Foto: scx.hu
HRVATSKI TELEKOM (HT), koji je kroz predstečajnu nagodbu Optima telekoma, kao jedan od vjerovnika, postao strateški partner te tvrtke, dobio je uvjetno odobrenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) za vođenje te tvrtke.
Vodeći računa o svim konkretnim činjeničnim, pravnim i gospodarskim okolnostima, a nakon provedene pravne i ekonomske analize mjerodavnog tržišta, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja ocijenila je uvjetno dopuštenom koncentraciju kojom Hrvatski telekom u postupku predstečajne nagodbe stječe kontrolu nad Optima Telekomom, priopćeno je iz AZTN-a.
Pri ocjeni koncentracije, Agencija je prihvatila "obranu primjenom kriterija opadajućeg poslovanja Optime“ (engl. failing firm defence) jer je utvrdila da bi u slučaju izlaska Optime s tržišta, struktura natjecanja na mjerodavnom tržištu bila narušena barem do jednake razine kao i kad do koncentracije ne bi došlo.
No, unatoč prihvaćanju toga kriterija, AZTN smatra da je riječ je o koncentraciji koja se može dopustiti samo uz ispunjavanje vrlo strogih i obuhvatnih mjera i uvjeta za otklanjanje mogućih negativnih učinaka koncentracije na tržišno natjecanje na tržištu pružanja elektroničkih komunikacijskih usluga u nepokretnim mrežama u Republici Hrvatskoj.
Naime, iako to tržište obilježava relativno velik broj alternativnih operatora prisutnih na određenim maloprodajnim i veleprodajnim razinama, prema veličini tržišnog udjela i tržišnoj snazi operatora, to je tržište asimetrično i loše strukturirano i na njemu bi se, provedbom koncentracije, asimetrija dodatno pojačala i umanjila postojeća razina tržišnog natjecanja.
Svjestan toga, HT je već u nepotpunoj prijavi koncentracije od 26. srpnja 2013., dostavio prijedlog mjera i uvjeta za otklanjanje negativnih učinaka na tržišno natjecanje. Tijekom postupka, a uvažavajući primjedbe Agencije, HT je u tri navrata mijenjao prvobitni prijedlog mjera da bi na koncu Agencija prihvatila prijedlog mjera i uvjeta koji je HT dostavio 17. veljače 2014. Pri ocjeni prihvatljivosti konačnih mjera, uvjeta i rokova za njihovo ispunjenje, Agencija je uzela u obzir prijedloge i mišljenja konkurenata pribavljene kroz test tržišta te mišljenja sektorskog regulatora HAKOM-a.
HT može upravljati četiri godine, nakon toga Optima ide na prodaju
Prije svega, trajanje koncentracije HT-a i Optime ograničava se na razdoblje od četiri godine počevši od HT-ovog stjecanja kontrole nad Optimom odnosno od trenutka kada su sve odluke glavne skupštine Optime koje su predviđene predstečajnom nagodbom valjano donesene i upisane u sudski registar. Istekom četverogodišnjeg roka koncentracija automatski prestaje, bez mogućnosti produljenja.
S danom isteka treće godine trajanja koncentracije, HT mora započeti s postupkom prodaje svih svojih dionica Optime, pri čemu će imati pravo prodaje i dionica Optime koje drži Zagrebačka banka (tzv.pravo povlačenja u prodaju). Postupak prodaje mora biti transparentan, objektivan, nediskriminatoran i u skladu s najboljim praksama. HT se obvezuje pripremiti ga prije isteka treće godine, a prijedlog prodaje mora dostaviti na pregled povjereniku koji će obavljati poslove praćenja naloženih mjera.
Ako ne uspiju prodati, upravljanje prelazi na Zagrebačku banku ili treću osobu
Ukoliko se dionice ne uspiju prodati do isteka četverogodišnjeg trajanja koncentracije, automatski prestaje bilo kakva mogućnost kontrole HT-a nad Optimom. HT se obvezuje da će odmah po isteku trajanja koncentracije sva upravljačka prava iz svojih dionica Optime prenijeti na Zagrebačku banku ili treću osobu koja nije povezana s HT-om te ovlastiti Zagrebačku banku za prodaju svih HT-ovih dionica Optime. HT pritom mora osigurati da Zagrebačka banka odnosno treća nepovezana osoba na koju budu prenesena upravljačka prava iz HT-ovih dionica, tijekom držanja tih dionica, ne koristi njihova glasačka prava.
HT se obvezuje da će za vrijeme koncentracije, a s obzirom na ranije trendove poslovanja Optime, osigurati takvo upravljanje Optimom koje na kraju razdoblja trajanja koncentracije neće dovesti do toga da Optimina imovina bude podkapitalizirana u odnosu na stanje na početku razdoblja koncentracije.
Konkretno, riječ je o imovini koja predstavlja Optiminu korisničku bazu (broj korisnika, prihod) te Optiminu infrastrukturu (količina vlastite ili unajmljene infrastrukture sposobne za pružanje konkurentnih usluga Optiminim korisnicima, brzinom pristupa i kvalitetom koja je dostupna većini korisnika na tržištu).
Treba spriječiti protok ključnih informacija između dvije tvrtke
HT se također obvezuje da tijekom trajanja koncentracije članovi koje HT imenuje u Upravu Optime neće istovremeno biti članovi Uprave ili Nadzornog odbora HT-a niti bilo kojeg povezanog društva HT-a i da od trenutka stupanja na funkciju u Optimi do prestanka trajanja koncentracije neće obavljati nikakve funkcije u HT-u.
HT se, osim toga, obvezuje da će uspostaviti mehanizme osiguranja sprječavanja protoka svih poslovno osjetljivih podataka između Optime i HT-ovog osoblja uključenog u njezino poslovanje i HT-ove Poslovne jedinice za privatne korisnike, Poslovne jedinice za poslovne korisnike i povezanog društva Iskon Internet.