Foto: Hina
Zakon o potrošačkom kreditiranju trebao bi olakšati položaj dužnika u švicarskim francima.
"Budući da je Hrvatska narodna banka izradila i poslala dopis mi smo odustali od izglasavanja toga prijedloga tijekom današnjeg dana", rekao je Linić dodajući da postoji mogućnost da se u sljedeći četvrtak na sjednici vlade, nakon što se provjere sve računice, pokuša pronaći kompromisno rješenje "tako da nemamo sukob između bankarskog sektora i vlade".
"Mi poklanjamo daleko veću pozornost izvješću HNB-a i smatramo da je to odgovornije od prijedloga amandmana koje su poslale banke i prema tome mislim da se ne može govoriti o uzmaku. Smatramo da je HNB relevantna ustanova, koja može reći što su prosječno ostvarene i ugovorene kamatne stope kod prvih ugovora. Podacima HNB ipak se može vjerovati", rekao je Linić, koji je u Bruxellesu sudjelovao na sastanku ministara financija zemalja članica EU-a.
Analiza HNB-a trebala bi poslužiti i za amandman na izmjene zakona o potrošačkom kreditiranju o izračunu kamatne stope za kredite u švicarskim francima, a primijeni li se najčešće spominjano rješenje da bi se iznos prosječne kamate pri odobravanju kredita u švicarskim francima umanjio za 30 posto, moglo bi proizići da bi se kamatna stopa na stambene kredite vezane uz franak smanjila na oko 3,1 do 3,2 posto.