GENIJALNO tendenciozan HAKOM, kao i obično, država državu brani, a načini na koji se brane polako prelaze u sferu umjetnosti. Ovih dana objavljeni su, po tko zna koji put, jezivi podaci o poslovanju HŽ-a.
Možete ih naći na sto portala i Facebook wallova, pa da ne ponavljam. Možda tek par naglasaka:
- Od 2005. godine do danas iz državnog proračuna HŽ je subvencioniran s čak 16 milijardi kuna.
- Svaki hrvatski zaposlenik u posljednjih je deset godina dnevno izdvojio tri kune za HŽ.
- Svaki je zaposleni godišnje za pomoć iz proračuna željeznicama dao 1142 kune.
Zamislite da vam netko da 1140 kuna, sada, odmah, na ruke. Toliko ste lani dali HŽ-u, bez da vas je itko išta pitao, a kroz desetke godina ta cifra penje se na iznos nekoliko plaća. Naravno, ako ste zaposleni. Zauzvrat niste dobili ništa – jer ako ste se htjeli voziti ili slati teret željeznicom – to ste platili dodatno, povrh ove cifre.
Hrvatska željeznica - znanstvena fantastika
Pritom, to nije, kako vole optuživati moji prijatelji libertarijanci, socijalizam, jer u socijalizmu bi onda željeznica bila besplatna ili brutalno jeftina, to je lopovizam i uhljebizam jer uza sve ove subvencije vožnja željeznicom plaća se po "tržišnim cijenama", koje su veće od prjevoza autobusima i naravno potpuno neisplative za korisnika. To je istinska, prava i toksična mješavina svega najgoreg iz svih društvenih i ekonomskih uređenja, nešto za što smo mi Hrvati specijalizirani. Cijene tržišne i kapitalističke, status monopolista, a subvencije javnim novcem kao da smo u socijalizmu. Osobno mislim da je željeznica simbol civilizacije i državnosti, i da bi trebala ostati javna, ali i efikasna. Kod nas je to međutim znanstvena fantastika.
To je, dakle, stanje u HŽ-u, o čemu se piše i zna već godinama, ako ne i desetljećima, a nešto intenzivnije zadnjih dana.
HAKOM je "Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti", počeli su praćenjem telekoma, ali u međuvremenu su proširili interese i na poštanske usluge pa i – protiv neke očigledne logike – i na usluge željezničkog prijevoza. Stalno nešto prate, propisuju, istražuju, reguliraju i priopćavaju, odašilju dojam da su najaktivnija agencija u svemiru. Jutros šalju priopćenje naslova "Korištenje željezničkih usluga u blagom porastu". Kod nas malo tko ide dalje od naslova, pa očekujem da ovaj "podatak" o porastu mnogi mediji prenesu bez propitivanja što iza njega zaista stoji, pa i čitanja ostatka Hakomovog priopćenja.
No, u Hrvatskoj službena priopćenja državnih regulatornih i statističkih tijela valja čitati jako jako pažljivo, svaki redak, brojku i zarez, pa i poslovično između redaka. Pažljiv čitatelj obično bude nagrađen nekom spoznajom ili barem dobrom zabavom.
Sedam-osam pokazatelja u padu, a samo jedan u porastu
Čitanjem priopćenja vidimo da su zapravo praktično sve aktivnosti na željeznici – u padu, a ne porastu. Citiram: "Na tržištu željezničkog prijevoza, koje obuhvaća prijevoz putnika i/ili tereta, u prvom tromjesečju 2015. zabilježen je trend smanjenja. U putničkom prijevozu smanjen je broj prevezenih putnika za pet posto, a u teretnom prijevozu prevezeno je 18 posto manje tereta u odnosu na prethodno tromjesečje. Usporedbom ovih pokazatelja s prvim tromjesečjem 2014. bilježi se neznatno smanjenje od tri posto u broju prevezenih putnika i četiri posto u prevezenom teretu.
Željeznički teretni prijevoz bilježi smanjenje prijeđenih tonskih kilometara na tromjesečnoj razini, dok na godišnjoj razini bilježi porast za oko devet posto, a putnički prijevoz bilježi smanjenje u broju ostvarenih putničkih kilometara od 15 posto na tromjesečnoj razini i smanjenje od pet posto u odnosu na prvo tromjesečje 2014." Sedam-osam pokazatelja u padu, a samo jedan u porastu – kako je onda rast u naslovu priopćenja?!
Idemo dalje. Korištenje infrastrukture? Citiram: "Za korištenje željezničke infrastrukture, kao jedne od usluga na tržištu, niži je interes u odnosu na prethodno tromjesečje te je ostvarena manja količina vlak kilometara teretnih i putničkih vlakova. U usporedbi s istim tromjesečjem prethodne godine zabilježeno je smanjenje od šest posto." I tu je sve u padu.
Rast je u garažiranju i manevriranju?!
Pa gdje je onda taj porast kojega je HAKOM stavio u naslov? Evo gdje, stavljen je i u prvi odlomak: "Na tržištu željezničkih usluga.... došlo je do blagog porasta u korištenju usluga. Najveći rast bilježi se u korištenju uslužnih objekata za garažiranje vozila i usluge manevriranja."
Rast u korištenju garaža i usluga manevriranja!! Jesam li posebno zloban, ako ovakav tip rasta protumačim upravo odličnim primjerom pretakanja iz šupljeg u prazno? Više se koriste "uslužni objekti za garažiranje vozila" – pa to je jednostavno briljantan način da se kaže kako vlakovi manje voze, a više leže u garažama. Fenomenalno kako se od nerada, propasti i smanjenja aktivnosti PR-ovskim i uhljepskim rječnikom nekako stvori "rast"! Porast usluga garažiranja. Za organizaciju čiji glavni posao je prijevoz. Bri-ljan-tno! Što bi za privatnika bio signal za uzbunu, za HŽ i HAKOM je rast.
I drugi porast je sjajan – narasle su usluge manevriranja! Dakle, vozi se manje putnika i tereta, ali se zato praznim vlakovima na ranžirnim kolodvorima – više manevrira. Pa ako tražimo takav "rast" to se lako sredi – neka jednostavno JOŠ više manevriraju praznim vlakovima na nebitnim dijelovima pruge i bilježit ćemo još veći rast. Evo, i ja mogu malo manevrirati papirima na svom stolu, prebaciti ih slijeva nadesno i natrag, bez da išta riješim i pošaljem dalje u produkciju, bez da išta prevezem i uprihodujem, ali eto – manevrirao sam. Ima li kakva agencija da me pohvali za to i utefteri taj rast u neki izvještaj? Državni zavode za statistiku, zašto šutiš o mom rastu manevriranja? Eurostat? Grčiću?
Uhljebi štite uhljebe
Postavlja se pitanje zbog čega je HAKOM tako tendenciozan u tumačenju, posve očigledno, loših pokazatelja. Zašto pored desetak pokazatelja u padu namjerno u prvi pasus i naslov stavljaju dva potpuno bizarna pokazatelja u nominalnom rastu – iako su ti pokazatelji za neproduktivne stvari i zapravo i oni ukazuju na pad *smislenog* dijela željezničke aktivnosti? Banalno tumačenje bilo bi da im je jednostavno cilj ušminkati stvarnost i prikazati je ljepšom nego jest? Pomoći braći po sisi iz HŽ-a? Umanjiti jezivost njihovih rezultata?
Ne znam – ovo su samo nagađanja. Pretpostavljam da će se reakcijom na ovaj tekst javiti i sami, i svima nam objasniti kako ne kužimo te više sfere regulatornih znanosti, nedokučive običnim građanima koji ih plaćamo. Možda HAKOM-ovci jednostavno intimno osjećaju srodnost s ovima koji dižu rezultate garažiranjem i manevriranjem. Pa i oni ne rade ništa drugo – garažirali su se na zaštićena radna mjesta na državnoj sisi, i manevriraju podacima bez stvarnog značaja.
Hrvatski birokratsko-činovnički rječnik je briljantan, savjetujem svima da ga proučavaju par minuta dnevno.