Dan D: 70 godina od invazije koja je slomila Hitlera

Foto: Robert F. Sargent

OKO 1800 ratnih veterana i 17 svjetskih državnika s obje strane Atlantika, sa svih strana svijeta nazočit će danas obilježavanju 70. godišnjice Dana D, najveće invazije u povijesti ratovanja.

I dok će slavljenički vatrometi osvijetliti plaže Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword, ova će okrugla godišnjica biti i prigoda za tiho prisjećanje na žrtvu mnogih mladića koji su dali svoje živote za konačni slom nacističke okupacije Europe, konačno oslobođenje stravičnih nacističkih logora smrti i završetak višegodišnjeg brutalnog sukoba koji je veći dio zapadne Europe ostavio u fizičkim i ekonomskim ruševinama.

Hollande odao počast 20.000 stradalih civila

Francuski predsjednik Francois Hollande otvorio je u petak obilježavanje 70. godišnjice savezničkog iskrcavanja odajući počast civilima, njih 20.000, ubijenih tijekom Bitke za Normandiju.

Gotovo 1800 veterana s normandijskih plaža i šefovi država i vlada dvadesetak zemalja, među kojima su Barack Obama, David Cameron, Angela Merkel i Vladimir Putin, sudjelovat će u svečanostima čitavog dana.

Službeno otvarajući svečanost Hollande je pred memorijalnim centrom Caena podsjetio na ulogu i žrtvu normandijskih civila.


"Izbjeglice se skrivaju u podrumima, u kamenolomima, rudnicima, crkvama i spomenicima. Organizira se solidarnost. No, vatrogasni domovi su izvan uporabe pa se dobrovoljci primaju gašenja požara. Posvuda muškarci i žene svih dobi izlažu se pogibelji kako bi spasili ranjenike, prekopali ruševine, smjestili stradale", podsjetio je Hollande.

"Želio sam da se danas, na 70. godišnjicu, oda počast svima, civilima i vojnicima. Želio sam da se uloga Normandijaca prepozna", izjavio je šef države u svojem govoru.

Radi se o prvom službenom priznanju žrtve 20.000 civila ubijenih između 6. lipnja, kad se 130.000 savezničkih vojnika iskrcalo na normandijske plaže, i 22. kolovoza 1944., kada je operacija Dan D završena.

Pokrajina Normandija je definitivno oslobođena od nacističkog jarma tek 12. rujna.

 



 

Obama: Normandijske plaže su predvodnica demokracije

Američki predsjednik Barack Obama ocijenio je u petak da su normandijske plaže 1944. "bile predvodnica demokracije" i da je pobjeda saveznika u Drugom svjetskom ratu "oblikovala sigurnost i dobrobit" za budućnost svijeta.

"Omaha Beach. Normandija. Bila je to predvodnica demokracije", izjavio je Barack Obama u govoru na američkom groblju u Collevilleu na svečanosti u čast boraca palih prije 70 godina u sklopu operacije iskrcavanja u Normandiji 6. lipnja 1944. godine.


Obama je također odao počast vlastitom djedu po majčinoj strani.

"Na zemlji smo kratko vrijeme. Mislim da mi nikad dosad djed nije tako nedostajao, želio bih da je danas ovdje", kazao je Barack Obama misleći na svojeg djeda po Stanleyja Dunhama koji se iskrcao u Normandiji u srpnju 1944.

Gotovo 1800 veterana s normandijskih plaža i šefovi država i vlada dvadesetak zemalja, među kojima su Barack Obama, David Cameron, Angela Merkel i Vladimir Putin, sudjeluju u petak na svečanostima čitavog dana u povodu godišnjice Dana D.

Svečanost je službeno otvorio francuski predsjednik Francois Hollande pred memorijalnim centrom Caena. Hollande je podsjetio na ulogu i žrtvu normandijskih civila što je prvo priznanju žrtve 20.000 civila ubijenih između 6. lipnja, kad se 130.000 savezničkih vojnika iskrcalo na normandijske plaže, i 22. kolovoza 1944., kada je operacija Dan D završena.

Oproštaj od "najbolje generacije"

Sedamdeseta godišnjica savezničkog iskrcavanja u Normandiji bit će dirljivija od ijedne prije jer će se svijet na njoj oprostiti od svoje "najbolje generacije", posljednjih neposrednih svjedoka Dana D, danas ostarjelih i mahom onemoćalih ratnih veterana u devedesetim godinama koji će vjerojatno posljednji put u većem broju nazočiti slavljeničkoj obljetnici.


Njih bi danas u Normandiji trebalo biti oko 1800, Britanaca, Amerikanaca, Francuza, Kanađana, Australaca, Novozelanđana i ostalih koji su sudjelovali u invaziji.

Uz njih će biti i 17 svjetskih državnika, uključujući američkog predsjednika Baracka Obamu, francuskog predsjednika Francoisa Hollandea, njemačku kancelarku Angelu Merkel, britansku kraljicu Elizabetu II. Iako su im odnosi zategnuti zbog ukrajinske krize, s njima će biti i Vladimir Putin, čija je zemlja dala golem doprinos ratnoj pobjedi na drugoj strani Europe.

U bitkama sudjelovalo 156 tisuća savezničkih vojnika

Središnja međunarodna svečanost bit će danas održana na plaži Sword, najistočnijoj od pet plaža, na kojoj će biti podignuta posebna tribina za sve uzvanike. Na Swordu će se odati počast svima od 156 tisuća pripadnika savezničkih invazijskih snaga i francuskim članovima pokreta otpora koji su sudjelovali u borbama na Dan D.

Francuskim civilnim žrtvama, njih 20 tisuća, koji su djelomično ginuli i u savezničkom bombardiranju, počast će se odati nacionalnom memorijalnom službom u Caenu u petak ujutro.

Američki predsjednik Barack Obama u društvu francuskog kolege Hollandea položit će vijenac na američkom vojnom groblju u seocetu Collevilleu-sur-Meru, gdje je pokopano 9387 američkih vojnika, koji su većinom bili tinejdžeri u lipnju 1944. godine. Najviše njih izginulo je na "krvavoj" plaži Omaha gdje je zbog nešto uzdignutije konfiguracije terena njemačka obrana bila najčvršća.

Normandija - mostobran demokracije

Svjetski državnici i ratni veterani odaju u petak u Normandiji, na 70. godišnjicu Dana D, priznanje svim svojim suborcima koji su dali život za oslobođenje Europe od nacističke vladavine.

Polaganjem vijenaca, paradama, padobranskim skokovima, govorima svjetskih lidera, obilježen je najveći pomorski desant u povijesti ratovanja, kada se 6. lipnja 1944. oko 160 tisuća američkih, britanskih, kanadskih i drugih vojnika iskrcalo na obalu i suprotstavilo se njemačkim snagama.

Okruženi ratnim veteranima, mnogima od njih u kolicima, američki predsjednik Barack Obama i francuski predsjednik Francois Hollande na američkom su vojnom groblju, pred 9.387 bijelih križeva i Davidovih štitova s imenima poginulih američkih vojnika, emotivnim su riječima potvrdili američku-francusku solidarnost.

Obama je rekao da je 80 kilometara dug dio normandijske obale, gdje su se saveznici iskrcali na pet plaža nazvanih kodnim imenima Omaha, Utah, Gold, Sword i Juno, bio malen pojas pijeska na kojem se nije odlučivala samo sudbina rata, nego i tijek ljudske povijesti.

"Omaha. Normandija. Bio je to mostobran demokracije", izjavio je Barack Obama u govoru na američkom groblju u Collevilleu. "Naša pobjeda u tom ratu nije samo obilježila to stoljeće, nego je oblikovala sigurnost i blagostanje svim naraštajima. Od zapadne Europe do istočne, od Južne Amerike do jugoistočne Azije, sedamdeset se godina širi demokracija", rekao je Obama. "Ništa se od toga ne bi dogodilo bez ljudi koji su bili spremni za to dati život", rekao je.

"Gospodo", rekao je Obama obraćajući se ratnim veteranima, "želim da znate da je vaše nasljeđe u dobrim rukama", zaključio je uz veliki pljesak nazočnih.

Hollande je naglasio da "Francuska nikada neće zaboraviti solidarnost između dviju nacija, solidarnost temeljenu na zajedničkom idealu, strasti za slobodom".

Prijepodne je u memorijalnom centru u Caenu održana komemoracija za 20 tisuća francuskih civila koji su poginuli tijekom bitke za Normandiju.

Gotovo 1.800 veterana s normandijskih plaža i šefovi država i vlada dvadesetak zemalja, među kojima su Obama, David Cameron, Angela Merkel i Vladimir Putin, sudjeluju u petak na svečanostima koje će u povodu godišnjice Dana D trajati cijeli dan.

Sedamdeseta godišnjica savezničkog iskrcavanja u Normandiji dirljivija od ijedne prije jer se svijet njome oprašta od svoje "najbolje generacije", posljednjih neposrednih svjedoka Dana D, danas ostarjelih i mahom onemoćalih ratnih veterana u devedesetim godinama koji će vjerojatno posljednji put u većem broju nazočiti slavljeničkoj obljetnici.

Središnja međunarodna svečanost bit će popodne održana na plaži Sword, najistočnijoj od pet plaža, na kojoj će biti podignuta posebna tribina za sve uzvanike.

Usporedo s proslavama Dana D, Francuska kao zemlja domaćin pokušava iskoristiti nazočnost svjetskih državnika i ublažiti posljedice ukrajinske krize.

Tako je ruski predsjednik Vladimir Putin, kome je ovotjedni posjet Francuskoj prvi susret sa zapadnim dužnosnicima od aneksije Krima, o ukrajinskom pitanju razgovarao u četvrtak u Parizu s britanskim premijerom Davidom Cameronom i s francuskim predsjednikom Francois Hollandeom, a u petak u Deauvilleu u Normandiji i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Merkel je poručila Putinu da Rusija ima "veliku odgovornost" u donošenju mira u Ukrajinu, rekla je glasnogovornica njemačke vlade.

"U tim razgovorima, kancelarka je rekla da sada, nakon priznatih predsjedničkih izbora u Ukrajini, treba iskoristiti vrijeme da bi se stabiliziralo stanje, posebno u istočnoj Ukrajini", rekla je glasnogovornica na novinskoj konferenciji u Berlinu. "I u tim razgovorima ona je iskoristila prigodu da podsjeti Rusiju na njezinu odgovornost na tom planu", dodala je.

U Normandiji se Putin neformalno sastao i s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom. Na početku susreta rukovali su se, sastanak je trajao 15 minuta a razgovaralo se o mogućim mjerama za smanjivanje napetosti, uključivo mogućem priznavanju izbora Porošenka od strane Moskve, kao i o ekonomskim posljedicama ukrajinske krize, rekao je izvor iz Hollandeova ureda.

Obama i Putin kratko razgovarali na marginama obilježavanja Dana D


Američki predsjednik Barack Obama i ruski predsjednik Vladimir Putin kratko su razgovarali na marginama obilježavanja 70. obljetnice iskrcavanja saveznika u Normandiji, javljaju agencije pozivajući se na francuske i američke izvore.

Susret je potvrdila Bijela kuća kao i ured francuskoga predsjednika Francoisa Hollandea.

Dužnosnik Bijele kuće potvrdio je informaciju o neformalnom razgovoru koji je trajao između deset i petnaest minuta.

"Radilo se o neformalnoj konverzaciji, a ne o službenom bilateralnom susretu", rekao je Ben Rhodes, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika, potvrđujući vijest iz Elizejske palače.

Radi se o prvom susretu dvojice lidera od izbijanja ukrajinske krize.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.