Foto: Hina
ZASTUPNICI iz nekoliko stranaka zapitali su s konferencije za medije što to zapravo Vlada želi s Imunološkim zavodom. Smatraju da je Visiji Croatici trebalo omogućiti kupnju dionica, no Vladino čekanje rezultirat će stečajem, strahuju. Sumnjaju da je riječ o skrivenim interesima, odnosno da je Zavod obećan nekom drugom i/ ili da je riječ o sukobu unutar vladajuće koalicije između SDP-a i HNS-a.
"Mi pozivamo Vladu da donese odluku ili neka poništi natječaj ili neka jednostavno prihvati ponudu Visie Croatice da se pitanje imunološkog razriješi," pozvao je šef HSS-a Hrg Banske dvore, a na mogući scenarij, upozorio je HDZ-ov Marić.
"Što možemo zaključiti nego da je cilj Vlade Imunološki gurnuti u stečaj i onda nakon toga promijeniti i natječajne uvjete i politiku i naravno da banke postanu vlasnici Imunološkog zavoda i da oni upravljaju ne samo s hrvatskim gospodarstvom nego i s krvlju. Evo mi reagiramo da tako ne bude," rekao je Marić. Da sustav počiva na dobrovoljnim darivateljima krivi, podsjetio je HDSSB-ov Grubišić.
"Ukoliko netko planira dati Imunološki zavod u privatne ruke, što će misliti naši dobrovoljni darovatelji krvi. Hoće li oni s istim entuzijazmom, voljom, željom i to besplatno i dalje darovati krv za nekoga tko će se privatno obogatiti," kaže Grubišić.
Lesarov zaključak
"Tim resorom upravlja ministar gospodarstva, gospodin Vrdoljak. Što god je dotaknuo ili je završilo u stečaju ili u stranim rukama. Ovo se radi o javnozdravstvenom interesu, a ministar zdravlja nije pokazao nikakav interes," kazao je laburist Lesar i zaključio:
"Jedini je zaključak da su se dva predvodnika, dva glasnogovornika sukobili i zbog njihovog sukoba i interesa obećanjima koji su očito davali nekom drugome stopirali cijeli proces. Imunološki će nakon ovog Zakona o stečaju završiti u stečaju," rekao je.
"Koliko bi došlo do nestanka Imunološkog zavoda, ti pripravci koji bi se uvodili bili bi skuplji našima. Ima više razloga da Imunološki zavod opstane i da ova Vlada sve napravi da dođe na noge kao i prije," zaključio je Baloević.
Od Vlade se očekuje odluka, poziva Natalija Martinčević, a pravaš Šimunović može zaključiti samo jedno - Vlada ne želi da građani postanu suvlasnici Imunološkog.
" Ideja je da na ovoj konferenciji pozovemo Vladu da konačno počne raditi svoj posao," rekla je Martinčević.
"Vjerojatno je posrijedi neki drugi scenarij za neke druge igrače, a ne za 40 tisuća građana koji su izrazili želju da budu suvlasnici," kaže Šimunović.