Foto: FAH
GLASNOGOVORNIK ruskog predsjednika Vladimira Putina nije u petak potvrdio glasine da je bivši ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič dobio rusko državljanstvo, rekavši da ništa ne zna o tome.
Viktor Janukovič kojeg su u veljači svrgnuli proeuropski prosvjednici i koji se sklonio u Rusiju, "stavljen je pod zaštitu ruske države", kratko je rekao Peskov.
Geračenko: Putin dao rusko državljanstvo Janukoviču
Ukrajinski pomoćnik ministra unutarnjih poslova Anton Geračenko rekao je u petak da je ruski predsjednik Vladimir Putin tajnom odlukom dao rusko državljanstvo Janukoviču i njegovoj obitelji, bivšem ukrajinskom premijeru Mikoli Azarovu i bivšem glavnom ukrajinskom državnom odvjetniku Viktoru Pšonki.
"Putin je dao rusko državljanstvo Azarovu, Pšonki, Janukoviču i njihovim obiteljima zato što su izdali interese Ukrajine", poručuje Geračenko na svojoj stranici Facebooka.
Glasnogovornik ruske savezne službe za useljenike rekao je za AFP da "zasad" ne može komentirati te tvrdnje.
Janukovič optužen za "masovna ubojstva civila"
Janukovič je u Ukrajini optužen za "masovna ubojstva civila" i za njega je izdan uhidbeni nalog.
Čak i ako Janukovič dobije rusku putovnicu, "to ga neće spasiti" od nastavka istrage, rekao je novinarima Markijan Lubkivski, savjetnik direktora ukrajinske sigurnosne službe.
Rusiju već dugo smatraju utočištem za svrgnute predsjednike, kao što je bivši kirgiski predsjednik Askar Akajev.
Ruska glasila pišu da su u Rusiji i udovica bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića, Mirjana Marković i njezin sin Marko Milošević.
Plevnelijev: Rusija nacionalistička i agresivna država
Bugarski predsjednik Rosen Plevnelijev oštro je kritizirao Rusiju nazvavši je "nacionalističkom i agresivnom" državom, u razgovoru za njemački dnevnik koji će izaći u subotu, dan uoči izbora u toj najsiromašnijoj zemlji Europske unije.
"Rusija je nacionalistička i agresivna država", upozorio je predsjednik u razgovoru za Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), navodi se u dijelu razgovora objavljenom u petak.
Rusija "mora naučiti da ima partnere a ne vazale i podanike", dodao je, ocijenivši da predsjednik Vladimir Putin vodi "politiku iz 19. stoljeća", smjerajući na sukob u Ukrajini i na pokušaje Moskve da vrši politički i gospodarski utjecaj na Bugarsku, rekao je.
Ruski predsjednik misli da su pad Berlinskog zida i raspad Sovjetskog Saveza bili katastrofa, "iz čega proistječe tumačenje povijesti koje je u suprotnosti s Europom i s njezinim vrijednostima", dodao je Plevnelijev.
Predsjednik u Bugarskoj ima tek počasnu dužnost. Po ustavu zastupa Bugarsku u međunarodnim odnosima, ali politiku određuje vlada.
Osamnaest mjeseci nakon prosvjeda u kojima je svrgnut s vlasti, Bojko Borisov se priprema za pobjedu na nedjeljnim parlamentarnim izborima u zemlji koja stenje pod gomilom problema - gospodarskom krizom, siromaštvom, korupcijom - i trpi zbog ozbiljne političke nestabilnosti.
Porošenko: Engleski drugi jezik u školama
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko predložio je u petak u govoru na sveučilištu u Lvivu na zapadu Ukrajine da se uvede engleski umjesto ruskog kao drugi jezik koji se uči u ukrajinskim školama.
"Engleski bi trebao postati drugi jezik koji se uči u školama, jer postoji veza između životnog standarda i razine vladanja engleskim kod stanovništva neke zemlje", rekao je Porošenko, bivši poslovni čovjek s diplomom međunarodnih gospodarskih odnosa koji odlično vlada tim jezikom.
On je naveo primjer Singapura, gdje je vlada 1950.-ih godina prošlog stoljeća odredila engleski kao drugi službeni jezik.
"Moramo govoriti o statusu engleskog, a ne ruskog", naglasio je.
Ukrajinski je jedini službeni jezik zemlje od neovisnosti 1991. ali u brojnim obiteljima ne govori se ukrajinski nego ruski.