Foto: Hina
Izbori na koje je pozvano 22 milijuna Talijana najveći su test za Renzija od prošlogodišnjih europskih izbora. Birači su birali nove vlasti u sedam od 20 talijanskih regija – Venetu, Liguriji, Toskani, Marki, Umbriji, Kampaniji i Apuliji, kao i gradonačelnike općina poput Venecije i Mantove.
Prve projekcije govore da kandidati lijevi centar jako dobro stoje u Toskani i Marki te južnoj regiji Apuliji. Kandidati lijevog centra tijesno vode i u Kampaniji kod Napulja. No, čini se da će sjeverozapadna pokrajina Ligurija dospjeti u ruke desnog centra, a središnja regija Umbrija, tradicionalno uporište ljevice, vodi tijesnu utrku s desnim centrom.
U Venetu, kao što se i očekivalo, pobjeda se smiješi Sjevernoj ligi. Projekcije govore da bi Renzijeva Demokratska stranka (DP) u sedam regija mogla sveukupno osvojiti 22,6 posto glasova, ispred Pokreta pet zvjezdica s 19,6 posto glasova, Sjeverne lige s 12,9 posto i stranke Forza Italija s 10,3 posto.
Daleko od prošlogodišnjeg uspjeha
Nastup PD-a daleko je od prošlogodišnjeg uspjeha na europskim izborima kada je osvojio 41 posto glasova.
Renzi nije došao na vlast izborima i dobar rezultat na lokalnim izborima važan je zbog njegova legitimiteta. Kad je Berlusconi 2011. dao ostavku, Renzijeva Demokratska stranka podržala je tehnokratsku vladu Marija Montija. Predsjednik stranke Enrico Letta postao je premijer 2013. ali je njegova vlast ovisila o širokoj koaliciji.
Kad je Renzi u veljači 2014. izabran za predsjednika Demokratske stranke, najavio je potpuno novi reformski program, pozvao na "novu fazu", pritisnuo Lettu da dade ostavku, doveo predsjednika Giorgia Napolitana pred gotov čin i preuzeo vladu i istu koaliciju koju je predvodio Letta.
Talijani smatraju da Renzijev stil pomalo podsjeća na Berlusconijev i njegov reformistički polet nervira mnoge pa je Renziju rezultat na ovim izborima važan kako bi mogao nastaviti reforme istom snagom.