Index otkrio, Revizija potvrdila, čeka se DORH: Prodaja Croatia osiguranja bila je nezakonita

Foto: FAH, Index

DRŽAVNA revizija u svom posebnom izvješću Saboru potvrdila je ono što je prije godinu i pol dana napisao Index, a to je da je prodaja Croatia osiguranja zapravo jedna od najvećih afera ove Vlade!

Naime, u nalazu Državne revizije za proračun RH u 2014. godini jasno je naglašeno kako se prodaja Croatia osiguranja po modelu Slavka Linića nije smjela dogoditi, odnosno protivna je zakonu, te da je na koncu sklopljen nepovoljan posao za RH od kojeg je zapravo jedino zaradila tvrtka za savjetovanje. No, krenimo redom.

> Prodajom Croatia osiguranja Madisonovom klijentu Milanović i Linić oštetili su nas za tri milijarde kuna

"Državni ured za reviziju je mišljenja da je u svrhu postizanja cilja prodaje dionica koji se odnosi  na  uplatu  sredstava u državni proračun, trebalo odrediti točan broj dionica koje se prodaju na način koji je najpovoljniji za Republiku Hrvatsku, odnosno na koji bi najviši iznos sredstava od privatizacije bio uplaćen u državni proračun. S obzirom da Društvo nije bilo u gubicima, nego je imalo značajne iznose zadržane dobiti i pričuva, ako je dokapitalizacija bila potrebna, trebalo je odrediti najniži potreban iznos dokapitalizacije", stoji u nalazu Državne revizije koja je utvrdila i da Vlada RH nije smjela samostalno donijeti odluku o prodaji Croatia osiguranja već je ta odluka morala biti potvrđena od strane zastupnika, odnosno u Saboru.

Nalaz državne revizije: O prodaji su morali odlučiti zastupnici, a ne ministri

Revizija je utvrdila i kako su nekretnine Croatia osiguranja procijenjene na manje iznose, a osim cijene, uvjeta i načina na koji je donesena odluka o prodaji Revizija zamjera i da je savjetnik za prodaju angažiran od Vlade debelo preplaćen.

Nekretnine procijenjene na manje iznose

U srpnju 2013. godine donesena je odluka o prodaji dionica Croatia osiguranja, a u travnju prošle godine zaključen je i posao kada je grupa Adris kupila 39,6 posto dionica CO-a. Adris je nakon prodaje vlasničkog paketa dokapitalizirao CO sa 110 milijuna eura, a na taj način Adris je postao vlasnikom 60 posto dionica CO-a. Istog su mjeseca uplatili kupoprodajnu cijenu dionica u iznosu oko 905 milijuna kuna. Prije formaliziranja te odluke radila se i procjena tvrtke koja je na kraju bila procijenjena na manji iznos nego što je to utvrdila Vlada.


"Prema mišljenju revizorskog društva, obavljene procjene na temelju kojih  je  evidentirano  smanjenje  vrijednosti  nekretnina  nisu  u  skladu  s  međunarodnim standardom  financijskog  izvještavanja,  jer  smanjenje  vrijednosti  ne  odražava  kretanja  na tržištu nekretnina u 2013.", stoji u nalazu Revizije.

Ulagači nisu znali što kupuju

Index je još u 2013. godini nizom članaka ukazivao na nelogičnosti prodaje Croatia osiguranja, a prije svega na činjenicu da je izigran Sabor. Odnosno da su prodaju Croatia osiguranja morali potvrditi zastupnici. Godinu i pol dana kasnije i Revizija je utvrdila isto.

"S  obzirom  da  stupanjem  na  snagu Zakona o upravljanju državnom imovinom nije prestao važiti Zakon o pretvorbi kapitala društava osiguranja i  reosiguranja  u  Republici  Hrvatskoj, Državni ured za reviziju je mišljenja da je o načinu privatizacije Društva trebao odlučiti Hrvatski sabor, na prijedlog Vlade RH", stoji u nalazu Revizije.

Revizija naglašava još niz nelogičnosti u potezima Vlade Zorana Milanovića sa Slavkom Linićem kao ministrom financija. Tako se naglašava da u pozivu  za dostavu obvezujućih ponuda nije određen broj dionica koje se prodaju, kao ni udjel u temeljnom kapitalu Društva koji treba ostati u vlasništvu Republike Hrvatske.

Nalaz Državne revizije: Hrvatska je mogla zadržati kontrolni paket i zaraditi 37 milijuna kuna

"S obzirom  da  broj  dionica  i  iznos  dokapitalizacije  nisu  bili  određeni, potencijalni ulagači su ponudili kupnju različitog broja dionica kao i različit iznos dokapitalizacije. Nakon pribavljanja neobvezujućih ponuda, nije utvrđen točan broj dionica koji se prodaje, niti je utvrđen potreban minimalan iznos dokapitalizacije", tvrdi Revizija koja je utvrdila da je savjetnik za prodaju Croatia osiguranja inkasirao više od 27 milijuna kuna nakon uspješne prodaje dionica!

Nije trebalo angažirati posebne savjetnike i masno ih platiti

"Državni ured za reviziju je mišljenja da su određene poslove vezano uz privatizaciju Društva mogla obaviti nadležna državna tijela (Agencija za upravljanje državnom imovinom, odnosno Državni  ured  za  upravljanje  državnom  imovinom  i  Ministarstvo  financija) u suradnji  s Društvom koje svake godine priprema revidirane financijske izvještaje, godišnje izvještaje i druge dokumente o poslovanju, čime bi rashodi za usluge savjetnika bili značajno manji", stoji u nalazu Revizije u kojem se dodaje da ako je država već odlučila angažirati savjetnika tada njihovu isplatu nije trebalo vezati za kupoprodajnu cijenu nego "uz opseg i vrijednost stvarno obavljenih usluga".

Podsjetimo kako smo i 2013. godine naglašavali da je Croatia osiguranje snažna hrvatska tvrtka koja je u prvih devet mjeseci te godine ostvarila bruto dobit od 106,7 milijuna kuna. Udio CO-a na hrvatskom tržištu je oko 32 posto, a u prvih devet mjeseci 2013. ostvarili su ukupnu zaračunatu premiju od 2,11 milijardi kuna. Unatoč dobrim financijskim rezultatima te činjenici da je unutar te kuće pokrenut proces racionalizacije poslovanja, Vlada se te jeseni odlučila na prodaju te kuće. Mnogi domaći, a i strani stručnjaci uključujući Frigyes Schannen, direktora budimpeštanskog ureda konzultantske kuće Roland Bergera kažu da je riječ o najgorem mogućem trenutku za prodaju.

Lošiji i manji Basler prodan za pet puta veću cijenu

 
Ministarstvo financija Slavka Linića potvrdilo je kako su zaprimljene dvije obvezujuće ponude i to Adrisa i poljskog PZU-a, a favorit je bio domaći Adris.

Prodaju Croatia osiguranja tada smo usporedili s prodajom Basler osiguranja od strane austrijskog Uniqa Insurance Group koja je kupila podružnice u Hrvatskoj i Srbiji. Cijena za Basler u Hrvatskoj iznosila je oko 70 milijuna eura, a oni su zauzimali svega 4,5 posto hrvatskog tržišta. Ako se usporedi cijena po kojoj je tada prodan Basler, te cijena za Croatia osiguranje ispada da Baslerovih 1 posto udjela na hrvatskom tržištu stoji 17,3 milijuna eura. Jedan posto tržišta Croatia osiguranja cijenilo se na oko 3,7 milijuna eura.  

Basler je imao minus od 51 milijuna kuna gubitka s kapitalom od 328,2 milijuna kuna i bolje je prošao od Croatia osiguranja procijenjenog na 1,8 milijardi kuna s dobiti od 123,4 milijuna kuna!? Da je kojim slučajem za Croatia osiguranje vrijedila cijena manjeg i financijski lošijeg Baslera mogli smo se nadati najmanje 566 milijuna eura. No, to se nije dogodilo.

U Ministarstvu financija nisu ni malo uzrujani nalazom Revizije i tvrde kako je sve bilo po zakonu te da nije bilo nepravilnosti.

"Način prodaje dijela državnog udjela u društvu Croatia osiguranje d.d. i postupak prodaje proveden je sukladno Zakonu o upravljanju državnom imovinom, a temeljem Odluke Vlade Republike Hrvatske o posebnom načinu raspolaganja dionicama društva Croatia osiguranje d.d. iz portfelja Republike Hrvatske, uz prethodna pozitivna mišljenja mjerodavnih tijela državne uprave (Ured za zakonodavstvo Vlade RH, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo vanjskih poslova, Agencija za upravljanje državnom imovinom i Državni ured za upravljanje državnom imovinom)", kažu nam danas iz Ministarstva financija, te tvrde da su morali uzeti savjetnika za prodaju jer u ni jednom državnoj službi nemaju stručnjaka za ovakav posao.


Pa ni u specijaliziranom Državnom uredu  za upravljanje državnom imovinom ni u samom Ministarstvu financija!?

Nemamo stručnjake u državnim službama, uredima, agencijama

"Naknada za obavljeni posao sastojala se iz fiksnog i varijabilnog dijela kako je bilo navedeno u Dokumentaciji za nadmetanje. Ponuda odabranog savjetnika bila je ekonomski najpovoljnija ponuda. Varijabilni dio naknade, sukladno uobičajenoj poslovnoj praksi, ovisio je o postignutoj cijeni prodaje, kako bi Savjetnik imao što veći interes a povezano s time i angažman, za postizanjem što je moguće bolje ponude od strane kupca, odnosno postizanje što više cijene dionice i iznosa dokapitalizacije", objašnjavaju iz MInistarstva financija.

Aktualni ministar Boris Lalovac tvrdi da ni on, a ni Linić koji je tada vodio Ministarstvo financija, nisu provodili postupak privatizacije već je to radio Savjetnik.



Nalaz Revizije: Mogli su to uraditi zaposleni u državnim tijelima

"Ministarstvo financija u suradnji sa Državnim uredom za upravljanje državnom imovinom, operativno provodilo odluke Vlade te istu obavještavalo o tijeku postupka. Sukladno tome, Vlada je tijekom postupka donosila zaključke i odluke kojima je usvajala izvješća o provedbi i donosila odluke o daljnjim koracima u pojedinim fazama postupka privatizacije i u konačnici donijela Odluku o odabiru najpovoljnijeg investitora za kupnju dijela vlasničkog udjela Republike Hrvatske i dokapitalizaciju društva Croatia osiguranje d.d.", zaključuje na kraju iz Ministarstva financija.  
 

 
 
 
 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.