Danas konačna odluka o sudbini Diokija: Radnici sve nade polažu u generala Čermaka

Foto: Radio 101

RADNICI DIOKIJA danas bi napokon trebali znati svoju sudbinu. Na ročištu zakazanom na Zagrebačkom velesajmu napokon će se odlučiti hoće li proći predstečajna nagodba ili će Dioki dijeliti sudbinu mnogih hrvatskih tvrtki i - otići u stečaj.

Na Zagrebačkom velesajmu za 13 sati zakazano je ročište vjerovnika Diokija na kojem se trebaju izjasniti o predstečajnoj nagodbi.

Plan predstečajne nagodbe ljetos je vraćen na doradu, a na današnjem ročištu prebrojavanje glasova trebalo bi pokazati podržava li plan najmanje 66 posto vjerovnika, od kojih je ključna potpora Hypo banke. O nagodbi vjerovnika Diokija, strateškom investitoru Crodux plinu te prodaji zemljišta na Krku za budući LNG terminal, podsjetimo, ovisi opstanak Dine u Omišlju.

"Ako ni ovaj put ne prođe predstečajna to znači definitivan odlazak Diokija i Dine Petrokemije u stečaj"

Srđan Perković iz Sindikata naftnog gospodarstva za Index je rekao kako se radnici Diokija nadaju da će ih preuzeti umirovljeni general Ivan Čermak odnosno njegova tvrtka Crodux plin te da će napokon krenuti s proizvodnjom.

"Ako ni ovaj put ne prođe predstečajna to znači definitivan odlazak Diokija i Dine Petrokemije u stečaj. Tristotinjak radnika DIOKI-ja već je od siječnja na burzi, a ostalo nas je još 120 dok je u Dini zaposleno još 280 ljudi", rekao je Perković.


Kaže kako im tvrtka duguje ukupno 10 plaća, a do sad su dobili samo par plaća, za koje bi kako kaže, tu i tamo prikupili.

Ako se dogovori predstečajna nagodba onda će tvrtka svima koji su sad na burzi morati isplatiti otpremnine koje im duguje.

Vlada kupuje zemljište na Krku

Država inače planira otkupiti zemljište na Krku namijenjeno budućem LNG terminalu od Hypo banke, najvećeg vjerovnika Dina Petrokemije.

Predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) Mladen Pejnović nedavno je izjavio da bi Vlada uskoro trebala poslati ponudu za kupnju zemljišta, no nije poznato po kojoj cijeni.

Ideja je da država dođe u posjed zemljišta kojeg bi onda naknadno prodala nekom budućem investitoru, zainteresiranom za izgradnju LNG terminala. Država bi tako osigurala preduvjete za vođenje ozbiljnih pregovora s potencijalnim investitorima, ali i podmirila velik dio Diokijevih dugovanja, čime bi se, moguće, pokrenula proizvodnja u Diokiju, ovaj put u vlasništvu Croduxa Ivana Čermaka.

Donedavno nije bila spominjana opcija da će država sama krenuti u kupovinu zemljišta na Krku, nego se uglavnom govorilo o tome da će zemljište kupiti HEP, koji trenutačno za to ima sredstava.

HEP je pak u predstečajnoj nagodbi za Dioki glasao za stečaj ove tvrtke, dok je istovremeno, nakon izlaska Plinacra, ostao jedinim upravljačem u tvrtki LNG Hrvatska, osnovanoj radi LNG-a na Krku.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.