Foto: M. Mijošek/Glas Istre
PRIČA oko odbijanja predstečajne nagodbe rovinjskoj tvornici za preradu ribe Mirna, što dovodi u pitanje daljnji opstanak tvrtke sa tradicijom od 137 godina, zahuktava se i dalje. Tvornica Mirna i tvrtka Geneza izvijestile su kako su, s ciljem daljnjeg rasvjetljavanja svih okolnosti i spašavanja Mirne, danas podnijeli prijavu Uskoku i Antikorupcijskom vijeću.
Između ostalog, u priopćenju se ističe kako ih ministar financija Slavko Linić pokušava ušutkati slanjem Porezne inspekcije te kako je u tijeku policijska istraga.
"Na vrata Mirne dirigirano se šalje policija, a bočni udarci dodatno pokušavaju isforsirati stečaj i propast Mirne"
"Nakon što je FINA prije dva dana donijela rješenje o obustavi postupka predstečajne nagodbe što jasno vodi ka stečaju nad Mirnom Rovinj, rovinjsku tvornicu jučer je posjetila i policija - Odjel gospodarskog kriminala, te su u tijeku predistražne radnje nad Mirnom. Iste u Upravi tvrtke pozdravljaju s dobrodošlicom jer je ovo prilika da se pojasne očito potrebni momenti i prostori špekulacija koje se nastavljaju i dalje.
Ostvareni rezultati i dizanje Mirne iz pepela odgovornima u Ministarstvu očito ne govore dovoljno o jasnim ciljevima i namjerama uprave Mirne i Geneze. Naš jedini cilj je očuvanje proizvodnje i radnih mjesta. Nakon 20 godina sustavnog uništavanja Mirne upravo u vrijeme rekordnih rezultata u prodaji, uvođenja druge smjene i zapošljavanja 70 novih djelatnika, u vrijeme kada treba učiniti dodatan napor i sačuvati proizvodnju i djelatnost te naći način kako to učiniti, unatoč Rješenju, na vrata Mirne dirigirano se šalje policija, a bočni udarci dodatno pokušavaju isforsirati stečaj i propast Mirne.
"U ovom trenutku treba spasiti Mirnu, zadržati proizvodnju i sačuvati radna mjesta"
Čelnici rovinjskoga IDS-a na današnjoj su konferenciji za novinare istaknuli kako rovinjski gradonačelnik "ne upire prstom u Vladu zbog situacije u Mirni, već jednostavno traži od Ministarstva financija da u zakonskom okviru pronađe racionalno rješenje opstanka Mirne budući da je upravo Vlada i dominantni vjerovnik Mirne s više od 72 posto svih tražbina".
Sponza s Linićem pronašao rješenje za rovinjsku Mirnu?
U Zagrebu je održan sastanak između rovinjskog gradonačelnika i saborskog zastupnika Giovannija Sponze i ministra financija Slavka Linića vezano za odbijenu predstečajnu nagodbu i početak stečaja nad rovinjskom Mirnom, a kojom su ugrožena 252 radna mjesta, ribari i njihove obitelji.
Sponza je u izjavi za Gradski radio otkrio kako je zadovoljan razgovorom s ministrom kazavši kako su sagledavali sve zakonske mogućnosti a sve sa jednim ciljem, kako bi se spasila Mirna i svi njeni zaposlenici.
"Za sada ne mogu iskazati konačni ishod, međutim danas sam od ministra financija osjetio najbolju namjeru od strane države kako bi se spasila Mirna, radnici i proizvodnja".
Rovinjski gradonačelnik i saborski zastupnik Giovanni Sponza rekao je kako se ministar Linić slaže s činjenicom kako za isti stol trebaju sjesti svi ključni sudionici. Predstavnici radnika, Županije, Grada na čelu sa predstavnicima ministarstva.
"Ponovit ću ono što sam do sada i bezbroj puta i rekao da je velika odgovornost i na upravi i na skupštini društva, no danas mi je bilo jako važno čuti da država koja potražuje najviše novaca od Mirne, izgleda afirmativno i odgovorno, ono što mogu kazati jest da želim vjerovati da će priča vezana oko Mirne, na kraju biti sa pozitivnim ishodom", rekao je danas nakon sastanaka sa Slavkom Linićem, rovinjski gradonačelnik Giovanni Sponza.