Foto: chensiyuan/Wikipedia
FINANCIAL Times donosi izvješće o kretanju cijena nekretnina u Hrvatskoj s ocjenom da je tržište još uvijek slabo i daleko od potencijala kakav se očekuje u zemlji prirodnih ljepota i netaknutog mora.
Iako daleko od dramatičnog urušavanja u drugim europskim zemljama poput Španjolske gdje su cijene nekretnina pale za 45 posto, nedovršene kuće u brojnim hrvatskim gradovima i selima na jadranskoj obali svjedoče o produljenoj krizi i još uvijek fragmentiranom tržištu u Hrvatskoj, piše FT.
Prema podacima portala Centar Nekretnina, na kraju svibnja 2015. cijene su porasle za samo 0.2 posto u razdoblju od 12 mjeseci, a posebno začuđuje izostanak zdravog tržišta u Zagrebu, koji je daleko od toga da bude skup u maniri u kojoj su to druge prijestolnice EU. Prosječna cijena po četvornom metru tako iznosi 1,580 eura, oko petsto eura manje od cijena u Splitu.
Najskuplji Dubrovnik
Najskuplje nekretnine i dalje se nude u Dubrovniku, za kojeg FT piše da predstavlja "glavni magnet" za turiste koji stižu preko mora. Prosječna cijena kvadratnog metra tamo iznosi oko 2,570 eura.
Cvjetković ističe da se tijekom krize nisu promijenile želje kupaca: "Ono što brojni ljudi žele su tradicionalne kamene kuće s vlastitim pristupom moru i pristaništem. To zapravo ne iznenađuje, jer većina kupaca otkriva Hrvatsku kroz jedrenje", odnosno putovanje morem.
Za ilustraciju, agencija Savills u Rogoznici nudi kuću od 449 četvornih metara s pet spavaćih soba, istim brojem kupaonica i vanjskim bazenom za cijenu od 2.65 milijuna eura. Riječ je o atraktivnoj lokaciji udaljenoj oko 30 minuta vožnje od Splita.
Najpovoljnija Istra
Istovremeno, cijene nekretnina u Istri u prosjeku iznose oko 1,700 eura po kvadratnom metru, što prema podacima portala Centar Nekretnina predstavlja ponajbolju ponudu u Hrvatskoj. Agencija Portun trenutačno nudi apartman u Rovinju od 70 kvadrata, smješten na tristotinjak metar od mora, za 250,000 eura.
Mark Thomas iz Kenta u Ujedinjenom Kraljevstvu, u Dubrovniku živi od 1998. godine i dodaje da je sigurnost jedna od atrakcija koja kupce nekretnina privlači Hrvatskoj. S njim se slaže i američki State Department čije izvješće iz 2014. Hrvatsku naširoko prepoznaje "kao izuzetno sigurnu i s niskim stopama kriminala". Ipak, "Hrvatska je zemlja koja još uvijek ima tinjajućih problema. Birokracija frustrira, a letovi iz Dubrovnika u druge dijelove EU presahnu u zimi," kaže Thomas, inače urednik portala The Dubrovnik Times.
"Bilo je nekoliko situacija u kojima strane kupce iskorištavaju sumnjivi agenti sa zbunjujućim papirima," dodaje Thomas i upozorava da pojedine nekretnine imaju na desetke zakonskih vlasnika što komplicira kupnju.
FT u nastavku piše o Hvaru, gdje su ljetovale ili ljetuju brojne zvijezde i slavne osobe, uključujući glumicu Gwyneth Paltrow i šefa Formule 1 Bernija Ecclestonea. Kuća od 100 metara s tri sobe i dvije kupaonice smještena u blizini gradske luke prodaje se za cijenu od 730,000 eura.
Na otoku Braču, prodaje se pak novoizgrađena Villa Ivy koja uključuje sobu za vježbanje i vinski podrum. Cijena zdanja izgrađenog od kamena iznosi 2.8 milijuna eura.
Konačno, FT nudi i naputak za kupce pa piše:
- Cijena prijenosa nekretnine iznosi pet posto od prodajne cijene
- Provizija agencijama i agentima za nekretnine iznosi od 2 do 4 posto prodajne cijene i najčešće je zajedno plaćaju prodavatelj i kupac.
- Cijene se redovito ističu u eurima, ali se transakcije bilježe u kunama
- Trajekti tijekom sezone povezuju Istru s Venecijom
- Hrvatska ima topla suha ljeta na obali, ali su zime hladne i vlažne