Leko upozorio iz Osla: U Hrvatskoj vlada pomama za referendumom

Foto: FAH

CIVILNO društvo važan je oblik izvanistitucionalne oporbe, rekao je predsjednik Sabora Josip Leko u petak na Europskoj konferenciji predsjednika parlamenata Vijeća Europe (ECPP) u Oslu, dodavši kako je u Hrvatskoj na djelu "svojevrsna navala na referendum onih koji se protive odlukama vlasti".

Leko je u govoru na temu "Većina i oporba – uspostavljanje demokratske ravnoteže" poručio kako uz klasičnu parlamentarnu oporbu i civilno društvo predstavlja važan oblik izvanistitucionalne oporbe.

Navala na referendum

"Mi smo u Hrvatskoj odnedavno svjedoci svojevrsne navale na referendum kao formu ostvarivanja političkih ciljeva onih koji se protive odlukama vlasti – što je paradoksalno jer je inače praksa da je organiziranje referenduma alat u rukama vlasti", kazao je Leko.
 
"U takvim okolnostima postavlja se pitanje je li referendum ona prava, istinska demokracija ili se ovdje radi o dva oprečna principa - jednom koji ide za pregovaranjem, dogovaranjem i traženjem najučinkovitije parlamentarne procedure kako bi se došlo do zajedničkog rješenja, te drugi, koji jest bazična demokracija i 'direktna volja naroda', ali se na kraju svodi samo na suprotstavljenost onoga 'da' i 'ne'", rekao je predsjednik Sabora. Dodao je da se "tako jednostavno crno bijelo ne grade se odnosi u demokratskom društvu."
 
Leko je rekao da Hrvatska danas ima jasnu parlamentarnu demokraciju koju karakterizira zajedničko donošenje odluka zakonodavne i izvršne vlasti, ali da taj proces nije lagan.
 
Parlament ključna odrednica demokratske vladavine
 
"Svi znamo da je u stvari parlament ona ključna odrednica i institucija postojanja prave demokratske vladavine, ali, s druge strane, isto tako znamo da je izvršna vlast ili vlada stranke ili koalicije koja je osvojila vlast sklona tome da parlament koristi samo u svrhu potvrđivanja svojih odluka.", kazao je.
 
Tu se postavlja pitanje, nastavio je, kako pronaći fini konsenzus i postići da se odluke izvršne vlasti u većoj mjeri podvrgnu demokratskom propitivanju i nadzoru, kako javnosti tako i njezinih legitimno izabranih predstavnika u parlamentu.
 
Oporba kao aktivan i kreativan protivnik
 
Leko smatra da bi vlada trebala predlagati "zakonske prijedloge u skladu s programima na kojima je dobila izbore", a oporba bi trebala imati ulogu "aktivnog i kreativnog" političkog protivnika.
 
Uvjeren je da je komunikacijom i pregovaranjem moguće je uspostaviti demokratsku ravnotežu u parlamentu između vlasti i oporbe. "To nam omogućava da balansiramo između većine i manjine, između različitih vrijednosti i stavova, između 'vladajuće elite' i javnosti. To otvara prostor za prevladavanje suprotstavljenosti i stvaranje rješenja za opće ili zajedničko dobro", zaključio je Leko.

Leko idući tjedan na obavještajno-sigurnosnom forumu u američkom Kongresu

Predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko sudjelovat će na parlamentarnom obavještajno-sigurnosnom forumu u američkom Kongresu od 17. do 19. rujna ove godine u Washingtonu.

"Odlučili smo ići jer mislimo da je važno biti na parlamentarnoj raspravi u SAD-u kada je riječ o sigurnosti u svijetu, posebno vezano uz Europu.Tema je američko viđenje europske sigurnosti", kazao je Leko u Oslu, gdje je sudjelovao na Europskoj konferenciji predsjednika parlamenata Vijeća Europe.

U Izaslanstvu Hrvatskoga sabora bit će i predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Miroslav Tuđman.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.