Foto: Arhiva
KLINIČKA bolnica "Sveti Duh" od 7. travnja ove godine više ne izvodi namjerne prekide trudnoće. Predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo Sveti Duh, dr. Berislav Mišković za Index je potvrdio ovu informaciju ističući kako je ženama ova zdravstvena usluga ukinuta zbog priziva savjesti svih liječnika Klinike za ginekologiju i porodništvo KB Sveti Duh.
Ovo je presedan za zemlju poput Hrvatske u kojoj je pobačaj legaliziran još davne 1952. godine dok je Hrvatska još bila u sastavu bivše Jugoslavije, kada je usvojena Uredba o postupku za dopušteni prekid trudnoće.
Daljnje liberalizacije vezane uz uvjete i postupak prekida trudnoće dogodile su se 1960. i 1969. godine Općim zakonom o prekidu trudnoće. Nakon ustavnih promjena 1974. godine dano je u ovlast socijalističkim republikama i socijalističkim autonomnim pokrajinama usvajanje vlastitoga zakonodavstva o pravu na rađanje željene djece.
Pobačaj reguliran zakonom iz 1978.
Tada je, 1978. godine u SRH usvojen Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, koji je još uvijek na snazi u dijelu kojim se regulira pobačaj, kontracepcija, sterilizacija i zdravstveno prosvjećivanje u svezi s planiranjem porodice.
Prema tom zakonu, prekid trudnoće se može izvršiti do isteka deset tjedana od dana začeća. Nakon toga isteka, pobačaj se može izvršiti samo po odobrenju komisije, a pod uvjetima i po postupku utvrđenom ovim zakonom.
I dok liječnici na Svetom Duhu zbog priziva savjesti više ne izvode namjerne pobačaje, mnogi od tih liječnika rade i u privatnim klinikama u kojima se takvi pobačaji izvode.
"Utjecaj Crkve je prevelik"
"Zgroženi smo, to je protivno zakonu i nedopustivo, time se ugrožava zdravlje žena. Moramo vidjeti što sad možemo napraviti. Inače od dolaska Tuđmana je bilo puno pokušaja da se pobačaji ukinu ili ograniče, ali se nisu usudili to napraviti, već je tihim načinom došlo do toga da u puno gradova pobačaj nije bilo moguće izvesti. Sad su ponovno na djelu takvi pokušaji.
Tamo 1994. i 1995. smo već prikupljali potpise protiv zabrane pobačaja po čitavoj Hrvatskoj i nekako je neodobravanje javnosti spriječilo takve pokušaje zabrane. Oko 75 posto ljudi se izjasnilo za očuvanje prava na pobačaj, no bojim se da je sad došlo do promjene percepcije i to zbog velikog utjecaja Crkve koji je doveo do promjene u gledanju ljudi. Evo profesor Kregar je rekao da njegove studentice sad izražavaju više mišljenja protiv pobačaja. Baš kao što je utjecaj Crkve prevelik dodatan pritisak molitvama pred bolnicama inicijative "40 dana za život" također ima učinka", rekla je Nela Pamuković iz Ženske mreže.
Na kraju je dodala kako bolnica "Sveti Duh" ne smije zabraniti pobačaje jer je to tvrdi, protivno zakonu.
"Liječnici koji odbijaju raditi pobačaje rade ih u privatnim klinikama"
"To je sad postalo moderno i popularno da liječnici u strahu za svoju karijeru više ne rade pobačaje. Zagreb se treba držati zakona, no to je društvo u kojem živimo. Za ove koji 40 dana mole pred bolnicama protiv pobačaja bolje bi bilo da u Nazorovoj rade s napuštenom djecom, nema se što tu reći. Tu je gradonačelnik koji daje novac udruzi U ime obitelji koja se protivi pobačajima. Uostalom sad je in biti protiv pobačaja. No, iako nitko to neće javno reći moram naglasiti da isti ti liječnici koji se u javnosti protive pobačajima pozivajući se na prigovor savjesti privatno u klinikama rade pobačaje", rekla je za Index Sanja Sarnavka, predsjednica Udruge B.a.B.e.
Napomenula je i kako pobačaj ne smije biti sredstvo kontracepcije, no da s druge strane imamo toliko nezbrinute djece, nezaposlenih mladih i puno nasilja u obitelji pa se pobačaj zakonski ne smije zabraniti.
"Ti koji su protiv pobačaja stalno vrte nekakve priče da je život dragocjen, a ne brinemo se već o živoj djeci, tako da je to sve jedna potpuna laž i prijetvornost. Imamo prevelik utjecaj Crkve koja traži besmislenu zabranu koja će pogoditi opet siromašne jer će bogate žene odlaziti van zemlje vršiti pobačaje. S druge strane žene koje se odluče da nemaju djecu napraviti će sve da ga nemaju, tako da bi se zabranom pobačaja žene opet dovele u izrazito veliku opasnost", zaključila je Sarnavka dodajući kako bi liječnici umjesto da odbijaju raditi pobačaje trebali odlaziti po školama i educirati djecu kako da se zaštite od trudnoće.