Foto: Bavarska televizija
U Njemačkoj je na doživotni zatvor zbog Đurekovićevog ubojstva osuđen Krunoslav Prates, dok Nijemci Josipa Perkovića i Zdravka Mustača navode kao sudionike u ubojstvu. No postavlja se pitanje tko je nalogodavac?
Stjepan Đureković ubijen je 1983. godinu dana nakon što je napustio Jugoslaviju i otišao u Njemačku zbog optužbi za pronevjeru za trgovanja naftom kao tadašnji direktor Ine.
Prema riječima Anđelka Jagečića, jednog od direktora u Podravci 80-ih godina prošlog stoljeća, Mika Špiljak, tada je bio na udaru šefa savezne policije Stane Dolanca.
"Iz svega što ja znam i o čemu govorim ovih 30 i nešto godina, nalogodavac ubojstva Stjepana Đurekovića mogao je biti samo Pavle Gaži u dogovoru sa Stanetom Dolancom kao vrhovnim šefom svih tajnih službi", izjavio je Jagečić za HTV.
"Pavle Gaži je imao političku funkciju, bio je član Predsjedništva SKH, CK SKJ, sekretar unutarnjih poslova Hrvatske, pokrivao je i tadašnju UDBU, i bez njega se to ubojstvo nije moglo ni smjelo dogoditi", tvrdi Jagačić.
Jagečić dodaje da je hrvatski dio UDBE kojoj su pripadali Mustač i Perković morao znati za likvidaciju Đurekovića. On je napravio ključnu pogrešku kada se uplašio zatvora i pobjegao u Njemačku te tako postao laka meta.
Odvjetnik Marijan Hanžeković, koji je prije 30 godina branio direktore Ine i Podravke, za HTV tvrdi da priča koja kulminira Đurekovićevom likvidacijom ima dva uzroka. Cilj je bio lažnim aferama razbiti perjanice hrvatskog gospodarstva.
"Ina je do početka 70-tih crpila isključivo plin i naftu, a trgovinu plinom i natom je radio Genex. Osnivanjem Ina Tradea i njihovim preuzimanjem trgovine naftnim derivatima, ulaze u poslove Genexa", rekao je odvjetnik.
Hanžekovićeve tvrdnje potvrđuje i povjesničar Tvrtko Jakovina na temelju dostupne dokumentacije.
"Jedan od udara je išao na sinove narodnih heroja koji su našli mjesto u Ini. Ti heroji bili su Krajačić, Ujević, Špiljak i Josip Broz", tvrdi Jakovina.
Postupci za malverzacije završili su oslobađanjem optuženih u Podravci i Ini. Utvrđeno je da nema nikakve štete. Nakon oslobađajuće presude za optužene direktore ostavku je podnio tadašnji republički šef policije, Pavle Gaži koji danas živi u Koprivnici.
U telefonskom razgovoru za HTV odbacio je sve optužbe uz napomenu kako Jagečića ne poznaje.
Državno je odvjetništvo 2005. godine Jagečićevu prijavu protiv Gažija zbog slučaja Đureković odbacilo. Jagečić se pita zbog čega hrvatske vlasti već više od 20 godine nisu i ne žele istražiti povijest Udbinih likvidacija.