Diplomatski izvori: Granica se otvara do ponedjeljka, Srbija mora popustiti

Foto: FAH

GRANICA između Srbije i Hrvatske bit će otvorena najkasnije do ponedjeljka, doznaje srpski dnevni list Danas iz diplomatskih izvora.

"I Srbija i Hrvatska će možda već u petak otvoriti svoje granice jer će Europska unija na tome inzistirati i izvršiti pritisak. Nije realno da se problem sa zatvaranjem granica, nastao uslijed izbjegličke krize, riješi u Srbiji, jer je to neizvodljivo", tvrde izvori iz diplomatskih krugova.

Europska unija očekuje da će problem biti riješen najkasnije do ponedjeljka. Ako slučajno tijekom vikenda nešto i zapne u pregovorima, krajnji rok za vraćanje na stanje prije krize je 7. listopad, kada u Luksemburgu počinje izvanredni summit Zapadnog Balkana posvećen izbjegličkoj krizi.

Srbija će morati slati izbjeglice u Mađarsku

Diplomati s kojima su novinari Danasa razgovarali dodaju i kako rade na organiziranju susreta ili direktnog kontakta između Zorana Milanovića i Aleksandra Vučića. Srbija će na kraju, prema saznanjima ovog dnevnog lista, morati ispuniti uvjet koji je postavio Milanović, te usmjeriti dio izbjeglica prema mađarskom graničnom prijelazu Horgoš.

U mađarskom veleposlanstvu u Beogradu, pak, demantiraju Milanovića i tvrde da između srpskih i mađarskih vlasti nema nikakvog dogovora o tome da se izbjeglice iz Srbije preusmjeravaju isključivo na granicu s Hrvatskom. Diplomatski izvori Danasa u to ne vjeruju, te tvrde da nekakav dogovor sigurno postoji, te da je evidentno da su se odnosi između Srbije i Mađarske naglo poboljšali i to samo nekoliko dana nakon što je došlo do sukoba zbog postupaka mađarske granične policije.


Hrvatska na meti kritika iz Brisela

I Hrvatska je, međutim, pod pritiskom i oštrim kritikama Brisela zbog zatvaranja granica, tvrdi Danas, te kao argument u korist te teze nudi apele visokih europskih dužnosnika da se granica sa Srbijom otvori, kao i činjenicu da je Europska komisija (EK) otvorila istragu o tome je li zabrana ulaska srpskih vozila u Hrvatsku u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

"Prema SSP, svako ograničenje slobodnog kretanja ljudi i roba mora biti proporcionalno, nediskriminatorno i privremeno, a mi trenutno ispitujemo ponaša li se Hrvatska u skladu s tim", kaže glasnogovornica EK Natasha Bertaud. Dodaje da je predsjednik EK Jean Claude Juncker već zadužio povjerenike za vanjsku politiku i dobrosusjedske odnose Federicu Mogherini i Johannesa Hahna da stupe u kontakt s vlastima u Zagrebu i Beogradu, te da utječu na njih da razumno pristupe problemu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.