Foto: Hina
HRVATSKA je mogla i ranije postati članica Europske unije da joj nije bilo susjedne Slovenije, a mora ispuniti i obećanje da neće usporiti približavanje svojih susjeda Uniji, rekla je Doris Pack u Zagrebu na svečanosti obilježavanja prve godišnjice hrvatskoga članstva u Europskoj uniji.
Na međunarodnoj konferenciji nazvanoj "Hrvatska u Europskoj uniji godinu poslije - Mir i socijalna pravda u Europi stoljeće poslije", koju u suorganizaciji s ministarstvom vanjskih i europskih poslova organizira Hrvatska paneuropska unija, a u četvrtak je otvorio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, SDP-ov europarlamentarac Tonino Picula rekao je da je za Hrvatsku dobro što je u EU-u.
"Dobro je što smo ostvarili članstvo, ono je transstranački uspjeh", rekao je Picula.
"Godinu dana nakon ulaska građani Hrvatske uglavnom imaju iste probleme kakve su imali i prije, ali sada nismo sami", dodao je Picula. "Uvjeren sam da je članstvo u Europskoj uniji, ako ništa drugo, dobra polica osiguranja u teškim vremenima, samo je treba pametno koristiti".
Picula: Dio problema će nestat kada svi naši susjedi uđu u EU
Picula smatra da ne bi bilo dobro da Hrvatska dugo godina ima na svojim granicama čak tri zemlje koje se ne uspijevaju približiti EU-u. "Dobar dio naših problema nestat će onoga dana kad svi naši susjedi uđu u Europsku uniju", kaže Picula.
Davor Stier, HDZ-ov europarlamentarac prisjetio se 25. godišnjice govora tadašnjega srbijanskog dužnosnika Slobodana Miloševića na Gazimestanu na Kosovu, kojim je počeo raspad Jugoslavije.
Stier smatra da je hrvatsko članstvo u EU-u potaknulo Srbiju na reforme i približavanje Europi. Srbija je zadnjih godina pokrenula reforme, otvorila pregovore s Kosovom i uhitila osobe osumnjičene za ratni zločin, rekao je Stier.
"Teško je zamisliti da bi se sve to dogodilo da Hrvatska nije ušla u EU. To je bio poticaj Beogradu da se pokrene jer je on prije četvrt stoljeća bio centar ovoga područja, a sad je ostao izvan toga, što je potaknulo elite da nešto poduzmu", kazao je.
Tijekom prve godine članstva hrvatski su se europarlamentarci zauzeli da se Bosna i Hercegovina vrati na dnevni red, kako bi se približila Europskoj uniji, rekao je Stier, ali Doris Pack smatra da se "vodstvo BiH ne želi približiti Europi".