Foto: Shutterstock
MLIJEKO sumnjive kvalitete ekspresno se povuklo s naših polica. Ista sudbina nedavno je zadesila tunu u konzervi, ali i goveđe proizvode s konjetinom. Sve te afere navode nas da se zapitamo - znamo li što jedemo. Iz Agencije za hranu građanima poručuju da nemaju razloga za zabrinutost. Sustav sigurnosti omogućava da se hrana sumnjive kvalitete povuče s tržišta u vrlo kratko vremenom te da se potrošači o tome obavijeste, poručuje Brigita Hengl iz Agencije za hranu.
"Građani nemaju razloga za zabrinutost i mogu bez bojazni odlaziti u trgovine po svoje omiljene namirnice", ističu u Agenciji za hranu. Podsjeća da su neispravni proizvodi na hrvatskim policama vrlo rijetki te da se tek mali broj njih godišnje povlači s tržišta. Većina hrane, naglašava Hengl, zaustavlja se i prije nego što dođe do naših trgovina, a neki od njih već i na granici.
"Proizvođačima koji su odgovorni za sigurnost hrane koju proizvode, obavijest o njihovom proizvodu koji se mora povlačiti s polica, nikako nije dobra reklama, a sigurno je još i veći trošak nego poduzete radnje koje sprečavaju da ta hrana uopće dođe na tržište", ističe naša sugovornica. U današnje vrijeme sve se kupuje na brzinu i zato nutricionist Nenad Bratković potrošačima savjetuje da čitaju deklaracije.
"Činjenica jest da ne možemo sa sigurnošću biti sigurni u to što jedemo. Kroz europsku i američku praksu se zna da su proizvođači skloni manipulaciji deklaracijama", ističe Bratković. Savjetuje raznovrsnu i uravnoteženu prehranu, no upozorava da proizvodi koji nam se nude u trgovinama moraju biti ispravni.
"U ovim prethodnim situacijama, kriteriji nisu vjerovatno bili dovoljno strogi, pogotovo po pitanju konjetine, koja se našla u goveđim proizvodima. Zato i Europska komisija razmišlja o propisu da se podrijetlo mesa stavi na deklaraciju", kaže nam naš sugovornik.