Foto: Shutterstock; Grafovi: Eurostat
Visoka nezaposlenost mladih rezultirala je demografskim slomom, te imamo pad populacije, starenje stanovništva i sve veće iseljavanje u inozemstvo.
Eurostat, statistički ured Europske unije objavio je ovog tjedna istraživanje o mladima koje je otkrilo da su trendovi po tom pitanju u Hrvatskoj, u mnogim aspektima prilično loši.
Hrvatska ima visoku stopu nezaposlenosti mladih, a posebno zabrinjava podatak da je ona vrlo prisutna i među visokoobrazovanima, koji bi trebali biti najlakše zapošljivi. Kako pokazuju podaci oko 30 mladih nezaposlenih je visokoobrazovano. Ujedno je ta skupina najatraktivnija na tržištu rada Europske unije, tako da se može očekivati da se trend iseljavanja nastavi.
Veliki broj mladih je također praktički isključen iz društva te u skupini mladih od 15 do 24 godine oko 19 posto mladih ne radi niti se školuje.
Situacija je još lošija u skupini od 25 do 29 godina, u kojoj je preko 25 posto mladih nema posao niti se školuje.
Sve je to utjecalo na kasno osamostaljivanje, pa tako mladi u Hrvatskoj najkasnije u Europskoj uniji napuštaju roditeljski dom. Dok primjerice u Švedskoj i Danskoj mladi odlaze od kuće sa 20 godina starosti, u Hrvatskoj se osamostaljuju tek sa 33 godine, u prosjeku.
Eurostatova analiza pokazala je da Hrvatska ima najmanji broj parova s djecom među 28 zemalja članica Europske unije.
Prema ranije objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku, posljednji prirodni prirast u Hrvatskoj zabilježen je 1997. godine, dok je 2013. godine broj živorođene djece pao ispod 40 tisuća, što je najniže od 2003. godine.