Foto: FaH
"Svi oni iz vladajuće koalicije koji ne budu glasovali za izbor nove vlade na čelu sa Anom Brnabić neće moći biti dio vlasti i morat će prijeći u oporbene redove", navodi Sputnjik, pozivajući se na neimenovane izvore u vrhu Srpske napredne stranke.
Odluka predsjednika Srbije Aleksanadra Vučića da povjeri mandat za sastav vlade ministrici državne uprave i lokalne samouprave Ani Brnabić izazvala je od prvog dana više problema nego što se očekivalo, a na neslogu u vladajućoj koaliciji ukazao je u subotu i potpredsjednik SNS-a i ministar policije Nebojša Stefanović, potvrdivši da će sjednica parlamenta biti odgođena dok se ne učvrsti parlamentarna većina.
Prema informacijama koje objavljuje portal Sputnjik upravo nesuglasje u redovima naprednjaka i njihovih koalicijskih parnera "jedan je od razloga zbog čega je sjednica parlamenta o izboru Vlade odložena za idući vikend", kako bi "svi u vlasti imali dovoljno vremena da razmisle — ostaju li u vladajućem bloku ili ga napuštaju".
"Brnabić je definitivni izbor"
"U vrhu SNS tvrde da je Ana Brnabić kao mandatarka definitivni izbor predsjednika države i vođe naprednjaka Aleksandra Vučića, i da svi koji to ne podrže sami sebe formalno eliminiraju iz parlamentarne većine", navodi Sputnjik.
Izvor iz SNS, naime, tvrdi kako "glasovaanje za novu premijerku, njezin program i novi sastav ministarskog tima u Nemanjinoj 11 nije obično glasovanje za neki zakon kada zastupnici imaju slobodu odlučivati sukladno svojim uvjerenjima.
Među prvima se izboru Ane Brnabić usprotivio vođa Jedinstvene Srbije i gradonačelnik Jagodine Dragan Marković Palma poručivši kako "Ana Brnabić neće biti njegov premijer", i to samo par sati nakon što je Aleksandar Vučić priopćio da je povjerio mandat za sastav buduće vlade aktualnoj ministrici državne uprave i lokalne samouprave.
Uz Markovića, izborom Brnabić nisu zadovolni ni pojedini članovi SNS, a glasovanje za buduću vladu za mnoge bi moglo biti presudno - "hoće li zastupnici dosadašnje parlamentarne većine i partneri SNS podržati program iza kojeg stoji i predsjednik države Aleksandar Vučić ili prelaze u oporbeni tabor", navodi Sputnjik.
To, ponajprije, važi za šestero zastupnika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme i predstavnike stranke nekadašnjeg novopazarskog muftije Muamera Zukorlića, koji su najavili da neće podržati izbor Ane Brnabić.
Na istoj strani naći će se "i pojedinci u Socijalističkoj partiji Srbije (Ivice Dačića) i Srpskoj naprednoj stranci koji odluče da glasuju za Vladu".
Izvori iz vrha SNS tvrde i da "Aleksandar Vučić neće ni u kojem slučaju promijeniti svoju odluku o izboru Ane Brnabić za mandatarku", a stranke i poslanici do sjednice parlamenta mogu odlučiti jesu li za ili ne, što će značiti da preuzimaju i "političke posljedice unutar vlasti".
Ministar policije i potpredsjednik SNS-a Nebojša Stefanović naglasio je ranije kako je "Vučić odlučan i ustrajan u svom prijedlogu i neće ga mijenjati ni po koju cijenu".
Brnabić: Najvažnije je osigurati stabilnu većinu
"Ovo nije samo pitanje podrške Ani Brnabić već i predsjedniku Vučiću", rekao je Stefanović. Ana Brnabić je u međuvremenu izjavila za Radio-televiziju Srbije kako je "najvažnije osigurati stabilnu većinu koja će omogućiti dalji nastavak započetih reformi". "Važno je da Srbija dobije Vladu u zakonskom roku", rekla je Ana Brnabić za RTS.
Predsjednik Srbije povjerio je 16. lipnja Ani Brnabić mandat za sastav i preustroj buduće vlade, ali su već istog dana počela nagađanja hoće li ona uspjeti osigurati parlamentarnu većinu jer su njezin izbor doveli u pitanje koalicijski partneri iz Jedinstvene Srbije, a postoji nezadovoljstvo Vučićevi prijedlogom i unutar SNS-a jer se očekivalo da premijer bude netko iz redova naprednjaka. Dio oporbe optužio je Vučića da je predlažući Anu Brnabić "pokleknuo pod pritiscima Zapada".