Foto: Twitter (Third Position), Iračke vlasti
NAKON što je islamistička skupina ISIL, koja se odmetnula od al-Qaide, u nedjelju u Tikritu proglasila uspostavu kalifata, pripadnici iračke vojske u ponedjeljak su pojačali napade na taj grad u nastojanju da iz njega istjeraju novoproglašenog kalifa Abua Bakra al Bagdadija i njegove džihadiste.
Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) u nedjelju je uzburkala prašinu na globalnoj razini kad je objavila da ukida regionalnu crtu iz svog naziva, odnosno da uspostavlja Islamsku Državu na čelu s kalifom, kojoj se moraju priključiti svi muslimani svijeta i iskazati joj punu odanost.
"On (Bagdadi) je imam i kalif svih muslimana", rekao je glasnogovornik ISIL-a Abu Muhamad al-Adnani u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici te skupine u nedjelju, prvog dana svetog muslimanskog mjeseca ramazana.
Tim potezom, koji je slijedio nakon trotjednih silovitih sukoba u kojima je ISIL ostvario velike teritorijalne uspjehe u Iraku i Siriji, čelnici te krajnje radikalne i brutalne sunitske naoružane skupine pokazuju namjeru da izbrišu postojeće međunarodne granice koje potječu još iz kolonijalnog doba, sruše iračku šijitsku vlast koju podupiru SAD i Iran, te uspostave jedinstvenu transnacionalnu svemuslimansku državu kojom će upravljati kalif.
ISIL je objavio i petogodišnji plan za globalnu dominaciju. Sva područja koja planiraju zauzeti prikazana su i na karti. Među njima su Austrija, Mađarska, jedan dio Ukrajine, Španjolska, Bliski istok, sjeverna Afrika i veliki dio Azije. ISIL planira zauzeti i područje balkanskih država, a među njima i Hrvatsku, prenosi Daily Mail.
Iračka vojska preslaba da bi vratila područja koja je zauzeo ISIL
Istodobno je to izravan izazov dosad neupitno vodećoj ulozi al-Qaide među radikalnim muslimanima svijeta i konzervativnim sunitskim vladarima zemalja Zaljeva, koji su ISIL već i dosad smatrali sigurnosnom prijetnjom.
"Ovom izjavom Islamska Država ne šalje poruku samo Iraku i Siriji, nego cijeloj regiji i svijetu. Poruka je da je Islamska Država postala prijetnja svim državama", rekao je glasnogovornik iračke vojske Kasim Ata. "Vjerujem da će sve zemlje, kad pročitaju deklaraciju, promijeniti svoje dosadašnje ponašanje, jer se njome zahtijeva lojalnost svih" muslimana, dodao je.
Iračka vlada zatražila je međunarodnu pomoć i optužila susjedne sunitske države, prije svih Saudijsku Arabiju, da stoji iza jačanja islamskog militantizma u Siriji i Iraku.
Iračka vojska uz pomoć šijitskih vjerskih milicija uspjela je zaustaviti napredovanje ISIL-a, ali je preslaba da bi vratila kontrolu nad područjima iz kojih je bila protjerana tijekom trotjednih sukoba. Sjedinjene Države su na poziv vlade premijera Nurija al Malikija odgovorile slanjem vojnih instruktora te borbenih zrakoplova i bespilotnih letjelica, ali bez izravnog uključivanja u sukob. Prvih pet borbenih zrakoplova Suhoj Su-15 poslala je i Rusija, a trebali bi biti u funkciji za nekoliko dana.
ISIL se u dosadašnjem djelovanju oslanjao na savezništva s manje radikalnim sunitskim naoružanim skupinama, jer ga se Al Kaida prije nekog vremena u potpunosti odrekla, a na njihovoj su se strani borili i razni plemenski borci koji žele srušiti Malikija te pripadnici nekadašnje stranke Sadama Huseina Baas.
Proglašenje kalifata dovest će do podjela i sukoba unutar ISIL-a?
No analitičari ukazuju na mogućnost da proglašenje kalifata postane uzrok podjela u njihovim redovima i posljedično uzrokuje unutarnje sukobe.
"Strateški cilj članova Baasa jest zaposjesti Bagdad, a ne uspostaviti kalifat", istaknuo je stručnjak za Bliski istok na Londonskoj ekonomskoj školi Fawaz Gerges, izrazivši uvjerenost da će deklaracija uzrokovati udaljavanje saveznika od ISIL-a.
"Proglašavanje kalifata najvjerojatnije će rezultirati međusobnim sukobima džihadista i povećati razdor između ISIL-a i njegovih saveznika u pobuni u Iraku", dodao je.
Posljedica poteza ISIL-a boji se i stanovništvo na područjima pod njihovim nadzorom. Bankovni činovnik iz Faludže, koja je već pola godine u rukama ISIL-ovih boraca, smatra proglašenje kalifata "korakom unatrag".
"To će samo uzrokovati još jaču mržnju vlade prema nama i dodatno nas izolirati od svijeta", rekao je, zahtijevajući da ostane neimenovan zbog straha od odmazde.
Pojam kalif označava nasljednika proroka Muhameda koji ima privremenu vlast nad svim muslimanima. U načelu je riječ o političkom i vojnom vođi, ali koji ima i vjerski utjecaj. Upravo su razilaženja glede kandidata za kalifa u 7. stoljeću u korijenu nepremostivog razdora između šijita i sunita, koji se međusobno optužuju za krivovjerje.
Posljednji kalifat, koji su gotovo pet stoljeća održavali osmanlijski sultani, ukinule su 1924. nove vlasti moderne Turske.
Mnogi radikalni islamisti, zgroženi posljedicama slabljenja vjere i podjelama među muslimanima, smatraju obnovu kalifata ispunjenjem važnog cilja. Istodobno, sunitski vjerski vođe većinom se protive tom potezu, smatrajući ga iluzijom.
"ISIL-ova objava uspostave onog što oni zovu islamskim kalifatom samo je reakcija na kaos koji se proširio Irakom kao izravna posljedica jačanja sektaških sukoba u cijeloj regiji", ocijenio je jedan od najuglednijih sunitskih vjerskih velikodostojnika, veliki egipatski muftija Ibrahim Negm.
SAD: Proglašenje kalifata za Irak i Siriju ne znači ništa
Sjedinjene Države u ponedjeljak su izjavile da pobunjeničko proglašenje kalifata koji pokriva velike dijelove Iraka i Sirije "ne znači ništa" za stanovništvo Iraka i Sirije.
"Već smo se uvjerili u primjenu ovakve formule" ISIL-a (Islamske države Iraka i Levanta, skupine preimenovane u Islamsku državu), izjavila je glasnogovornica State Departmenta Jen Psaki.
"Ova objava za stanovništvo Iraka i Sirije ne znači ništa", kazala je. Uoči sastanka iračkog parlamenta o osnivanju nove vlade, predstavnica američke diplomacije rekla je da Washington "poziva iračke čelnike da se suglase s trima ključnim stajalištima koje predstavljaju temelj za formiranje vlade".
Bijela kuća ranije je objavila da je ISIL pokrenuo "kampanju terora uz primjenu nasilja i represivne ideologije, što predstavlja veliku opasnost za budućnost Iraka".
"ISIL se ne bori za snažniji Irak, već za njegovo uništenje. Zbog toga će američka administracija izravno surađivati s iračkim političkim čelnicima kako bi ih potaknula da ujedine zemlju i suoče se s pobunjeničkom prijetnjom", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest.