Sinoćnja je premijera "Teme dana", nove informativne emisije HTV-a, dala odgovor na sve.
Najavljena je neskromno, kao jesenji adut informativnog programa, novi format, dvadesetminutni blockbuster u primetimeu koji ne razvlači žvake i ne mlati praznu slamu već "obrađuje i analizira aktualne teme i događaje", "u studiju i izvan njega", u što su "uključeni akteri i stručnjaci, politički lideri i drugi", sve "po uzoru na emisije sličnog tipa s vodećih europskih televizijskih kuća".
"Očekujte pitanja i intervjue koji idu u srž problema, s namjerom da se pojasni, informira i educira", najavljivali su s HTV-a velike teme i ozbiljno novinarstvo. I što je za taj dan odabrala redakcija u namjeri da nas informira i educira? Intervju s Ivom Josipovićem, dakako! O kakvim se aktualnim temama razgovaralo s predsjednikom? Na tapetu su taj dan, inače, bile same trivijalnosti: IDS je odlučio raspisati referendum za Plomin, HEP zabilježio gubitak od 315 milijuna kuna, splitska policija je došla do zida u potrazi za koljačem s Marjana koji se vjerojatno više i ne nalazi na Marjanu, poskupjelo je gorivo, Sanader je u sudnici prozvao glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića, ministrica Pusić je u Ljubljani na terenu Jace Kosor lobirala za ratifikaciju sporazuma s EU, dok je u Podravci podijeljeno 228 otkaza...
Urednik Danko Družijanić i predsjednik Josipović odlučili su, zato, progovoriti o samoj srži problema - saborskom zastupniku Miloradu Pupovcu i manjinskom tjedniku Novosti koji povremeno publicira otkrića o aferi ZAMP i predsjednikovoj imovini, ali ih HTV u zadnje vrijeme baš i ne prenosi.
Mlaćenje prazne slame
Josipović se, uglavnom, referirao na sve što je u nedjeljnom talk-showu Aleksandra Ace Stankovića izgovorio Milorad Pupovac, a to se nije bitnije razlikovalo od onog što su obojica ponavljali proteklih tjedana. Uglavnom, prazna slama.
Uvjereni da se bave neobično važnom misijom mirenja posvađanih političara, urednici HTV-a spremni su na nju potrošiti sate i sate programa. To je donekle razumljivo jer su prethodno sami zakuhali svađu pripuštajući u sve informativne emisije likove iz četničke pobune i srpske ratne profitere, koji su na Pantovčaku "pravednički" agitirali protiv legitimno izabranog predstavnika njihove manjine u Hrvatskoj, koji upravlja najvećim, najbrojnijim, i najbolje organiziranim manjinskim vijećem u zemlji i ne želi im, pogotovo njima, prepustiti taj "monopol".
Šalju Acu i Družijanića da vade kestenje iz vatre
"Jeste li se spremni pomiriti s predsjednikom?", sugerira Aco. "Možete li se pomiriti s Pupovcem?", nada se Družijanić. Jasno je, ne žele oni toliko da pomire Pupovca i Josipovića koliko da izvuku cijelu redakciju s v.d. urednicom Sanjom Mikleušević od optužbi za huškanje, plasiranje uvredljivih invektiva i svrstavanje uz Pantovčak. Gledano iz kuta parlamentarne većina koja bi trebala imenovati novu upravu HTV-a, to je bila posve neproduktivna kampanja, pokrenuta iz poluprivatnih motiva, vođena na prljav način koji duboko ponižava najveću manjinsku zajednicu u Hrvatskoj. Ukratko, takva im HTV ne treba. Znaju to na kolegiju informativnog, pa šalju Acu i Družijanića da vade kestenje iz vatre.
Time je potencijalni hit jesenske sheme startao manje po uzoru na "emisije sličnog tipa u vodećim europskim kućama", a više kao pravo političko tezgarenje, žanr kojeg je ustoličila vampirica Hloverka. Iako nije preživjela Milanovićevu vladu njen projekt, eto, jest, u osobama onih koji su je prilično revolucionarno protjerali s ekrana...
Krakovi hobotnice, a ne lignje
Na kraju, odgovor onima koji se pitaju kako je moguće da predsjednik Josipović osvoji Prisavlje bez izvršnih ovlasti, bez budžeta i bez tzv. realne moći u institucijama?
Nije nemoguće. Dovoljno je sklopiti savez s Laburistima i poduprijeti sindikalne zahtjeve protiv Vlade, s Vesnom Pusić otplesati pakleni tango protiv Radimira Čačića uoči izricanja presude u Mađarskoj, pridobiti Gorana Beusa Richembergha koji je jednom nogom već kod Lesara jer se u HNS-u osjeća marginaliziran, i imaš većinu u saborskom odboru za medije. Poslati savjetnicu (bivšu novinarku) da u privatnom ozračju stvori revolucionarno raspoloženje među bliskim urednicima i urednicama na televiziji, kako bi se pripremio teren. Sve to zakuhati u izdanjima glavnih novinskih kuća čiji se vlasnici iz nekih razloga ne žele zamjeriti Mladenu Bajiću koji treći mandat može zahvaliti ponajviše utjecaju predsjednika Josipovića kako u zemlji tako i "tamo gdje treba" u inozemstvu.
Na kraju, što je danas u Hrvatskoj uopće realna moć, ako ne to, umreženost različitih i nesrodnih, a opet interesno povezanih krakova? Ne, ne kao u lignje. Već poput hobotnice.