Foto: Arhiva
"Tko će i kako isplatiti plaće za mjesece krajem godine", pita se Fuchs.
"Naše zadnje analize pokazuju da će u sustavu nedostajati milijardu kuna. Činjenica je da je Ministarstvo znanosti za isplatu plaća u prvom mjesecu ove godine potrošilo 8,9 posto proračuna Ministarstva znanosti u sustavu. Sustav nema novca za plaće svih zaposlenika."
Fuchs predviđa da je jedna od mogućnosti u rebalansu proračuna. To znači da se nekome mora uzeti da bi se dalo obrazovanju, a druga opcija je sredstava za studentske školarine i prehranu prenamijeniti u plaće.
"Doći će, u vrlo loše i slabo financiranim pojedinim aktivnostima, do kompletnih rezova i ukidanja određenih djelatnosti koji se financiraju iz Ministarstva znanosti i obrazovanja."
Tajnik odbora Tomislav Đonlić osvrnuo se na elektronski upis u srednje škole. "Kako je zamišljen je nesvrsishodan i upitan. Tko će to raditi i tko će to platiti ako će to morati raditi nastavnici" rekao je Đonlić.
"Ovaj je način upisa pomalo nepravedan. Što se događa s učenicima koji su sada u osmom razredu i od ove godine se retroaktivno primjenjuje na njih. Nisu stavljeni u istu poziciju kao i ovi koji ove godine upisuju po ovakvom načinu u srednju školu i već unaprijed mogu računati da će u petom razredu bodovati se njihove ocjene za krajnji i konačni upis."