javnih ličnosti. U ovom slučaju, novinari su predstavnici slobode govora, slobode medija i ako tu slobodu ubijete neće imati relevantne informacije", ocijenio je Matić.
Povjerenstvo nastoji rasvijetliti smrt ukupno 39 osoba iz novinarskog ceha, budući je njih nekoliko stradalo i tijekom ratnih sukoba od 1991. do 1995. na prostorima bivše SFRJ, potom tijekom sukoba na Kosovu, a nije do kraja rasvijetljena ni odgovornost za smrt 16 novinara i tehničkog osoblja u NATO-ovu bombardiranju Radiotelevizije Srbije 1999.