Foto: Shutterstock
PEDAGOŠKE mjere za učenike nerijetko su tema rasprava između stručnjaka, koji pokušavaju definirati kako bi se moglo ili smjelo kažnjavati, odnosno nagrađivati školarce za njihovo ponašanje, budući da su škole osim obrazovnih i odgojne institucije.
Pedagoške mjere za učenike do sada su bile propisane u statutima škola, no Ministarstvo obrazovanja i sporta najavilo je uvođenje pravilnika kojima bi iste mjere bile propisane za sve, piše EduCentar.
"Da, svakako škole trebaju preuzeti odgoj djece na vrijeme, ako to roditelji već nisu u stanju", komentira jedan od ispitanika, dok se drugi nadovezuje da "nema autoriteta koji je u odgoju itekako nužan".
Jedan od ispitanika ističe da u današnje vrijeme "roditelji nemaju dovoljno vremena za pravilan pristup djetetu, stoga je potrebna jača uloga obrazovnog sustava u odgoju".
"Nasilje ne dolazi u obzir!"
Trećina ispitanika podržava strože pedagoške mjere, no ovisno o kojoj vrsti mjere se radi.
"Ne dolazi u obzir nikakva vrsta nasilnih metoda. Ukori i ukori pred isključenje su dobri koncepti, ali se ne provode kako spada. Također, za nasilje među djecom potrebno je uvesti strože kazne. Recimo suspenzije – privremena isključenja, dok bi u složenijim slučajevima centar za socijalnu skrb trebao biti više uključen", predlaže jedan od ispitanika.
Također ispitanici navode da "tjelesno kažnjavanje nije primjereno, nego da je potrebno djecu usmjeriti na vraćanje zajednici – volontiranje".
Svega 12% ispitanika nije za uvođenje strožih pedagoških mjera.