Lesar: Moguće da je HDSSB amnestirao Perkovića

Foto: Hina

PREDSJEDNIK Hrvatskih laburista Dragutin Lesar ocijenio je kako je "moguće da je HDSSB, blokirajući ustavne promjene, amnestirao Josipa Perkovića od izručenja i vođenja postupka u Hrvatskoj".

"Može se dogoditi, ne kažem da će se dogoditi, ali može se dogoditi da se hrvatski sud u odlučivanju o njemačkom uhidbenom nalogu pozove na zastaru i odbije izvršenje europskog uhidbenog naloga. Čim sud konstatira zastaru, to znači da ni hrvatsko pravosuđe taj postupak ne može otvoriti. Moguće je da su amnestirali Perkovića i za izručenje i vođenje postupka u Hrvatskoj", rekao je Lesar novinarima u Saboru.

Kazao je kako jučer ni danas nije bilo međustranačkih konzultacija o ustavnim promjenama.

"Ne, nije bilo ni jučer ni danas nikakvih razgovora. Predlagatelji su to skinuli s dnevnog reda ove sjednice. Očito će u siječnju biti nastavak, ako će ga biti. Volio bih čuti službeno objašnjenje stava HDSSB-a, jer ovo što sam javno čuo ništa nisam razumio", rekao je Lesar.

Osim ustavnih promjena, s dnevnog reda danas započete izvanredne sjednice Sabora skinut je i Vladin prijedlog da se 2014. zaposlenima u javnim službama ne isplati božićnica i regres, a Lesar je potvrdio da je to učinjeno na zahtjev laburista.

"Na dnevni red izvanredne sjednice uvršten je jedan po nama opasan i protuustavan zakon, kojim je vlada mislila uskratiti materijalna prava zaposlenima u javnim službama".

Podsjetio je da su laburisti na taj prijedlog odgovorili zahtjevom da se istodobno raspravlja i o njihovu prijedlogu smanjenja dužnosničkih plaća za 21 posto.

"Kada je došlo u proceduru, jasno smo dali poruku da ukoliko se ne prihvati da se raspravlja i o jednom i o drugom zakonu da se može dovesti u pitanje naše sudjelovanje na izvanrednoj sjednici sabora. Nakon toga su predlagatelji izvanredne sjednice ovaj prijedlog zakona povukli s dnevnog reda. Mislim da je predsjednik sabora shvatio da više ne može otezati s otvaranjem rasprave o našem prijedlogu zakona i očekujemo da će to biti među prvim točkama na prvoj sjednici", rekao je Lesar.

Šišljagić: Dobivamo vrijeme za temeljitu raspravu o ustavnim promjenama

Predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić pozdravio je jutrošnje skidanje s dnevnog reda izvanredne saborske sjednice točke o nacrtu promjena Ustava, istaknuvši kako je to i očekivao jer će Sabor time dobiti dodatno vrijeme za temeljitu raspravu o ustavnim promjenama.

Nakon što je jučer najavio kako HDSSB neće podržati ustavne promjene ako ih se u petak stavi na izglasavanje te od Sabora zatražio odgodu rasprave do sredine siječnja iduće godine, Šišljagić je danas, u stanci sjednice Županijske skupštine u Osijeku, novinarima izjavio kako je i očekivao da će Sabor tu situaciju riješiti na način kako je jutros i odlučio - skidanjem točke s dnevnoga reda.


Na taj će se način, istaknuo je, u predstojećem vremenu o promjenama Ustava moći provesti temeljita javna rasprava u kojoj će sudjelovati ustavni stručnjaci te svi koji imaju iskustva i znanja, te u kojoj će se formulacije postojećih izmjena značajno poboljšati, s ciljem da budu jasne i nedvosmislene.

Naglasio je kako je nakon njegove jučerašnje objave HDSSSB-ova stava "bilo kontakata i razmjena mišljenja s ljudima koje poznajemo iz saborskih klupa", a vezano za ustavne promjene i razloge, zbog kojih je HDSSB i tražio odgodu rasprave.

Šišljagić je izrazio uvjerenje da su ti razgovori i utjecali na jutrošnju odluku Sabora da "prihvati stajališta HDSSB-a o provedbi šire i temeljitije rasprave o ustavnim promjenama".

Novinare je zanimao i njegov stav na reakciju predsjednika Republike Ive Josipovića, koji je jučer izjavio kako HDSSB uskraćivanjem potpore nacrtu ustavnih promjena vjerojatno pokušava još nešto "utržiti" ili im je za takvu odluku stigao nalog "iz druge države".

Predsjednik HDSSB-a je rekao kako pretpostavlja da je Josipovića iz nekog razloga pogodila takva odluka, "a možda još više i spremnost Hrvatskog sabora da prihvati prijedlog HDSSB-a".

"Mislim da je takav način komentiranja spuštanje ispod razine, barem kada je u pitanju jedna ozbiljna odluka HDSSB-a o ustavnim promjenama", poručio je Šišljagić.

"Kada predsjednik RH spominje trgovinu, očito da on o tome puno više zna, nego što ja znam. Ne vjerujem da ima nekakve trgovine, jer bi bilo katastrofalno ako bi se trgovalo pri donošenju Ustava, ali treba pitati predsjednika Josipovića na što je mislio, kada je insinuirao da se radi o trgovini. Trgovine nije bilo", istaknuo je.

HDZ: Sjednica je sazvana nelegalno

Skidanje ustavnih promjena s dnevnog reda izvanredne saborske sjednice HDZ je danas iskoristio kako bi vladajuće prozvao za nesposobnost.

HDZ tvrdi da je izvanredna sjednica sazvana nelegalno, a Davorin Mlakar proziva predsjednika Sabora da je "prejudicirao izmjene Ustava koje će mu omogućiti sa sam saziva sjednice".

Josip Leko odgovara kako "žali što se taj zahtjev temeljio na prepisivanju onog što je radio HDZ", tvrdi da je jedino poboljšanje u sazivanju izvanredne sjednice to što je aktualna većina precizno navela o kojim točkama želi raspravljati.

"Dakle, standard za izvanredno zasjedanje je održan i poboljšan", zaključio je Leko.


"Uvijek se sjećam govora vašeg potpredsjednika da ste vi bolja i drugačija vlast. To je točno. Vi ste drugačija vlast, jer ne znate ni doslovno prepisati ono što su druge vlasti radile. Molim vas da drugi put doslovno prepišete što je radio HDZ, bit će puno bolje", uzvratio mu je Mlakar.

Ocjenu da je sjednica sazvana protuzakonito, Mlakar argumentira time što se većina u zahtjevu ne poziva na Poslovnik, niti obrazlaže izvanrednost sjednice.

"Bilo bi korektno da ste barem u nekoliko rečenica obrazložili prijedlog, a ne da se izvanredna sjednica saziva zbog nečeg o čemu se neće raspravljati. Kakvog smisla ona ima i čemu se uopće održava", pita Mlakar.

Tvrdi da se sve predložene točke, osim izmjena Ustava, mogu riješiti uredbama Vlade dok Sabor ne zasjeda.

"Tvrdimo da je ova sjednica sazvana nelegalno i značit će samo nove troškove", poručio je Mlakar.

HDZ se usprotivio održavanju izvanredne sjednice

Hrvatski Sabor neće na danas započetoj izvanrednoj sjednici odlučivati o promjenama Ustava, niti o zakonu kojim bi se uskratila isplata regresa i božićnica zaposlenima u javnim službama u 2014. godini, odlučila je saborska većina.


HDZ se jutros žestoko usprotivio održavanju izvanredne sjednice unatoč činjenici da je osnovni povod za njezino sazivanje bilo mijenjanje Ustava, što je sada maknuto sa dnevnog reda.

HDZ je i protiv toga da se na izvanrednoj sjednici odlučuje o paketu financijskih zakona, pogotovo po hitnom postupku.

"To je bio samo smokvin list da bi se raspravljalo o promjenama Ustava, o kojima, u konačnici, nećemo raspravljati", rekao je Ivan Šuker (HDZ), tumačeći kako su se ti zakoni mogli donijeti u redovitom postupku i na redovitoj sjednici.

No, unatoč HDZ-ovu protivljenju, zastupnici vladajuće koalicije dignuli su ruke za hitnost te da Sabor, ipak, na izvanrednoj sjednici raspravi paket u kojem su, primjerice, zakoni o kreditnim institucijama, Vijeću za financijsku stabilnost itd.

O promjenama Ustava i zakonu o uskrati isplate božićnica i regresa Sabor će odlučivati na sjednici u siječnju, najavio je predsjednik Sabora Josip Leko.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.