Foto: Hina
IZRAEL je predložio Europskoj uniji da se uključi u gradnju više milijardi eura vrijednog plinovoda koji bi prenosio izraelski plin u Europu, ističući da bi izraelski plin mogao smanjiti europsku ovisnost o Rusiji, prenose izraelski mediji.
Plinovod bi plin prenosio s izraelske mediteranske obale do Cipra, odakle bi se mogao dalje slati u Grčku i Italiju.
Plinovod bi po procjenama izraelske vlade trebao stajati između 20 i 30 milijardi američkih dolara. Europa bi trebala uložiti nekoliko miljardi eura.
Po izraelskoj televiziji, Cipar, Grčka i Italija podržavaju tu zamisao. Izrael će projekt formalno predstaviti u Bruxellesu za tri tjedna.
Europi bi jeftinije bilo razvijati opskrbnu rutu s Egiptom, no time bi se izložila nestabilnosti zbog nepredvidljive političke situacije u toj zemlji. Isto tako, plinovod od Izraela do Turske bio bi jeftiniji, ali to ne dolazi u obzir zbog bilateralnih odnosa jer je na vlasti Recep Tayyip Erdogan, otvoreni kritičar Izraela, piše list.
Izrael je u rujnu potpisao ugovor s Jordanom o isporuci plina vrijednog 15 milijardi američkih dolara iz svojeg polja Levijatan u Sredozemnom moru kroz 15 godina. Izrael će time postati najveći jordanski dobavljač plina.
Izrael je prošle godine odlučio da će izvoziti 40 posto svojeg plina koji pronađe u podmorju.
Tamara i Levijatan
Izrael je u ožujku 2013. počeo vaditi plin iz polja Tamar u Sredozemnom moru, otkrivenog 2009. devedesetak kilometara zapadno od Haife, a koje ima oko 307 milijardi prostornih metara plina.
Osim Tamara, 2010. otkriveno je još veće nalazište, Levijatan, čije su rezerve procijenjene na 621 milijardu prostornih metara plina, a nalazi se 130 kilometara zapadno do Haife. To bi polje operativno trebalo biti 2016.
Po pisanju Reutersa, unatoč potpori izraelske vlade gradnji plinovoda do južne Europe, LNG još uvijek nije posve isključen kao opcija.
Cipar je također pronašao plin u svojim vodama i predložio je da ga izvozi zajedno s Izraelom preko zajedničkog LNG terminala na svojoj obali. Cipar za sada nije otkrio dovoljno plina da bi gradio LNG terminal samo za sebe.
Pregovara se i o slanju izraelskog plina u Egipat, gdje bi ga se moglo pretvoriti u LNG i izvoziti putem postojeće infrastrukture, navodi Reuters.