Foto: Robert Travaš/Hina
Ovogodišnja 33. manifestacija hrvatskog odvjetništva održana je na temu primjene prava Europske unije u domaćem zakonodavstvu i praksi, pri čemu je rečeno kako nije sporno da je odvjetnik jedna od najvažnijih karika u procesu primjene europskog prava.
Hrvatska odvjetnička komora vodi brigu i stvara sve uvjete za trajnu izobrazbu odvjetnika s ciljem da odvjetnici budu upoznati s europskim pravom, rečeno je na okruglom stolu na kojem su, uz goste iz njemačkih, talijanskih i francuskih odvjetničkih komora, sudjelovali predsjednik HOK-a Robert Travaš, zamjenica predsjednice Ustavnog suda Snježana Bagić, profesorica europskog javnog prava sa zagrebačkog Pravnog fakulteta Tamara Ćapeta i odvjetnica Lovorka Kušan.
Travaš je istaknuo i da se hrvatsko odvjetništvo suočava sa značajnim problemima. Najznačajniji problem je, kazao je Travaš, veliki priljev novih odvjetnika do kojeg dolazi zbog loše planiranog obrazovanja velikog broja pravnika i otpuštanja pravnika iz gospodarstva dok istovremeno pravosuđe i državna uprava gotovo i ne primaju nove kadrove.
"Ogroman pritisak"
Zbog toga, upozorio je čelnik HOK-a, veliki broj pravnika pokušava osigurati egzistenciju u odvjetništvu.
Osim toga, odvjetnicima se stalno smanjuje djelokrug rada iako je to jedina profesija u kojoj se stalno zapošljavaju novi ljudi.
Stopa zaposlenosti u odvjetništvu iznosi 7 posto godišnje, što znači da se na ukupno 4600 odvjetnika u Hrvatskoj, godišnje upiše oko 300 novih kolega. "To je ogroman pritisak na odvjetničku profesiju jer je gospodarstvo, kao i kupovna moć građana, slabo i iscrpljeno što se direktno reflektira i na odvjetnike kojima nedostaje posla", rekao je Travaš.
Ustvrdio je također se se ponekad koriste medijima interesantni kazneni postupci kroz koje se stvara dojam kako su svi odvjetnici prezaposleni i bogati, ali da to nije točno. Netočna je i tvrdnja da su odvjetnici socijalno neosjetljivi jer osim minimalnih cijena postupaka koje najčešće moraju pokretati građani, Komora niz godina pruža apsolutno besplatnu pravnu pomoć socijalno ugroženim kategorijama građana te u svim sporovima za uzdržavanje djece. Ta pravna pomoć nema nikakve veze sa Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći temeljem kojeg odvjetnici također pružaju sekundarnu pravnu pomoć, rekao je čelnik Komore.