Dubrovnik domaćin konferencija o kulturnoj baštini: Baština ključ održivog razvoja, a ne kočnica

Foto: FAH

U DUBROVNIKU će se 27. i 28. listopada održati konferencija o rehabilitaciji kulturne baštine kao ključu održivog razvoja, na kojoj će ministri zemalja jugoistočne Europe razgovarati o budućim suradnjama na tome području.

Konferenciju pod nazivom "Rehabilitacija kulturne baštine kao ključ održivog razvoja" organiziraju Radna skupina za kulturu i društvo Vijeća za regionalnu suradnju i Ministarstvo kulture.

Nova platforma za regionalnu suradnju

Kako se ističe u priopćenju Ministarstva kulture, konferencija u Dubrovniku prilika je za evaluaciju dosadašnjeg rada i postavljanje nove platforme regionalne suradnje na očuvanju i revitalizaciji kulturne baštine kao iznimno vrijednog resursa održivog razvoja lokalnih zajednica.

Na konferenciji će na ministarskoj razini sudjelovati predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Srbije, Slovenije, Moldavije, Rumunjske, Turske, Austrije (u svojstvu promatrača) te međunarodnih institucija ICOMOS, ICOMOS – Hrvatska, Cultural Heritage without Borders, UNESCO – ured Venecija, UNESCO – ured Sarajevo, EUROCLIO, UNDP Hrvatska, Europa Nostra, EXPEDITIO, ICOM, ICOM Hrvatska, ICCROM, CEI, Nordijsko vijeće ministara kulture.

Konferencija je zamišljena kao svojevrstan završetak projekta Ljubljanski proces II, koji je nastao kao nadogradnja programa Vijeća Europe i Europske komisije iz 2003. pod nazivom Plan integriranih projekata rehabilitacije/pregled graditeljske i arheološke baštine (IRPP/SAAH).

Baština dodatna vrijednost za razvoj


Projekt je 2009. dobio političku potporu za nastavak pod imenom Ljubljanski proces, s osnovnom idejom vodiljom da je baština dodatna vrijednost, ne prepreka, već izazov za gospodarski razvoj.

Inicijativa je generirala po tri projekta u svim zemljama regije - u Hrvatskoj obnovu Maškovića hana, palače Moise na Cresu i rimske Siscije, od kojih su dva prijavljena na IPU. Maškovića han dobio je oko 2,5 milijuna eura, dok je za palaču Moise u Cresu osigurano 3,5 milijuna eura.

Dubrovačka deklaracija

Proces je 2010. simbolički preimenovan u Ljubljanski proces II osnutkom Radne skupine za kulturu i društvo Vijeća za regionalnu suradnju sa sjedištem na Cetinju, kada je definiran i cilj promoviranja suradnje među državama jugoistočne Europe kroz stvaranje i koordinaciju razvojnih projekata na regionalnoj razini.

Na konferenciji će biti usvojena Dubrovačka deklaracija - Cultural Heritage in Sustainable Economic Development of the SEE, koja će objedinjavati svrhu i ciljeve budućih suradnji.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.