Foto: Facebook
Dodaje se kako se oni ograđuju od sporne obavijesti te da će se protiv komunalnog redara pokrenuti postupak zbog teške povrede službene dužnosti zbog nanošenja štete ugledu službe.
U priopćenju koje potpisuje načelnik na kraju se ispričavaju zbog "nedoličnog i nepromišljenog ponašanja komunalnog redara".
Podsjetimo, na društvenim mrežama, počele su kružiti fotografije plakata postavljenih u Brinju na kojemu je stajalo da je u Općini Brinje "pokrenuta akcija uklanjanja pasa lutalica u suradnji sa veterinarskom stanicom Brinje na inicijativu građana-mještana Općine Brinje". Iz sadržaja plakata jasno je da je spomenuta "akcija uklanjanja pasa lutalica" zapravo - trovanje životinja.
"Mole se svi građani koji imaju svoje kućne ljubimce da ih drže isključivo u svom dvorištu ili u blizini svog stambenog objekta vezane ili zatvorene, kako ne bi došli do hrane koja će biti postavljena za uklanjanje pasa lutalica", stoji na plakatu, uz napomenu građanima da kontaktiraju komunalno redarstvo ako u blizini svojih kuća i stanova primijete "bilo koju uginulu ili živu životinju kao i pse lutalice".
Komunalna redarka Vranić o "zloj namjeri"
Marija Vranić, komunalna redarka u Općini Brinje, tvrdi kako je, u namjeri da zaštiti djecu od pasa koji se bez ikakvog nadzora slobodno kreću na prostoru gdje djeca obavljaju školske aktivnosti, postavila oglas, sa svrhom da neodgovorni vlasnici pse primjereno zbrinu. Smatra da je sve zlonamjerno izneseno u javnost, kako bi njezina stručnost došla u pitanje.
"Već u nekoliko navrata upozoravala sam vlasnike pasa na opasnost koja prijeti prvenstveno djeci, a onda i ostalima, no vlasnici po tom pitanju nisu učinili ništa, pitam se treba li se dogoditi nesreća da netko reagira", rekla je Vranić odgovarajući na brojne reakcije u javnosti koje je izazvao sporni oglas.
Jedna od udruga koja je ostala njime šokirana su i Prijatelji životinja. "Oglas u kojem Općina Brinje i istoimena veterinarska stanica obavještavaju da će napraviti akciju 'uklanjanja' pasa lutalica postavljanjem otrovane hrane sliči okrutnoj prvotravanjskoj šali ili brutalnoj istini o zaostaloj sredini koja kao da ne živi u istome vremenu i prostoru s ostatkom Hrvatske", priopćila je ta udruga.
Upozorenje u oglasu o prijavi leševa životinja koje su pojele hranu s otrovom podsjeća na srednjovjekovne upute, smatraju Prijatelji životinja.
Autori oglasa, odnosno pokretači akcije, ako se zaista ne radi o neslanoj šali, mogu sukladno odredbama Kaznenog zakona dobiti višegodišnje zatvorske kazne, a prema Zakonu o zaštiti životinja novčane kazne do sto tisuća kuna, podsjećaju.
Stroge sankcije
Udruga zaštitnika životinja Noina arka, zbog ovog slučaja, uputila je javni apel odgovornim institucijama za čovječno postupanje prema životinjama. Apelirali su na institucije da strogo sankcioniraju nepoštivanje zakonskih obaveza i Kaznenog zakona, kažnjavajući kako lokalne zajednice koje nemaju riješeno pitanje zbrinjavanja napuštenih životinja, tako i pojedince koji životinje napuštaju, zlostavljaju i zanemaruju.
Nehumano postupanje s kućnim ljubimcima je neprihvatljivo, zlostavljanje, zanemarivanje, napuštanje ljubimaca mora se kazniti, stav je Arke.
U Hrvatskoj je na snazi zakon o zaštiti životinja, po kojem je zabranjeno davati životinjama hranu ili tvari čije uzimanje uzrokuje bol, patnju, ozljede, strah ili smrt. Trovanje životinja izaziva iznimno bolnu i tešku smrt i zbog svoje okrutnosti zabranjeno je zakonom. Odredbe Kaznenog zakona i Zakona o zaštiti životinja nalažu lokalnim zajednicama osnivanje skloništa i provedbu programa zbrinjavanja, udomljavanja i kastracije životinja te edukaciju, ponajprije mladih, podsjećaju udruge.