Index doznaje: Žrtvi Lore 140 tisuća kuna, država se nagodila bez suđenja!

Foto: Index

RADE KRIVIĆ, žrtva Lore, dobit će od Republike Hrvatske 140 tisuća kuna odštete za patnje koje je pretrpio 1992. godine u sklopu istražnog postupka kojeg je zatražio glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, tadašnji zamjenik vojnog tužitelja u Splitu.

Srbi odvedeni u Loru temeljem lažne optužbe

Krivića su zajedno s još nekoliko mještana Ubla odveli u Loru temeljem iznuđenog iskaza Petra Novakovića iz obližnjeg Broćanca. Novaković, koji je nedavno osuđen na 10 godina zatvora jer je pijan ubio, optužio je, naime, više od 40 osoba srpske nacionalnosti iz kaštelanskog zaleđa da spremaju oružanu pobunu s ciljem pripajanja SAO Kaštela SAO Krajini. Tako je makar Bajić napisao u svom istražnom zahtjevu. Novaković je manirom izvježbanog tajnog agenta taksativno pobrojio brojna sredstva veze i bogati arsenal koji je uključivao i najnovije tipove puškomitraljeza.

Krivić i ostali odvedeni su u Loru, Bajić to navodno nije znao, ali je doznao već za koji dan jer je morao u Loru zbog premlaćivanja i teškog ranjavanja Nenada Kneževića i Gojka Bulovića. Ozljede i rane nisu preživjeli, a Lora je unatoč saznanja i suca i tužitelja i dalje u svoje mračne odaje primala ratne zarobljenike i civile.

Krivić i družina oslobođeni su kaznenog progona tek odlukom Vrhovnog suda potkraj 1993. godine. Bajić je do kraja inzistirao na optužbi, premda u pretrazi kuća nije nađeno ništa od onoga što je tako precizno naveo Novaković, koji danas tvrdi da je potpisao prazan list papira potaknut batinama koje je dobio tijekom ispitivanja.

O struji u Lori nevoljko pred Lozinom

Rade Krivić, a i ostali iz Bajićeve skupine SAO Kaštela 10 godina od premlaćivanja i torture u Lori pojavili su se u zgradi splitskog suda, ali ne više kao osumnjičenici za rušenje ustavnog poretka, nego kao žrtve i svjedoci. Rijetko tko je bio spreman govoriti o zlostavljanjima u Lori. Ljudi vjerojatno nisu bili spremni prihvatiti da su promijenile društvene okolnosti te da ih 2002. godine neće nitko skratiti za glavu jer su Srbi.

Krivić je tako vrlo nevoljko govorio o danima u Lori pred sucem Slavkom Lozinom. Čak su i branitelji inzistirali da se razriješe neke dubioze pa je Krivić upitan o spajanju na struju, o čemu je govorio dok je davao iskaz istražnom sucu Marku Brdaru, ali ne i svojom voljom pred sudnicom punom kolega i prijatelja optuženih vojnih policajaca predvođenih aktualnim izbornikom nogometne reprezentacije Igorom Štimcem.

"Ma jesu, samo malo", jedva je izustio Krivić te 2002. godine pred Lozinom. U opuštenijem društvu van domašaja hrvatskih institucija Rade bi znao bi reći da su ga tako "punili" strujom da mu se sve dimilo iz ušiju!

Splitski sud zatajio presudu žrtvama Lore

Inače, Kriviću, a i većem broju oštećenika iz kaštelanske zagore, splitski Županijski sud nikada nije poslao pravomoćnu presudu. Zašto, zbog čega, nikada nismo doznali, premda smo pitali. Navodno nisu mogli pronaći adresu, što je dosta čudno, jer kako su ih mogli pronaći za istragu i raspravu, a nisu za presudu? 

U svakom slučaju, nakon što je Krivić konačno došao u posjed presude, odvjetnički ured Ide i Petra Bačića koncem prošle godine zatražio je mirno rješenje spora, što je Državno odvjetništvo prihvatilo te se bez suđenja nagodilo s Krivićem na 140 tisuća kuna.

Slomili mu kosti

Zbog maltretiranja kojeg je doživio u Lori, Krivić ima trajno smanjenje životnih aktivnosti zbog posttraumatskog stresnog sindroma. Trpio je duševne boli, bio je u strahu, i to vrlo intenzivnom tri dana, srednjem pet tjedana, a lakom još dva do tri mjeseca. Liječnik koji ga je pregledao nakon izlaska iz Lore evidentirao je hematome po rukama i leđima u visini bubrega. Zbog velike boli pri disanju i bolova poslan je kirurgu u KBC Firule koji je konstatirao da ima više prijelom po tijelu te mu je određena terapija mirovanjem i analgeticima.

Nakon Krivića, državni proračun očekuje još nekoliko izdataka za žrtve Lore. Ukupan iznos odšteta lako bi mogao domašiti pet milijuna kuna. To se odnosi samo na Loru 1, pošto Lora 2, premda ima dozvolu Vrhovnog suda za suđenje u odsutnosti, neće još tako skoro u raspravu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.