Fitch održao kreditni rejting Hrvatske jer nam želi "pružiti još jednu priliku"

MICHELE Napolitano, glavni analitičar u agenciji za kreditne rejtinge Fitch te jedna od čelnih osoba odgovornih za financijsku sudbinu Hrvatske, rekao je "ne" pravilima kreditnih rejtinga i time nas spasio od dobivanja najnižeg mogućeg kreditnog rejtinga, "smeća", piše Business.hr.

Hrvatska je tako, time što nije stala u red zajedno s nizom ostalih zemalja koje su doživjele pad u rejtingu, iznenadila sve i dokazala veću spremnost i volju za unos financijskog reda u državi, i to spremnost veću od mnogo većih zemalja eurozone.

Napolitano, koji je u skladu s poslom koji radi javna osoba s velikom odgovornošću, svoj je potez zadržavanja rejtinga Hrvatske obrazložio kao "pomalo neobičan korak", pritom uzimajući u obzir da je Hrvatska negativan predznak imala još od svibnja 2009. godine, a kreditne agencije imaju običaj pravdati dodjeljivanje negativnih predznaka, čija je posljedica nerijetko i pad rejtinga.

Napolitano vjeruje u odluke naše Vlade i odluke premijera Milanovića

On ističe kako su Hrvatskoj za idućih nekoliko mjeseci dani vrlo izvedivi financijski ciljevi, i dodaje kako ne vjeruje u veliku mogućnost snižavanja rejtinga. Na upit o tome što slijedi ako ipak ne uspijemo do lipnja ispuniti postavljene zahtjeve, Fitch poručuje kako se troškovi moraju još više rezati.

Kako piše Business.hr, Napolitano je ponajprije istaknuo vjeru u rad naše Vlade, te u odluke premijera Milanovića, i siguran je da Hrvatska zna kako reagirati na financijski izazov. U ekskluzivnom razgovoru o rejtingu naše zemlje rekao je da agencija Fitch "Hrvatskoj želi dati priliku", a važnost te odluke dodatno raste zbog posjete predstavnika S&P-ja i Moody'sa našoj Vladi, a oni u narednim tjednima također planiraju procijeniti rejting zemlje.

U odluci o zadržavanju rejtinga prevagnulo je to što je Hrvatska uspjela održati ekonomsko stanje

Za važna pitanja koja Hrvatska nedvojbeno mora riješiti, Fitch rezultate očekuje vrlo brzo, a Vlada novi i egzaktni plan reforme i konsolidacijski program, kojim se trebaju definirati strukturalne slabosti i unaprijediti potencijal rasta uz brži napredak u rješavanju vanjskog duga, mora predstaviti u naredna četiri mjeseca, do kraja lipnja ili srpnja ove godine.


U zadržavanju rejtinga prevagnulo je to što je Hrvatska uspjela održati ekonomsko stanje i vanjski deficit bez intervencije MMF-a. I iako se Hrvatska i dalje bori s krutim tržištem rada i slabijim poslovnim okruženjem, te najmanjim rastom BDP-a među zemljama središnje i istočne Europe, a koji je u 2011. iznosio 0.2 posto, Fitch vjeruje u Milanovićeve namjere.

Sve zahtjeve moramo ispuniti i prije službenog pristupanja u europsku uniju

One uključuju uvođenje zakona radi veće fleksibilnosti tržišta rada i jačanje poslovnog okruženja te porezni sustav koji će pogodovati korporativnom sektoru i stranim investitorima te smanjenu tereta birokracije.

Hrvatska sve te zahtjeve mora ispuniti i prije nego što službeno stupi u EU, a Napolitano ima vjeru da će ih Hrvatska realizirati, jer bi u suprotnom izgubila pravo na financijsku pomoć iz europskih fondova.

Naposljetku, Business.hr piše kako Napolitano ponajviše naglašava radikalan pomak u razmišljanju o potrošnji, te kaže kako je Vladina odluka o smanjenju deficita smanjenjem potrošnje vrlo je pozitivna i važna jer označava prekid s hrvatskom tradicijom pasivnijeg rezanja troškova.

Izdavanjem obveznica Vlada planira prikupiti 1,5 milijardi američkih dolara

Stranim se ulagačima ukidanjem poreza na zaradu investitora šalje snažna poruka, a time se ujedno i fleksibilnije poslovanje sa stranim partnerima. Glavni Fitchev analitičar drži i kako će se porastom PDV-a i i rezovima u dopunama zdravstvenom osiguranju državu potaknuti na odmak od potrošnje.

Vlada će povoljne financijske rezultate postići ispunjavanjem ciljeva vezanih uz državni deficit za 2012. U agenciji tako ne vjeruju u dugoročni rizik i daljnje padanje vrijednosti kune jer je HNB održava stabilnom.

Naša Vlada izdavanjem obveznica planira prikupljanje 1,5 milijarde američkih dolara, a privatizacijom će vjerojatno uspjeti podebljati proračun za dodatnu 2,1 milijardu kuna.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.