Foto:
"U 'Oluju' smo išli osloboditi svoje, ako je bilo kolateralnih žrtava bile su neizbježne i na njih nismo mogli utjecati i ne treba se Predsjednica Republike Hrvatske nikome ispričavati", poručuje u priopćenju predsjednik HSP-a Daniel Srb.
Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović ponovila je u srijedu u Kninu kako žali za svakim izgubljenim životom, hrvatskim i srpskim, ali i poručila da Hrvatska neće dozvoliti izjednačavanje žrtve i agresora, te da je akcija "Oluja" bila čista kao suza. "Nitko ne poriče da su se nakon 'Oluje' dogodili zločini i ubojstva, no 'Oluja' je čista kao suza i jedna je do zaglavnih kamena moderne hrvatske države", poručila je Grabar Kitarović.
"Mantra prethodnika"
Iz HSP-a, pak, ističu kako su očekivali da će se s promjenom na Pantovčaku dogoditi i promjene u praktičnoj politici, te da će predsjednica na obilježavanjima najvećih hrvatskih pobjeda i u drugim prigodama "izbjeći mantru njenih prethodnika". Za Stjepana Mesića i Ivu Josipovića, koje naziva "komunističkim predsjednicima", Srb kaže kako su "mazohistički do iznemoglosti" ponavljali da su tijekom i poslije "Oluje" počinjeni zločini od strane hrvatskih postrojbi.
"Isto je jučer u svojem govoru napravila i aktualna predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Ne treba nikome ponavljati tko je napao Hrvatsku, okupirao trećinu teritorija, protjerao ljude, one koji su ostali maltretirao, mučio, silovao i ubijao. Ne treba ponavljati što je operacija 'Oluja' značila i znači za Hrvatsku, ne treba ponavljati da rat nije prirodno stanje odnosa, da se u ratu gine i umire, da je u 'Oluji' poginulo 200 hrvatskih vitezova. Nisu jurišali na Zaječar, Valjevo ili Kragujevac", navodi Srb.
Promjena odnosa prema Srbiji
Ocjenjuje kako bi predsjednica, što je djelomično i najavila u svojem govoru u Kninu, trebala promijeniti odnos prema Srbiji, jer "paljenje hrvatske zastave od notornog redikula Šešelja pred vratima hrvatskog veleposlanstva, izjave koje dolaze od njegovih sljedbenika Vučića i Nikolića na tragu mitologije Memoranduma SANU zahtijevaju službenu diplomatsku reakciju".
Kod pregovora za ulazak Srbije u EU Hrvatska, smatraju u HSP-u, mora postaviti jasnu platformu ispod koje nema odstupanja bez obzira tko bio na Vlasti u Hrvatskoj, a to je - rješenje pitanja nestalih, pitanja granica po međunarodnim standardima, rješavanje statusa Hrvata u Srbiji na bazi pariteta i prava koja imaju pripadnici srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, povrat otetog kulturnog i umjetničkog blaga, povrat arhivske građe, te javno odricanje od Memoranduma 2.