Foto: Željko Lukunić/Pixsell, Hina
RIJEKE ljudi, njih više od 10.000, ispratilo je danas u Samoboru na posljednje počivalište omiljenog svećenika Katoličke Crkve i člana Hrvatske franjevačke provincije Svetih Ćirila i Metoda fra Zvjezdana Linića.
U svom kratkom govoru kardinal se prisjetio kako je pater Linić mnoge ljude doveo k Bogu, ali ih je jednako tako znao međusobno povezati. Izražavajući kršćansku sućut obitelji preminuloga franjevca kao i sućut franjevačkoj provinciji te svim prijateljima i suradnicima fra Zvjezdana, kardinal Bozanić zahvalio je Bogu za sve što je fra Zvjezdan u svojoj službi franjevca učinio kroz svoj rad.
Provincijal Hrvatske franjevačke provincije Željko Železnjak u propovijedi je istaknuo da smo - "iako je Gospodin tako odredio i uzeo brata Zvjezdana k sebi i iako ga vidljivo i tjelesno gubimo - dobili puno više". Izrazio je nadu i uvjerenje da sada imamo zagovornika kod nebeskoga Oca u čiji se zagrljaj fra Zvjezdan smrću vratio.
Nakon što je dao poduži pregled životnoga rada fra Linića, provincijalni ministar Železnjak prisjetio se fra Linićevih 15 godina provedenih u samostanu na zagrebačkom Kaptolu, gdje su ljudi u njemu prepoznali svećenika franjevca koji ih je htio saslušati, koji je znao slušati, uživjeti se u njihove probleme i zajedno s njima moliti i tražiti rješenja.
Godine 1997. fra Zvjezdan došao je u franjevačko bratstvo u Samobor, gdje je osmislio i vodio Kuću susreta Tabor, i ponajviše njegovom zaslugom to je mjesto postalo utočište za ljude koji traže duhovnu pomoć, prisjetio se fra Železnjak.
Od fra Zvjezdana oprostio se i samoborski gradonačelnik Krešo Beljak, koji je podsjetio da je fra Zvjezdan Linić proglašen 2011. godine za počasnog građanina Samobora, te je istaknuo da su ga njegovi sugrađani doživjeli kao poniznog, skromnog i dobrog čovjeka puna ljubavi.
Na posljednjem ispraćaju fra Zvjezdana Linića bilo je i oko tri stotine njegovih kolega svećenika, među kojima i crkveni povjesničar fra Emanuel Hoško, svećenik u rodnoj župi fra Zvjezdana Linića - Svetištu Majke Božje Trsatske.
Fra Emanuel Hoško istaknuo je da seminari koje je držao fra Zvjezdan "nisu bili karizmatski, nego evangelizatorski, a fra Zvjezdan je bio u službi evangelizacije i sav predan Evanđelju i novoj evangelizaciji, te uz fra Bonaventuru Dudu, najinteligentniji i najobrazovaniji član Sjeverne hrvatske franjevačke provincije".
U mnoštvu na posljednjem ispraćaju viđeni su, među ostalim, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, pjevači Ivana i Marija Husar i Damir Urban, te glumci Anja Šovagović Despot i Dragan Despot te Vitomira Lončar.
Pater Zvjezdan Linić rodio se 1941. u Svilnom u obitelji s brojnom djecom. Školovan je u Hrvatskoj i inozemstvu. Objavio je više knjiga duhovne tematike, a vjernicima je osobito postao privlačan 80-ih i 90-ih godina nastupajući na radijskim postajama kao i svojim predavanjima studentima na zagrebačkom Kaptolu. Zadnjih 15-tak godina održavao je duhovne seminare u Kući susreta Tabor Samobor
Prošle godine fra Zvjezdan je u crkvi sv. Filipa i Jakova na Grobniku proslavio 45 godina svećeništva.
Prvo mislili da je cista, najavili operaciju
O fra Linićevom lošem zdravstvenom stanju prve su vijesti stigle početkom ožujka, kad je poznati karizmatik završio u bolnici. Prvo se mislilo da ima cistu na mozgu. Planiralo je se odstraniti operacijom. No, naposljetku se ispostavilo se kako je riječ o tumoru koji nije operabilan. Tad je pušten iz bolnice uz preporuku liječenja radio terapijom i kemoterapijom.
Fra Zvjezdan Linić rođen je 1. ožujka 1941. godine u Svilnom, u blizini Gospinog svetišta Majke Milosti na Trsatu. Svoj pastoralni svećenički život posvetio je najviše mladima i Franjevačkom svjetovnom redu. Često je održavao duhovne obnove i seminare.
"Čovjek se muči i trudi da zaradi, da ima što više novca sve dok ne izgubi zdravlje, a kad izgubi zdravlje, onda potroši sve što je zaradio da bi nekako došao opet do svoga zdravlja"
Karizmatični franjevac posebno će ostati upamćen po duhovnim seminarima koje su pohodile tisuće, bili vjernici ili ne, a mnogi tvrdili i da su čudesno ozdravili. Propovijedajući duhovnu obnovu i život u Kristu, fra Linić često je upravo zdravlje posebno isticao.
"Jedan pametan čovjek je rekao: koliko toga čovjek troši, namjeri se na svašta, muči se i trudi da zaradi, da ima što više novca sve dok ne izgubi zdravlje, a kad izgubi zdravlje, onda potroši sve što je zaradio da bi nekako došao opet do svoga zdravlja. Zdravlje nam je važno, tu smo najosjetljiviji", isticao je Linić.
U Samoboru je kao trajni spomen iza sebe ostavio Kuću susreta Tabor u kojoj su mnogi na duhovnoj obnovi tražili svoje odgovore.
"Piše negdje da je to duhovna obnova obraćanja, pa onda ozdravljenja, pa onda oslobođenja. Pitaju me često, pogotovo novinari, treba li se biti na cijelom programu. Pa jasno da se treba, tko god može", govorio je Linić.