Foto: Martina Pauček Šljivak
HRVATSKI zavod za zdravstveno osiguranje donio je odluku da se osiguranim osobama, koje su ostvarile pravo na bocu s kisikom sukladno Pravilniku o ortopedskim i drugim pomagalima, omogući opskrba i punjenje boca kisikom na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja.
Nove ovlasti HZZO je dobio u dijelu kontrole privremene nesposobnosti za rad i namjenskog korištenja sredstava za ugovorenu zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja. "Kontrola privremene nesposobnosti za rad osiguranika obavlja se pregledom medicinske i druge dokumentacije kod izabranog doktora, te obveznim pregledom osiguranika u ordinaciji izabranog doktora ili prostorima HZZO-a ili u stanu/kući osiguranika. Ako se osiguranik, koji je uredno pozvan, ne odazove pozivu na pregled, a svoj nedolazak ne opravda, ili ne omogući pregled u stanu, kontrolori HZZO-a mogu predložiti obustavu naknade plaće zbog privremene nesposobnosti za rad osiguraniku. Pravilnikom je obuhvaćen i postupak unutarnjeg nadzora, odnosno provjera kvalitete rada organizacijskih jedinica HZZO-a."
HZZO je odlučio i kako se u primarnim laboratorijima može prekontrolirati TSH tireotropni hormon (za kontrolu rada štitnjače), te PSA - prostata specifični antigen, a donesene ja i odluka o financiranju pripravničkog staža za doktore medicine, doktora dentalne medicine, magistara farmacije i magistara medicinske biokemije za 2014. godinu. "Radi financiranja pripravničkog staža HZZO će provesti javni natječaj, a broj slobodnih pripravničkih mjesta utvrdit će se na osnovi podataka pribavljenih od strane ugovornih zdravstvenih ustanova", kažu iz HZZO-a.
Na kisik mjesečno trošila oko 400 kuna
Podsjećamo, Index je jučer objavio priču o Ani Bešlić, samohranoj majci 4,5 godišnjeg dječaka Mate koji boluje od spinalne mišićne atrofije, teške bolesti u kojoj dječaku odumiru svi mišići, a mentalno je na razini vršnjaka.
"Samo na kisik mjesečno dajem oko 400 kuna. Zamjensku bocu, dok mi se jedna puni, morala sam kupiti, a ona stoji 2.000 kuna. Ja živim u Sisku, a najbliže mjesto gdje mogu puniti boce je u Kutini. Inače jedna boca može trajati maksimalno tri sata, tako dok odem do Kutine i vratim se to je to", rekla nam je Ana Bešlić.
Iz HZZO-a su odgovorili da još uvijek ne mogu financirati punjenje boca, a roditelji imaju pravo na dobivanje samo jedne boce, dok drugu moraju sami kupiti. No, nakon teksta na Indexu to su odlučili promijeniti.