Foto: PEW
SVE veći broj njemačkih vjernika, protestanta i katolika, napušta svoje crkve, otkriva statističko istraživanje The Wall Street Journala.
Kao jedan od razloga za osipanje stada navodi se nevoljkost građana da sudjeluju u povećanju ''crkvenog poreza'' kojeg vlada ubire od registriranih članova kako bi financirala religijske organizacije. Njemačka je prošle godine od poreza prikupila 13.2 milijarde dolara.
U Italiji, građani plaćaju ''osam na tisuću'' porez (0.8%) i iskorištavaju pogodnost da odluče hoće li novac proslijediti jednoj od registriranih religijskih skupina (uključujući Katoličku crkvu, grupe protestanata i zajednice Židova) ili državi.
Na stranicama američkog State Departmenta piše da španjolski zakon ''obveznicima nudi mogućnost da dio poreza na prihode usmjere prema Katoličkoj crkvi, ali ne i ostalim religijskim grupama.''
Nacionalna crkva u Danskoj novac dobiva putem posebnog poreza i državne potpore. Prema podacima iz 2012. godine, Evangelistička crkva Luterana okuplja 80% Danaca.
Finska i Švedska također prikupljaju crkvene poreze od članova, a stope variraju između 1 i 2 posto.
Švicarska crkvene poreze regulira na kantonskoj razini; većina od 26 kantona, ili država, prikuplja poreze u nekom obliku. U pojedinim kantonima porez moraju platiti i privatne kompanije.
Na Islandu se porez prikuplja od registriranih članova religijskih grupa, ali i humanističkih, svjetovnih organizacija.
U pojedinim europskim zemljama crkva usluge nudi isključivo članovima koji su podmirili danak. Primjerice, Njemačka katolička crkva odbija pričest neplatišama.