Foto: Bruno Konjević/Cropix
SUTRA će u jednodnevni štrajk upozorenja stupiti između 20 i 100 tisuća zaposlenih u prosvjeti, znanosti i zdravstvu, procjenjuju sindikati. U većini škola nastave neće biti, stoga sindikalisti savjetuju roditeljima da djecu ne šalju u škole.
Kako bi poslali što jaču poruku Vladi, sindikati koji stoje iza prosvjeda pozvali su kolege da im se sutra priključe u što većem broju. Razloga za to, kažu, i više je nego dovoljno. Od otkazivanja Temeljnog kolektivnog ugovora do smanjenja plaća prije nekoliko mjeseci.
"Treći razlog je smanjivanje ukupnog izdvajanja za obrazovanje i znanost u državnom proračunu. Četvrti razlog je ovo što sam malo prije rekao, potpuno pogrešna ekonomska politika koja mjerama štednje upropaštava i obrazovanje i gospodarstvo jednako tako", istaknuo je predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić.
Zdravstvene ustanove sutra rade kao da je vikend ili praznik
Što se medicinskih sestara i tehničara tiče, oni će u štrajk, između ostalog, i zbog zabrane zapošljavanja.
"U sustavu nedostaje 12.000 medicinskih sestara, 2.000 medicinskih sestara je na burzi. Naši korisnici koji su u krevetu, kažu, što ćete s bolesnicima u krevetu. I danas nas čekaju, pa će nas tako čekati i sutra", pojasnila je sindikalistica Anica Prašnjak te napomenula kako će zdravstvene ustanove sutra raditi kao da je vikend ili praznik.
Iz Ministarstva zdravlja priopćili su kako vrijeme provedeno u štrajku zdravstvenim djelatnicima neće biti plaćeno. Štrajk neće biti plaćen niti prosvjetarima.
Kad su u pitanju škole, iz sindikata očekuju da u većini njih nastave neće biti.
"Za nered koji će se sigurno sutra dogoditi svakako su najodgovorniji ravnatelji škola koji pozivaju djecu da dođu u školu, a znaju da njihovi nastavnici neće raditi", kazao je Branimir Mihalinec.
Jovanović: Djeca imaju pravo na nastavu!
Poštujemo pravo sindikata na štrajk, ali smatramo da je u ovom trenutku, dok traju pregovori o Temeljnom kolektivnom ugovoru, on nepotreban. Sindikalna strana nije jasno naznačila i nije dokazala što je predmet spora temeljem kojeg se može ići u štrajk, ali poštujemo njihovo pravo", komentirao je najavljeni sutrašnji štrajk ministar znanosti obrazovanja i sporta Željko Jovanović.
"Žao mi je što u procesu mirenja nije došlo do dogovora jer su Vlada i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta ponudili prijedlog za kojeg smatram da je mogao zadovoljiti sindikalnu stranu", rekao je Jovanović koji je uputio poruku roditeljima da djecu, usprkos najavljenom štrajku, pošalju u školu.
"Naša poruka je vrlo jasna: sindikati imaju pravo na štrajk, ali i djeca imaju pravo na nastavu. Ravnatelji škola i štrajkački odbori moraju osigurati da djeca budu zbrinuta u školama na kvalitetan način", istaknuo je ministar.
Štrajkaši nemaju pravo na plaću za dan štrajka
Jovanović je izradu popisa osoba koji će štrajkati obrazložio činjenicom da prema zakonu štrajkaški nemaju pravo na plaću za taj dan pa se zbog toga pravi popis. "To nisu sankcije, već red, rad, procedura i poštivanje zakona", rekao je Jovanović.
Željko Jovanović istaknuo je kako razumije javne službe, no neodgovornim smatra poteze sindikata i sutrašnji štrajk. Roditeljima je poručio da sutra pošalju djecu u škole jer im je tamo i mjesto. Otkrio je i da bi plaće mogle pasti i političarima.
"Moram reći da ni na koji način ne dovodimo u pitanje pravo članova sindikata na štrajk, ali ovaj štrajk smatramo neutemeljenim i neopravdanim, a ponašanje sindikalnih čelnika neodgovornim. Iz jednostavnog razloga što su pregovori o Temeljnom kolektivnom ugovoru u tijeku i ako tim pregovorima svi pristupamo s dobrom vjerom, onda je ovakav pritisak kroz štrajk potpuno nepotreban", kaže Jovanović.
Komentirao je Jovanović potez sindikata i sutrašnji štrajk s obzirom na pregovore o novom kolektivnom ugovoru. Jovanović ne strahuje od mogućih novih i dužih štrajkova. Krivcem za stanje u kojem se nalazimo proglasio je bivšu vlast.
"Plaće moramo rezati svima, pa i sebi"
Vlada poručuje da bi bio populizam smanjiti plaće ministrima i ostalim dužnosnicima, no Jovanović je jasan - ako se budu smanjivale javnom sektoru, smanjivat će se i političarima.
"Ako budemo rezali plaće, onda naravno da rezanje osnovica za plaće mora biti za sve. Prema tome, ne može biti pošteđen niti jedan dio društva koji prima plaću iz državnog proračuna, pa tako niti političari", napominje Jovanović.
HZZO: Ne očekuju se veće poteškoće u pružanju zdravstvene zaštite
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje priopćio je da se zbog sutrašnjeg štrajka upozorenja medicinskih sestara ne očekuju veće poteškoće u pružanju zdravstvene zaštite osiguranih osobama.
U priopćenju su istaknuli da su ugovorni partneri HZZO-a, u slučaju nemogućnosti provođenja ugovorene zdravstvene zaštite, dužni o tome izvijestiti HZZO. Kako do sada nisu zaprimili takvu obavijest, ne očekuju veće poteškoće u pružanju zaštite svojim osiguranicima.
"No, ako do toga ipak dođe, upućujemo Vas da u slučaju uskrate nužne zdravstvene zaštite od strane medicinskih sestara u bilo kojoj djelatnosti i na bilo kojoj razini zdravstvene zaštite, o tome obavijestite nadležni područni ured HZZO-a prema mjestu prebivališta ili nazovete na besplatan broj telefona 0800 7999 kako bi Vam HZZO pružio pomoć u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja", naglašeno je u priopćenju HZZO-a.