Index doznaje: Bolnice u Zadru, Dubrovniku i Puli ostale bez lijekova jer nemaju novca!

DIO BOLNICA na Jadranu ostao je bez lijekova i to zbog nedostatka novca! Stanje je, kako doznajemo, posebno alarmantno u općim bolnicama u turističkom središtima: Dubrovniku, Zadru i Puli, gdje se od dobavljača lijekova odnosno veledrogerija nabavljaju samo osnovni lijekovi. Sve te bolnice od danas rade samo po "hitnom programu", odnosno saniraju se samo hitni slučajevi te ozbiljne kronične bolesti. 

Kako su nam potvrdili ravnatelji triju bolnica: u dubrovačkoj bolnici već nedostaje lijekova za karcinome među kojima i citostatici te pojedinih antibiotika koji spadaju u skupinu skupih lijekova, zadarska bolnica ograničila se na hitne slučajeve, a bolnica u Puli zatvara dijelove bolnice koji idu u "hladni pogon". I sve se to događa u srcu turističke sezone!

Naime, veledrogerijama bolnice duguju znatan dio novca te je isporuka pojedinih lijekova za određene bolnice obustavljena! 

Ravnatelj Bazdan: Nemamo lijekove za karcinome i nekih antibiotika

Problem je u tome što ministar zdravlja Rajko Ostojić nije uplatio obećani dio novca za opće bolnice, kojima je osnivač županija. Financijski su sanirani samo klinički bolnički centri koji su pod direktnom ingerencijom države. Da je tome tako potvrdio nam je u telefonskom razgovoru i sam ministar Ostojić.

No, na taj način bolnice u manjim gradovima diskriminirane su odnosu na veće gradove koje imaju kliničke bolničke centre.

"Da je stanje alarmantno obavijestio sam jutros ministra zdravlja. Radimo pod restrikcijama i po 'hitnom programu', a već nam nedostaju neki lijekovi za liječenje karcinoma među kojima su i citostatici te dio antibiotika koji spadaju u kategoriju skupih 'lijekova'. Dobio sam obećanja kako će se problem hitno riješiti", rekao je za Index ravnatelj dubrovačke bolnice Branko Bazdan, koji se nada da će pomoć stići na vrijeme.

Ravnatelj Nakić: Zadar radi pod restrikcijama

Ravnatelj zadarske bolnice Dario Nakić potvrdio je za Index da problem nabavke postoji, odnosno da novca za nabavku lijekova nema u dovoljnim količinama. 

"Nismo ušli u fazu da nedostaju lijekovi, ali radimo pod restrikcijama. Zbog produženja rokova plaćanja nabavljamo manje, a ograničili smo se samo na hitne slučajeve. Također, neki dijelovi bolnice sad su u hladnom pogonu", rekao je ravnatelj Nakić za Index dodajući kako mu je poznata informacija da su novac dobili samo KBC-i.

Ravnatelj Jerin: Pula nema dovoljno novca za lijekove

Ravnatelj bolnice u Puli Lems Jerin rekao nam je da su upravo danas dobili dopis od veledrogerija u kojem se traži da se uplati dvostruki iznos; i to prvi dio novca ide za trenutnu nabavku, a drugi dio za saniranje starog duga.

"Mi taj novac nemamo. Danas smo donijeli odluku da će dio bolnice raditi kao hladni pogon. Sanirat će se samo hitni slučajevi odnosno kronično ozbiljni slučajevi. Za ostalo nemamo mogućnosti. Također smanjujemo nabavku lijekova", rekao je Jerin za Index.

Ostojić: Danas sam riješio problem

Da problem postoji potvrdio je u razgovoru za Index i ministar zdravlja Rajko Ostojić. No, Ostojić dodaje da se upravo danas - našlo rješenje. Ostojić tvrdi da je razgovarao s predstavnicima veledrogerija i s pojedinim ravnateljima bolnica te smatra kako problema zapravo više ni nema. 

"Ministarstvo zdravlja izašlo je i ovaj put u susret općim bolnicama te smo danas postigli dogovor. Razgovarao sam s ravnateljima bolnica kao i s veledrogerijama te smo pronašli rješenje. Naglašavam kako problema s nestašicom lijekova nema, odnosno neće ih biti", rekao je Ostojić dodajući kako će se nekim bolnicama na Jadranu po prvi puta honorirati činjenica da rade većim kapacitetom zbog turističke sezone te će im biti uplaćena dodatna sredstva.

Iz tih sredstava, objasnio je Ostojić, moći će se platiti dugovi koje bolnice imaju prema veledrogerijama kako bi se nastavila normalna opskrba lijekovima.

Unatoč dogovoru lijekova nema!?

Prema neslužbenim informacijama do kojih je došao Index, ministar je zaista danas pregovarao s veledrogerijama te se pokušalo naći rješenje. No, navodno ni veledrogerije trenutno ne posjeduju znatan dio lijekova jer im dobavljači ne plaćaju. Tako bi i dalje za neke bolnice mogao ostati problem s nestašicom lijekova .

Ministar Ostojić: Mi smo riješili kliničke bolnice, neka županije sada riješe opće bolnice



"Kliničke bolnice pod izravnom su ingerencijom države odnosno Ministarstva dok su opće bolnice pod nadležnošću županija. Unatoč tome u travnju ove godine sanirali smo dugove svih bolnica. No, neke opće bolnice i nakon toga nastavile su s nerentabilnim poslovanjem. Sada se odjednom ponovno postavlja pitanje dugova prema veledrogerijama od strane općih bolnica. Stanje je u nekim općim bolnicama jednostavno financijski neodrživo i moramo nekako riješiti taj problem", pokušao je objasniti situaciju ministar Ostojić dodajući da je Ministarstvo uplatilo novac kliničkim bolnicama jer je to obveza iz zakona.

Prema Ostojiću, problem leži u financijski neodgovornim upravama općih bolnica kao i pojedinim gradovima i županijama koji i dalje troše više nego što imaju. Valja naglasiti kako je Ministarstvo zdravlja u travnju ove godine saniralo sve dugove općih bolnica i kliničkih bolnica koje su imali do 31. prosinca 2011. godine. Kada su se sanirali stari dugovi, u Ministarstvu su bili uvjereni da će od sada bolnice početi rentabilno poslovati.  

Novac iz HZZO-a odlazi samo kliničkim bolnicama

"U kliničkim bolničkim centrima gdje smo izravno nadležni problema više nema. Ovog mjeseca uplatili smo iznose koje smo bili dužni uplatiti po zakonu. No, problem je ponovno nastao oko bolnica koje su pod nadležnošću županija", rekao je Ostojić podsjećajući da je ukupan dug bolnica prema dobavljačima lijekova iznosio oko 2,5 milijardi kuna. Od tog iznosa 700 milijuna kuna otpadalo je dug koji je stariji od godinu dana.

Ostojić je u srpnju ponovo sanirao kliničke bolnice, a ostavio je na suhom opće bolnice koje su se opet našle u dugovima.

Negativan primjer su Grad Zagreb i bolnica Sveti Duh

No, prema ministru Ostojiću temeljni je problem što bolnice, a ni njihovi osnivači na znaju voditi računa o svojim financijama. I dalje je, naglašava Ostojić, jedan od najvećih problema u hrvatskom zdravstvu zagrebačka bolnica Sveti Duh koja ima dugove od 30 milijuna kuna.

"Grad Zagreb je bogat, ako usporedimo njihov proračun s ostalim županijama i gradovima pa opet ima problema s financiranjem bolnica. A zašto? Zato što je riječ o neodgovornom poslovanju! Grad Zagreb i dalje daje za nekakav vrhunski sport, a ne daju za bolnice", rekao je Ostojić dodajući kako Vlada priprema Zakon o fiskalnoj odgovornosti koji bi se odnosio na ravnatelje bolnica, kako se više ne bi ponavljao ovaj slučaj.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.