Foto: Guliver image/Getty images
ČELNIK američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) Keith Alexander odbacio je u utorak optužbe da je njegova agencija prisluškivala milijune telefonskih razgovora europskih građana, a izvješća temeljena na otkrićima odbjeglog bivšeg konzultanta Edwarda Snowdena nazvao je "potpuno lažnima", piše dnevni list The Washington Post.
"To nisu informacije koje smo prikupljali o europskim građanima", rekao je Alexander pred Stalnim odborom za obavještajne poslove i dodao: "To su podaci koje smo mi i naši saveznici u NATO-u prikupljali u obrani naših zemalja i kao podršku vojnim operacijama".
Na temelju dokumenata koje je medijima dostavio bivši konzultant NSA-e Edward Snowden, francuski dnevnik Le Monde i španjolski El Mundo zadnjih su dana pisali da je američka agencija zadužena za nadzor komunikacija u jednome mjesecu prisluškivala više od 70 milijuna telefonskih komunikacija u Francuskoj te 60 milijuna u Španjolskoj.
Svjedočenje u utorak provedeno je djelomice i zbog optužbi da je NSA špijunirala europske saveznike, piše The Washington Post.
U svojem su svjedočenju Alexander i James Clapper, direktor nacionalne obavještajne službe, uglavnom branili program NSA prisluškivanja komunikacija, telefona i elektroničke pošte koji se, kako su kazali, provodi prema postojećem zakonu.
Taj program pomogao je spriječiti ponavljanje terorističkih napada kakvi su se dogodili 11. rujna 2011., kazali su.
Obavještajci su svjedočili u sklopu razmatranja mogućeg promjena Zakona o prikupljanju obavještajnih podatka iz 1978. koje je organizirano nakon gotovo pet mjeseci rasprava o mogućoj reformi.
Američki predsjednik Barack Obama zauzeo se za reforme kako bi se Amerikancima i stranim partnerima vratilo povjerenje.
Merkel traži objašnjenje
Delegacija njemačkih obavještajnih agenata danas će u Bijeloj kući razgovarati s američkim obavještajcima o navodima o prisluškivanju mobitela kancelarke Angele Merkel. I dok čelnici NSA tvrde da prisluškivanja nije bilo, Merkel nije uvjerena te zahtijeva podrobnije razgovore.
SAD posljednjih dana trpi kritike diljem svijeta zbog navodnog prisluškivanja telefonskih razgovora više od 35 državnih dužnosnika iz cijelog svijeta. Pojavile su se informacije o prisluškivanju na stotine milijuna telefonskih razgovora u Francuskoj, Njemačkoj i Španjolskoj.