Foto: Građanska akcija/Facebook
"PRVOKLASNI skandal na biralištima u Krajiškoj ulici- OŠ Petar Zrinski biralište broj 58 i 32, inače tu je glasao i premijer Milanović jutros. Biračke kutije nemaju na sebi crveni pečat sa državnim grbom, što je po zakonu obavezno, potvrdili su mi u izbornom povjerenstvu. Ista stvar je i na biralištu broj 14 u Gundulićevoj ulici u zgradi Elektre, i na Mihaljevcu br.42, u Zagrebu. Kako je tek u manjim mjestima. Promatrači su iz U ime obitelji, i njima to nije sporno, ali nisu dali da se kutije snime, pa sam se morao svađati, i tražili su me da se legitimiram - svašta.", napisao je aktivist Građanske akcije.
I članovi grupe "U ime svake obitelji", dojavili su kako na više biračkih mjesta u Zagrebu kutije nisu propisno zapečaćene i obilježene.
"Glasačke kutije na mnogim glasačkim mjestima nisu zapečaćene, javljaju građani putem Facebooka. Mogu se otvarati, službenog pečata nema! Na nekim mjestima iza čak ni nema naljepnice (u većini slučajeva obična bijela, koja uopće nije zalijepljena za otvor kutije kako bi spriječila njeno otvaranje). Prijavite sve nepravilnosti DIP-u", pozivaju iz Facebook grupe "U ime svake obitelji" dodajući kako su zasad zabilježili nepravilne kutije na desetak glasačkih mjesta.
Ovo je glasačka kutija s biračkog mjesta u Zadru - oblijepljena sa svih strana.
DIP provjerio dojave građana o nezapečaćenim kutijama
Nepravilnosti na pečatima glasačkih kutija, kako je dio birača danas posumnjao kod glasovanja na državnom referendumu, ipak nisu utvrđene. Birače je, pokazalo se, zbunio drugačiji način pečaćenja. Naime, umjesto prijašnjih voska i trake, sada se primjenjuju naljepnice i to je izazvalo zabunu, rekla je večeras članica Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Janja Hovat Drobnjak.
Kad je dobio takve dojave građana, DIP je provjeru ima li nepravilnosti "spustio" na gradove i općine i pokazalo se da ih nije bilo, barem ne onoliko koliko su građani sumnjali. Određeni broj birača koji je izašao na referendum sumnjao je da glasačke kutije na mjestima gdje su glasovali nisu pravilno zapečaćene.
Glavnina tih sumnji odnosila se na glasačka mjesta u Zagrebu, pa ih je DIP proslijedio zagrebačkom Izbornom povjerenstvu na provjeru. Iste su zadaće imala i povjerenstva u drugim gradovima i općinama gdje su se sumnje javile. U DIP-u nisu naveli precizan broj iskazanih sumnji, kazali su tek da ih je "veći broj".